Ogres - Adrian Tchaikovsky Mini Okuma Etkinliği

Soyaçekim. Biraz daha geniş bir anlamı var gerçi, linkte güzelce anlatmış Çağrı Mert Bakırcı.

Orayı kaçırmışsın, insanları küçültüp ekonomik hale getirdiklerinde kaymak tabakası (burada bayağı kafa patlattık ama tam tatmin edici bir sonuca varamadık) kendini de büyüterek ogrelere dönüşüyor. Yukarıda teorilerimiz mevcut.

Bitirince beğenmediğin noktaları da paylaş mutlaka, merak ediyorum.

1 Beğeni

Yorumlarınızı okudum. Utku’nun da dediği gibi, o büyütme işlemi net değil. Isadora onaylamadı sanki o kısmı. Ya da ben hiç anlamadım.

Bir de Brink sonrası insanlar geçmişi nasıl oluyor da unutuyor? Genetik müdahale filan tamam da, hafıza için de yapılan bir şey var mı?

Şu son bölümü okuyayım. Torq neden kaçtı o da çok anlamlı gelmedi bana.

1 Beğeni

O unutma süreci zamana yayılmıştır muhtemelen. 2-3 nesilde dinin ve eğitimin de yardımıyla neden olmasın? Daha önce de isyanlar olmuş zaten, hiçbiri bu kadar büyümemiş sadece. Torq insanlara umut vermek için kaçtı bence, o kaçışın sebepleri de spekülasyona açık biraz. :slight_smile:

2 Beğeni

Şimdi bitirdim. Pek sevemedim ben bu kitabı maalesef. Sonu da çok tatmin etmedi.

Ogre’lar aslında insan boyutunda, insanlar da genetik olarak küçültülmüş. Böyle anladım ben, yani ogre olmak için, büyümek için ekstra bir işlem yok gibi. Bana biraz Malazan dünyasından Karsa Orlong’u hatırlattı. Biraz da Maymunlar Cehennemi serisini.

Unutma süreci bana çok makul gelmiyor hala. Yazar da kabul edilir bir açıklama bulamadığı için hiç değinmemiş gibi geldi bana. :slight_smile:

Neden bomba atmıyorlar sorusuna yanıt vermiş ama onu da çok beğendim diyemem. Benzerini Maymunlar Cehennemi için de düşünmüştüm. Sanırım filmin, kitabın devam edebilmesi için o bombaların atılmaması ve maymunların imha edilmemesi gerekiyor. :slight_smile:

Normalde blue and gold a dönecektim ama pek sevmedin sen o kitabı. Acaba şu bahsettiğiniz çok güzel kitaba (elder race miydi?) mı baksam? Gerçi daha moties bekliyor. Karar veremedim.

2 Beğeni

Çok incelemeden okuyorum kısa metinleri ben, yoksa çok açık çıkıyor.

Elder Race çok güzel, daha klasik hem. Farklı perspektiflerin dünyayı algılayışının nasıl olduğuna dair. Acadie de verelim bir doz? :slight_smile: Moties’i ne kadar okumak istediğine sen karar verirsin.

Moties’in üstüne de aslında Stand on Zanzibar ne güzel giderdi değil mi? :innocent:

1 Beğeni

Ogrelar insan boyutunda değil, 3 metreler.

Burada Harun’a katılıyorum, Brink’den sonra yüzyıllar geçiyor. Bu süreden sonra adamlar orta çağ köylüleri gibi yaşıyorlar. Dinle ve ilkellikle beyinleri yıkanmış, unutulmuş gerçek geçmişleri. Sorgulamıyorlar da, genetik olarak aptallaştırılmışlar.

1 Beğeni

Kendilerini 3 metreye çıkarmaları için bir sebep var mı ki? Hiç pratik değil 3 metre olmak. Kaslar filan da sıkıntı. Yer çekimi en büyük dert zaten. Bilemedim. Sanırım farklı bir tür, işte mutlak egemenlik ve korku amaçlı yapmışlardır heralde.

Yüzyıllar geçiyor ama yeterli bir süre mi? Ayrıca Torq köyde iken okuma da biliyor, yani kitap şu bu olabilir bir şekilde. Çok önemli değil gerçi bu kısım, sadece çok sağlam bir zemini yok gibi geldi bana.

Acadie mi Elder Race mi? Sen sec. :slight_smile:

Ek: Ben bir de Isadora nin amacını da tam anlayamadım. Neden kurtardı, neden eğitti, neden Ogre’lara karşı? Bir de mesela yetkisi şusu busu nereden geliyor?

Ayrıca, genetik olarak kendilerini geliştiren generallerin, mal mal hareket etmeleri ne kadar doğal ya da akışa uygun?

2 Beğeni

Önce Elder Race, sonra Acadie? Acadie’yi sayma zaten, 75 sayfa bişiy. :smiley:

Köydekiler için çok bile, şehirdekileri de şirket bataklığında hayatta kalmaya çalıştırarak idare ediyorlar.

Isadora becerikli bir bilim insanı, silah üretimine de kafa yoruyor, yetkisi falan oradan bence. İlgisi de başta bir şımarıklık gibi, öfkelenmesi ilgisini çekiyor, sonra Torq’un kafa da çalışınca eğitmeye başlıyor. Pet ile science project karışımı bir şey haline geliyor.

Ogreler kendilerini geliştirdiklerini söylüyor ama ben öyle bir emareye raslamadım, bildiğin insan onlar.

Boy ile ilgili teorim yazarın inç uzunluk ölçüsü de kullanmasıyla çöktü, ben de uzun olduklarını düşünmüyorum. Adrian reyiz atladı mı acaba o detayı diyeceğim ama sanmam da.

1 Beğeni

Olabilir tabii, kısa olunca gözümde çok büyümüyor. :slight_smile: Bu arada başka konuda bahsettiğin gibi, sayfa sayısı arttıkça insan biraz çekiniyor. Bende direkt saat hesabı oluyor. Örneğin Moties, sanırım 650 sayfaydı. Bunu fark edince diyorum ki 6.5 * 2 = en az 13 saat harcamam gerek buna, acaba bu kadar vakit ayırabilir miyim? :slight_smile:

Sanırım Isadora’nın asıl amacı Torq’un gerçekten ters evrimle Ogre olup olmadığını anlamak. Bütün o kan testleri filan da sırd bu yüzden olsa gerek. Ben böyle yorumladım en azından.

Sanırım bazı detaylar novella olmasının kurbanı oluyor, her detayı veremiyor yazar.

1 Beğeni

İnçten kastın ne? Kitapta sadece ayak ölçüsü kullanılıyor.

1 Beğeni

Teorimi tekrar tartışmaya açıyorum, inç de bir ayak uzunluğunun 12de 1iymiş. Bir de meşhur bir zanaatkarın başparmak kalınlığı rivayeti varmış ama hiç inandırıcı değil.

Telden yazdığım için ss bırakıyorum.

Çok zorlama olsa da inç birimini de ölçeklediğimizde ogreler normal insan, ekonomikler de cüce olabilir. Merak ediyorum Adrian abi bunları okusa kuyuya bi taş attım delilere bak der mi? :joy:

2 Beğeni

Bence de tekrar hesaplayalim, cünkü ogrelarin aslinda ne oldugu sorusunun kilit noktalarindan biri. :slight_smile:

Boya dair tüm pasajlari degerlendirelim:

Bölüm 1, benim bir önceki mesajimdaki uzunluk hesabimi baz aldigim kaynak buydu.

And when the Landlord, Sir Peter Grimes, gets out of the car, you cannot but judge him a great power in the world. If you are over six feet tall and your father five and a half, then Sir Peter is ten, easily.

Sonuç:

Ogrelar (10 ft): 3,05 m
Torquell (6’ 1" diyelim): 1,85 m
Economics (5, 5 ft = 5’ 6’'): 1,67 m

Bölüm 1:

And he shoves you harder, all that solid ogre strength, the sheer brute force of a man three feet taller and far heavier than you.

Ogre, Torq’dan 3 feet daha uzun, yani üstteki hesaba cok yakin.

Bölüm 1:

And a sizing up, then, because you are nine inches closer to his eye level than your father ever was, with perhaps a little growth left in you still.

Buradan anliyoruz ki Torq babasindan 9 inch daha uzun, yani 22,86 cm. Babasinin üstte 5,5 ft yani 1,67 m oldugunu hesaplamistik, bu pasajdan Torq’un yaklasik 1.9 m oldugunu anliyoruz. Üstteki hesapla gene uyusuyor.

Bölüm 4:

A while after that, you are fitted for some new clothes. Not just a fresh suit of white that actually fits your heftier build, given that even the biggest of the staff is still several inches shorter and narrower,

Isadora’nin hizmetindeki en büyük economic bile Torq’dan several inch daha kisa. Bunda simdiye kadarki verilerle bir uyusmazlik yok.

Sonuc olarak nereden bakarsan bak, istersen mutlak olarak degil de göreceli olarak bak (5,5 feet → 6 feet → 10 feet) ogre’lar normal bir insan olan Torq’dan cok daha büyük ve uzunlar. Economic’ler de cüce falan degiller, sadece kisalar. :slight_smile:

2 Beğeni

Ogrelerin nasıl varolduğuna kafa yorarken Mimith Torquel’e yemeklere bakması gerektiğini, cevabın orada olduğunu söylüyordu. Şimdi üşeniyorum bakmaya ama Torq yemeklerin yapılışına baktıktan sonra kafasında bir şeyler oluşup aksiyona geçiyordu diye hatırlıyorum ya da dümdüz deeplnin azizliğine uğradım, yanlış anladım olayı😀.

2 Beğeni

Hesap tamam ama köylü bunlar, aradan yüzlerce yıl geçmiş, eğitim yok. Feeti 30 cm olarak degil kendi ayağının ölçüsü olarak alır diyorum ben. Misal çocukken kale kurulacağı zaman ayak boyunu ölçü olarak kullanırdık, kimse 30cm aslında, böyle olmaz demedi. :slight_smile:

O yüzden ogremize 180 diyerek hesap yaparsak ekonomikler bayağı kısa çıkacak. 1 feet 18cm, 1 inç 1.5 cm olarak düşün yani. Torquell 110cm, babası da 97.5 cm ile oldukça ekonomik oluyorlar.

İnçin feetin 12de 1i olduğunu nasıl hatırlıyorlar dediğinde de bu teori yine sarsılıyor ama. Başparmak rivayetiyle yırtabilirim :sweat_smile:

Şaka bir yana ekonomikleri ciddi bir biçimde küçültmeden gerçek bir fayda sağlamak pek olası değil. Ogreler de büyümedik diyince başka açıklama bulamadım. Adrian abiye mail atıcam ya da AMA’de kıstırıcam. :slight_smile:

@Lorien_archers O muhabbet Torquell’in insandan ziyade ogre olduğunu fark etmesi için, yemeklerine et katılıyor Torquell’in.

1 Beğeni

Ben de böyle düşünüyorum. Economics’ler çok kısaltılmış insanlar (tabii et yemeyince niye insan kısalıyor o kısım bende muallak). Ogre’ler ise normal insan boyundalar. Aksi durumda, 3 metrelik ogre’lerin nasıl oluştukları muallak kalıyor.

Bir de daha önce dediğim gibi, halihazırda her şey zaten normal insan boyutuna göre. Neden kendilerini 3 metre yapma ihtiyacı hissetsinler ki insanları 1 metre altına indirebildikten sonra?

2 Beğeni

Tamam ama bunları bize Minith anlatıyor, kendisi de bir bilim insanı. Gidip bu uzunluk ölçülerini verirken köylü hesabı yapmıyor, Brink öncesini bilimi, bilimsel yöntemi yalayıp yutmuş bir kişilik. Bence burada bir sıkıntı yok.

Korku faktörü, güc kullanimi, göz dagi. Düsün, 1,60’sin, karsinda 3 metrelik efendiler. Ayaklanmayi birak, gözüne bile bakmaya korkarsin.

And you are picturing some rogue laboratory, some maverick scientist – whom you imagine with Isadora’s face – deciding that they can make other improvements to the next generation; siring a brood of huge, dominating monsters with a taste for human flesh; unleashing them on an unsuspecting world that could not resist them.

1 Beğeni

Genetik modifikasyonin sadece bir parçası o. Şu paragraf detaylıca anlatıyor.

It was voluntary at first, you read. Those who signed up for the Economic Measures and allowed themselves and their genetic line to be modified were rewarded. They received some additional benefits from those who ruled. Later, they were stripped of whatever benefits they had unless they gave their consent. And the writer of the book applauds everyone who took that selfless step, to make their offspring into less wasteful, less angry, less space-consuming creatures. For the solution to being on the Brink was a whole suite of alterations. You already know that enquiring scientific minds like Isadora’s can’t leave well enough alone, and there’s always something else to fix. So the old world turned and there was a new generation of perfect children who couldn’t stomach meat, who were slower to anger and slower to argue. Happy people, the book insists. People without so much waste, without all that needless consumption. A race of people the world could support more readily. And from here on you’ll understand, when Isadora says ‘Economics.’

1 Beğeni

Bence 0.9 - 1 metre insan ile 1.80-2 metre ogre arasında da aynı oran var, o yüzden korku faktörü çok değişmeyecektir. Hatta insanlar ne kadar kısalırsa o kadar artacaktır korku oranı.

Minith de insan ve ölçüyü kendi foot ölçüsüne göre vermesi de çok olası.

Yani aslında ortada iki tarafa dair bir net bilgi yok ama bence insanlar kendilerini büyütmedi, Isadora’nın çabası da Torq’un bunu anlamasına yönelik.

“Ogre diye bir şey yok, biz sabit kaldık, siz küçüldünüz”

Çok büyük bir “revelation”. :slight_smile:

1 Beğeni

Bu ama Torq’un neden diger tüm ogrelara göre cok daha kücük olduguyla celisiyor.

Ben Minith’in o kadar bilim kasarken standart inch ve foot ölcüleri yerine abuk sabuk bir köylü ayagi ölcüsü kullanacagini düsünmüyorum, kitabin tüm ciddiyetiyle celisiyor. :slight_smile:

Ek: Torq Brink öncesi fotolari görünce aralarinda hic ogre olmadigini fark etmisti. Bu ogrelarla insanlarin farki göründüklerine dair bir baska kanit.

1 Beğeni

Nasıl yani? Tüm kitabı anlatan Minith mi diyorsun? Hiç öyle düşünmemiştim ben, aydınlandım. :astonished:

Kendimi biraz aptal hissetmedim desem yalan olur. :sweat_smile:

O aslında ogrelerin insan olduğuna dair kanıt da diyebiliriz çünkü orada hepsi ogre-sized. Ben orada emin olmuştum insanların ufaltıldıklarına.

1 Beğeni