Okuma Etkinliği - Archmage (Homecoming #1)

Yanlış bilmiyorsam Salvatore önce Wulfgar’ı ana karakter olarak tasarlıyor ancak Drizzt çok sevilince ilk üç kitabı yazıyor. Wulfgar’ı ezelden beri sevmem. Kuzey soğukluğu var heralde herifte.

Dirilip de tekrar gönderilince ismi “Battlehammer” yerine “Roundshield” oluyor. Kalkan o kalkan heralde.

Ben de başlıyorum birazdan. Heyecanlıyım. :slight_smile:

1 Beğeni

Ölmeden önce, Gauntlgrym’de cüce tanrılarının hediyesi diyebileceğim şekilde kendi kalkanına o upgrade gelmişti. Sonrasında yeni bedeniyle mezarını ziyaret edip kendi naaşından lootladı ekipmanı. :sweat_smile:
Gazanız mübarek olsun. :slight_smile:

2 Beğeni

Salvatore’un dövüş sahnelerini özlemişim, aynı heyecanı başka pek fazla yazarda bulamıyorum. Betimlemleriyle okuru dövüşün tam ortasına fırlatıyor. Drowlar dövüşsün, ben tüm gün okuyayım.

Off, Marilith; drowlar sana kurban olsun. Sağlam karakter.

@isos81 : nasıl gidiyor? 100. sayfaya geldim. Kitap leziz bir hâle gelmeye başladı. Yürü be Salvatore.

3 Beğeni

Ben prelude’u bitirebildim sadece. Çocuğun biri hastalandı gece, onla uğraştım (şimdi iyi).

Ben de fena özlemişim. Bayağı heyecanlandım başlayınca. :smiley:

Prelude hakkında not almışım:

• Lolth Balor’a tek attı. Sebebi neydi ki?
  • Gromph Drizzt’i kendi rızası dışında kullanmış. Bu durumda istese Drizzt’i yok edemez miydi? Çelişki yok mu burada?
  • Matron toplantısında benim de kafam karıştı. 2. Ev ilki yok etmek istiyor. 1 de 4 ve 5. Evleri kukla etmiş. Do’urden evini zaten 1 yaptı tekrardan, o da ondan. Biraz kafam karıştı ama çok da üstünde durmadım. Sürekli birbirinin ayağını kaydırmak isteyen garip bir topluluk.
  • Yvonne tekrar geliyor ama o da ilginç. Madem bebekte iken kendi bilinci var, Quenthel nasıl oluyor da kendi bilincine sahip hala? Hani böyle bir irade savaşı da olmadı sanki. Orası da bir garip geldi bana.
2 Beğeni

Lolth ağır entrikalar döndürüyor, işin içinde Errtu da var.

Gromph da kendi planlarını örüyor, Drizzt’i açık düşman olarak görmüyor gibi şu an. Kız kardeşine (Quenthel) asıl gıcıklığı. İlerde anlarız.

Bebekteki Yvonne iradesi çok daha güçlü gibi. Asıl onda toplanmış Yvonne’un gücü. Ufak çaplı bir irade savaşı ilerde yaşanıyor, bebek baskın çıksa da bariz bir kazanan yok. Yvonne’un tam olayını ve savaşın galibini anlayacağız yakında.

2 Beğeni

Errtu’nun olayı cevaplanacak diye hatırlıyorum, matah bi sebebi de yok aslında.
Gromph Drizzt’i yok etmeyi umursamıyor, ama Lolth Weave’e göz koyunca ona karşı yapacağı her şey cazip geliyor, Quenthel’in planlarını baltalamak da cabası.
Matronlar öyle hocam. :smiley:
Yvonnel 1’in anılarının sadece bir kısmını aldı Quenthel, Yvonnel 2 ise sağolsun hepsini, bilincini ve daha da fazlasını, Lolth da bir şeyler kattı ona. Maestro’da daha iyi açığa çıkıyor.

1 Beğeni

Hocam kitabın girişindeki balor, Errtu değil: “Balor”, yani ilk balor, müthiş güçlü bir demon. Errtu’nun en büyük rakibi sanırım. Lolth onu fena haklıyor, @isos81 ’un bahsettiği kısım o. :slight_smile:

2 Beğeni

Errtu’nun en büyük rakibiymiş, aklımda kalmamış hiç. Balor diyince direkt aklıma Errtu geldi. :sweat_smile:

1 Beğeni

Drizzt’in chapter başlarındaki konuşmalarını özlemişim. Bu seferki de ekstra bir güzeldi. Vicdanının sesini dinledik, bayıldım.

Bana mı öyle geliyor yoksa Salvatore İngilizcesini mi geliştirmiş? :sweat_smile: Zorluyor valla başlarda, bir sürü kelimeye baktım sözlükten. :smiley:

2 Beğeni

Güzel monologdu, altın kalpli drowcuğumuzu ben de özlemiştim. :slight_smile:

İngilizcesini geliştirmiş mi bilmiyorum da, yazar olarak kendini geliştirmiş gibi geldi. Öncelikle tarz olarak young adult’tan gayet adult’a geçmiş. Üslubu aynı akıcılığını, mizahını koruyor, ama biraz daha karanlık bir tat da aldım. İleride Tiago’lu sahnelerde özellikle belli oluyor.

Olay örgüsünde de bariz bir kalite kendini hissettiriyor. Kaç koldan anlatıyor öyküyü, helal. Bir Drizzt’in gözünden, bir Gromph’un gözünden, bir Doum’wielle, bir Kimmuriel, bir yandan başka karakterlerin gözünden derken yavaş yavaş ve ustaca işliyor olayları.

E tabii aynı seviyede kalacak değildi 30 yıldır Salvatore reyiz de. :slight_smile:

2 Beğeni

Kitaptaki iblis türlerinin çeşitliliği bir yerden sonra coşmaya başladığı için biraz toparlıyorum:

Demon Lord’lar:

1. Baphomet
  2. Demogorgon
  3. Graz’zt
  4. Juiblex
  5. Lolth
  6. Orcus
  7. Yeenoghu
  8. Fraz Urb’luu
  9. Kostchtchie
  10. Pazuzu
  11. Zuggtmoy

Monster Manual 5e’den, iblislerin güç skalası:

Resimler ve statlar yine MM 5e’den:

Balor (Challenge Rating 19, Exp. 22000)

Marilith (CR 16, Exp. 15000)

Nalfeshnee (CR 13, Exp. 10000)

Yochlol (Aynı zamanda Lolth’un Handmaiden’ları bunlar) (CR 10, Exp. 5900)

Glabrezu (CR 9, Exp. 5000)

Chasme (CR 6, Exp. 2300)
image

Manes (CR 1/8, Exp. 25)

3 Beğeni

Hiç karşılaşmadığım ilginç kelime seçimleri var, baştan garipsiyor insan.
@Abraxas Masaüstü frp oynamayalı o kadar uzun süre geçti ki… Bir demon da benden olsun. :slight_smile:

2 Beğeni

Lolth’un üst bedeni insan değil miydi?

Hehe, hocam senin statlar fi tarihli 1E’den (1977) sanırım, ‘lesser goddess’ diye yaratılmış o zamanlar herhalde; bayağıdır bir intermediate deity aslında. :slight_smile:

Ben de 5E statlarını vereyim:

Lolth kısacası 40. seviye tam bir hayvan. Intelligence 41, bir şey demiyorum.

Örümcek avatarının resmi olarak sadece başı drow.

3 Beğeni

Aynen 1e, nostalji olsun istedim. :slight_smile: 5e statları fena gerçekten. Kapışmak ne güzel olurdu.

1 Beğeni

Off, Neverwinter’dan geçip Gauntlgrym’e girdik. Anılar canlanmaya başladılar, Neverwinter Nights oynadığım günleri sevgiyle yad ettim. :slight_smile:

Bundan sonra kitabı şu güzel müzik eşliğinde okumaya devam edeceğim:

Bir de harika bir Sword Coast ve Gauntlgrym haritası buldum:

Kitaplara keşke bol bol illüstrasyon ve harita koyulsa, ben bayılıyorum haritaları falan incelemeye.

3 Beğeni

Yüzde 35’e geldim. Şu ana kadar neredeyse herkesin bir ajandası var. @Abraxas’ın da dediği gibi birçok PoV var:

• Bruenor ve tayfası
  • Tiago Baenre
  • Lolth ve demonlar
  • Qunthel ve Menzo
  • Gromph

Jarlaxle filan da var ama o çoğunlukla diğer karakterlerin etrafında görünüyor.

Başta biraz zorlandım ama yüzde 10’u geçtikten sonra su gibi aktı. Gerçekten özlemişim Drizzt okumayı (şu ana kadar Drizzt hariç herkesi okuduk ya neyse :slightly_smiling_face:). Dövüş sahneleri zaten Salvatore’un uzmanlık alanı, hiç eskimiyor.

Lolth ve Errtu’nun planı ortaya çıktı. Gromph’u ilmek ilmek işliyor şu anda Kimmuriel. Anladığım kadarıyla Menzo’da işler sarpa sararken (chaos begets order!), Bruenor ve Drizzt de Gauntlygrym’i temizleyecek. Bu arada Tiago’nun kellesini de alacaktır Drizzt.

Entreri yok muydu bu kitapta? Şu ana kadar hiç görünmedi. Entreri demişken, Drizzt de monolog’unda bahsediyor ondan. Şimdi tam hatırlamıyorum ama bayağı dokunaklı idi. Sanırım Drizzt onu kendi eski drow haliyle içselleştiriyor olsa gerek.

Okumaya devam. :slight_smile:

2 Beğeni

% 55’deyim, Entreri reyiz henüz görünmedi. :frowning:

Kimmuriel Gromph’u işliyor, ama Lolth ve Errtu da Kimmuriel’i işliyor.

K’yorl Oblodra olayının aslını fark etmişsindir. :slight_smile:

2 Beğeni

Evet evet farkındayım. Onları da bir başkası işliyor olmasın? Kahretsin, yine karşımızda katman katman bir kitap var. :joy: Aklıma Bene-Gesserit’ler geldi. Oyun içinde oyun içinde oyun muydu, plan içinde plan içinde plan mıydı… :joy:

2 Beğeni

Lolth’u işleyecek cengaver henüz çıkmadı, sağlam bir planı var, takır takır yürüyor. Drizzt bozar ama o planları sonlara doğru, Salvatore dayı bir kılıf uydurur.

Gromph çok fena düdükleniyor yalnız, % 50 gibi çok güleceksin. Adama içim sızlıyor şu an. :joy:

2 Beğeni