Okuma Etkinliği - Buzun Anıları (Malazan #3)

Malazan ve Zaman Çarkı’nı satışa koymadım. Bir yere gittiğimiz yok. Keza Sanderson da yok. :blush: Biraz sadeleştireyim dedim. Olmadı tekrardan toplarız. :smile:

2 Beğeni

Kitabı bitirip yorumu çaktım ilgili konuya. Itkovian beni çok etkiledi gerçekten. Ölühane Kapıları’nda ise Duiker’i çok sevmiştim. Şimdilik benim favorilerim bunlar oldu.

2 Beğeni

İtkovian benim için çok dürüst kahraman gibi geliyor) kötü yanları olmayan kahramanları sevmiyorum. Mesela Game Of thrones’da herkes John Snow deyip duruyor ama ben Littlefinger derim)

2 Beğeni

Malazan serisinde tamamen beyaz ya da siyah karakter olduğunu sanmıyorum. Varsa da Itkovian onlardan biri değil bence. O kadar çok karakter var ki, herşey çok karışık :slight_smile:

2 Beğeni

Etkinliğe katılamadım ama okuyorum yavaştan. 300lerdeyim ve bence ilk iki kitaptan çok daha iyi gidiyor. Erikson’a büyük saygı duyuyorum her geçen gün. Cidden inanılmaz bir tür yaratım başarısı var. Bu seriden önce jaghut, T’lann Imass ya ra trell deyince aklımda bu kadar detaylı canlanmalar olacağı söylense o kadar da değil derdim. Yani biraz haddimi aşarak orglar, elfler gibi tür yaratımlarından çok daha başarılı buldum bu konuda malazan’ı (ustalara saygı ayrı tabii ama fikrim bu yönde). Hatta keşke sağlam bir uzay operası serisi yazsa da keyifle okusak diye geçirdim içimden. Uzay operalarında bence en büyük eksiklerden birisi farklı ırkların fazla humanoid olması. Erikson bu sorunu ciddi manada aşabilecek bir yazar. Sadece tür farkları değil tür içi kültürel farkları falan da dibine kadar hissediyor insan ve inanıyor da. Bence fantastik kurguda en önemli şey inandırıcılık. Yani kendimizi o kitabın koşullarında kaybetmek. Bu konuda da okuduğum en iyi yazar diyebilirim. Tüm bunlara ek müthiş bir kurgu, tanrılar, ata tanrılar, haneler, savaşlar, büyücüler, kovanlar vs inanılmaz bir seri. Sanırım tüm seri ne zaman biterse oturup bir tekrar okuma yapılması gerekiyor diye rahatlıkla söyleyebilirim. Hatta tekrar tekrar okunması ve her detayın yakalanması gerekiyor.

7 Beğeni

Aslında, LotR harici de fantastik yazılabiliri göstermek için, tamamen bilinçli yapılmış bir seçim.

Wilful Child Üçlemesi var aslında. Bu istekte bulunan bir çok bilim kurgu sever var. Sanırım Erikson’ın üstün dünya yaratım becerisi ile harika bir Sci-Fi evreni oluşacağını düşünüyorlar. Gerçi bu üçleme çok tutmadı ama genel olarak Erikson’ın kendisi de Sci-Fi yazarken çok rahat hissettiğini söylüyor söyleşilerinde. Belki daha sonra tekrar girişir bu işe. Ben mesela Yakınlaşmalar kitabını da çok sevmiştim.

Çok benzer şeyler düşünüyoruz. Bence serinin asıl etkileyici yönü de bu.

Şu anda bunu yapan biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, ikinci okuması apayrı bir keyif. Kitaplarda öyle foreshadowing’ler var ki, insan ilk okumada nasıl kaçırdım diye kendine kızıyor (aslında kaçırmak normal). Bu sayede ikinci, üçüncü hatta sonraki okumalarda bile verdiği keyif hiç azalmıyor (üç ve sonrası için başkalarının yalancısıyım).

6 Beğeni

İyi ki de bu seçimi yapmış erikson. Bu kadar başarılı bunu yapabilmiş olması takdiri hak ediyor. Hayran kaldım ve üçüncü kitabı okurken iyice bilincine vardım bu durumun.

Kesinlikle girişmesi lazım. Bu hayal gücü bilim kurgu serisinde inanılmaz dönüşler alabilir. Dediğim gibi yabancı ırklar fazla insansı kalıyor çoğu uzay operasında,
Erikson’da bu konuda büyük potansiyel var. BK severler tarafından bunun görülmesi çok olağan. Tabii ki fantastik dünya ve bunun avantajlarından faydalanmış yaratımlarda ama ben gerçekçiliği de yakalayarak harika dış dünyalar ve orada yaşayan canlılar yaratabileceğinden eminim, şu ana kadar okuduklarım bunun ispatı. Yakınlaşmalar da güzeldi ama bir şeyler de eksik gibiydi. Daha doğrusu şimdi bakınca Erikson potansiyelini tam yansıtamamış diye düşünüyorum o kitapta. Ve tam potansiyelli (örn malazan) bir Erikson nasıl harikalar yaratır uzay operasında, hayali bile heyecanlı.

5 Beğeni

Irklar konusunda hemfikirim fakat ki bu ırkların sıfırdan ilk yaratım olması ondan sonraki ırklar için öncü olmuş ve herkesin işini çok kolaylaştırmıştır. (Şahsi fikrim)

Bana kalırsa filmleri bu kadar efsane olmasa Lotr’un kalitesi benim için çok aşağılarda. Ama öncü olduğunu düşünüp yorumlayınca inanılmaz bir iş olduğunu anlıyorum.

Ondan sonra gelen çoğu uzun soluklu fantastik seriler ZÇ, Shannara, EM gibi (özellikle ilk kitaplar) birebir Lotr tadı verir. Hele ki Dünyanın Gözü ve Shannara’nın Kılıcı.

Steven’ın bu kadar underrated kalması çok üzücü. Bunda Kanadalı olmasının payının büyük olduğunu düşünüyorum. 5.kitabın yarısına kadar geldim ve şu ana kadar aldığım haz hiçbir uzun soluklu seride olmamıştır. (Harry Potter hariç belki) (haz açısından) Allah ömür verse de yan serileri tamamlayıp, sci-fi da yazsa.

6 Beğeni

Keşke devamını yazsa. Muazzam bir kitaptı benim için.

1 Beğeni

Tartışmayı spoilerları önlemek için buraya kaydırıyorum.

Benim için 3 > 1 > 2. Tabii ki öznel bir sıralama, ikinci kitap GotM’den gerçekten daha iyi kurgulanmış olabilir, bilmiyorum.

İkinci kitaba öykünün çöl ortamında kurgulanması ve Lawrence of Arabia’yı çağrıştırması sebebiyle önyargılarımın etkisinde daha olumsuz yaklaşıyor olabilirim.

Ama 2’yi 3’ün önüne koymak, hmmmm… :slight_smile: Hangi yönleriyle DG’nin kurgusunu MoI’den daha iyi buldun?

3 Beğeni

Hocam, ben chain of dogs ve bitişinin epikliğin son sınırı olduğu düşünüyorum. 3’te çok daha fazla karizmatik ve sevdiğim karakter var ayrı.

3 Beğeni

İkinci ve üçüncü kitap sonu spoilerı.

DG: Birkaç yüz bin yamyam bir Malazan kalesini kuşatır, cesur bir önder ihanete uğrar ve kendini feda eder. Kitap sonlanır.

MoI: Itkovian’ın Grey Swords’u inanılmaz bir azimle Pannion’ları Capustan’da bozguna uğratır. T’lan Imass’lar 800 hayvani K’chain Che’malle’e dalmak üzere Coral’a gelirler. Dujek, Whiskeyjack ve Bridgeburners olaya dahil olarak K’chain Che’malle’lere dalarlar ve katledilirler. T’lan Ay gelir K’chain Che’malle’leri biçer. Bir yandan da Anomander Rake koskoca Moon’s Spawn’u Pannion’ların hisarına çarpar.

Haplo: İkinci kitabın sonu epikliğin son sınırıydı. :slight_smile:

4 Beğeni

Ben de üçü genel olarak daha çok beğenirim ama ikinin sonunu daha etkileyici buluyorum hocam şahsen :roll_eyes:

Sadece olay örgüsünün de ötesinde reisin muazzam zanaatı da çok önemli bence burada. Okey anlatılan olay bir çöl isyanı, mülteci operasyonu vs. Ama reis kitap boyunca gönlümüzün tellerini ilmek ilmek işliyor, bizi duygusal bir rollercoaster’da ordan oraya savurup en sonda da en yüksekten salıyor adeta :roll_eyes:

DG’nin sonu da kutsallarımdandır :roll_eyes:

6 Beğeni

İkinci kitabı da ben aşamadım. Üç çok güzeldi şüphesiz ama ikinciye daha fazla duygu yatırımı yapmıştım, kendi yerime koyabileceğim daha çok karakter vardı. Üçüncü kitapta çoğu karakter(Itkovian hariç en azından) insanlık dışı faaliyetlerde bulunuyorlar sürekli. İkinci kitaptaysa Köpekler Zinciri başlarken, önce Tarihçi kafileyi yakalamaya çalışırken derin bir insanlık dramı gördük, sonra başka insanların mücadelesini gördük bundan dolayı kendimi orada daha iyi konumlandırıyorum. Üçüncü Kitapta Rake’in yanında olduğumu hayal etmesi zor. Bu yüzden ikinin sonu hem daha epik bulurum hem de daha çok severim.

7 Beğeni

Uzun zaman sonra foruma geri gelip bir sürü şeyi hortlatayım dedim hehehe. Bu sevgili ithaki 4. Kitabı çıkartmamak için yemin etmiş sanırım… Bu seri başlarken her 3 ayda bir çıkacak demişlerdi ama ortada fol yok yumurta yok maalesef :frowning: sorulan sorulara da herhangi bir dönüş yapılmadı yayımevi tarafından. Konu hakkında bir bilgisi olan var mı yaw nerede kaldı bu kitap (vallaha 3 kitabı unuttum şu an. Dolaşırken karakterlere bön bön baktım sadece…)

1 Beğeni

Ekim ayında 4.kitap çıkacak, eli kulağında :slight_smile:

1 Beğeni

Kesin bilgidir inşallah. Hasretle bekliyorum çünkü. Birde fiyat mevzusu var takibi, kaç para olur sence hocam?

1 Beğeni

Bir konuda anlaşalım 3. Kitap daha iyi ama 2. kitabın sonu daha vurucu. Çünkü beklenmedik. İkinci kitabı okuduktan sonra insan kendini 3. kitabin sonuna doğal olarak hazırlıyor.

Ben itkovina ve Capustan karakterlerini bir türlü sevemedim. Hırıltı hariç. Sürekli “Bayım” diyerek konuşmaları beni çok itti. Sanki arada bir resmiyet varmış gibi hiss ettim.

Birde karakter isimlerini sürekli karıştıran ben miyim? Malazan gercekten okumasi zor bir eser. 3. kitabi okurken anladim bunu. Yorucu bir kitao bence. Karakterleri bir turlü aklımda canlandıranıyorum :sob:

4 Beğeni

Hocam taş olursun taş. Itkovian reyizin adını anarken besmele çekerim.

Capustan karakter değil bir şehir.

Capustan was a small city on the north side of the river Catlin in the eastern region of Genabackis near the Rust Ocean

4 Beğeni

İthaki’nin kendi açıklaması Ekim. Fiyat olarak net bir şey söyleyemem ama pahalı olur.

1 Beğeni