Okuma Etkinliği - Buzun Anıları (Malazan #3)

700 deyim sana eşlik etmeme az kaldı merak etme :slight_smile:

1 Beğeni

Hocam 950 civarı çok şok edici bir şeyler oluyor. Tepkinizi merak ediyorum, çenem düşük şekilde okudum bazı yerleri.

772 ye gelmeyenler okumasın!!

Şu an 772. Sayfada yaklaşık 50 bin Tlan ımass öldüren kişiyi görünce bir şok geçirdim açıkcası, sizce bu söyledikleri “insan” bizim bildiğimiz biri mi? Bunu burda kapatırlarsa çok üzülürüm çünkü :pensive:

@isos81 Leydi Gıpta’nın ecnebice ismi neydi.

Şu alıntının olduğu düşünce - fikir çok tanıdık geliyor ama hangi filozof / felsefe hatırlayan var mı?

"neyin gerçek olduğunu - yani bizim için - yaşayan her canlının zihinleri ve duyuları belirler. "

1 Beğeni

Aristo değil mi hocam? Yanlış mı biliyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Bilemedim ama dediğiniz evet olabilr.

Siz başlayabildiniz mi hocam kitaba? Diğer kitaplardaki yorumlarınızdan sonra bunları da bir an önce ve merakla bekliyorum çünkü :slight_smile:

Evet ama çok başlardayım ben, 170-180 sayfa okuyabildim.

Tenes cadısının Tez Ben’e taktığı isimler nedeniyle akşamdan bu yana birinci kitabı karıştırmaya başladım. Fandom’a baksam aradığım cevabı bulurum belki ama spoiler öğrenirim korkusu nedeniyle bakamıyorum. Gerçi merak ediyorum :slight_smile: olmazsa kitap bitince burada sorarım artık. :slight_smile:

1 Beğeni

Aaa “gıpta” mı demişler Lady Envy’ye? Ben “haset” olur diye düşünmüştüm. “Envy” kıskanmanın negatif anlam katılmış hali çünkü, ve isiminin bu kadar negatif olması aslında hikaye için önemli.

Bir de Envy’nin Spite diye bacısı var, fonetik olarak da “Haset” ve “Nefret” daha uyumlu olurdu. Heyhat. :roll_eyes:

8 Beğeni

O kısma pek dikkat etmedim açıkcası. Eğer öğrenirsen sonucunda beni de aydınlatırsan sevinirim :d

Hocam bir soru sorabilir miyim aslında ilerideki kitaplar için. Bu segulehlerin hikayesi diğer kitaplarda da devam edecek mi acaba yoksa burda hepsi noktalanıyor ve bundan mı ibaret kalıyor

Sorunun cevabı serinin kalanı için spoiler; o yüzden ben blurlayayım ama okumak size kalmış:

Sonraki kitaplarda bir kaç Seguleh daha hikayeye dahil olacak ama bu üçlü bir daha yoklar. Henüz okumadım ama bildiğim kadarıyla ICE reyizin “Orb, Sceptre, Throne” kitabı Seguleh’ler üzerine. Onu okuyabilirsiniz ilgileniyorsanız.

O zaman okumuyorum hahaha anladığım kadarıyla bitmiyor ve devam da edecek, bunu bilmem yeterli :confused:

1 Beğeni

Nedir o taktığı isimler, hiç hatırlamıyorum şu anda. Spoiler’sız hallederiz belki. :slight_smile:

Hakikaten heyhat

2 Beğeni

İsimlerde spoiler olduğunu zannetmiyorum. Fandom da Tez Ben ile lgili sayfada sonraki kitaplarda ortaya çıkacaklar anlatılıyordur diye bakmıyorum. :slight_smile:

Tennes cadısı Tez Ben’e

“Çok başlı yılan”
ve
“On iki ruhlu” diyor.

Özellikle “on iki ruh” ile Tez Ben’in kullandığı kovan sayısından (mı) bahsediyor galiba. 12 kovam doğru ise Tez Ben’in çok sayıda mı patronu var. :slight_smile:

1 Beğeni

Hay allah ya… Bu sefer Türkçeden mi okusam diyodum ben. İngilizce biraz daha fazla yoruyordu çünkü. Hazdan feragat edip zamandan mı kazansam diyordum… Gıpta bayağı yanlış bir çeviri bana göre ya. İşe bak…

Hmm, bunlar RAFO elbette. Ben’in gizemi bu kitapta çözülüyor diye hatırlıyorum ben.

Yine de ufak bi spoiler: Kovan sayısı 12. Ruh olayı da bu kitapta açıklanıyor olmalı. Aslında ilk kitapta minik bir ipucu var ama reread olmadan fark etmek imkansız.

Bu arada Fandom’da karakterin yaşadığı olaylar her kitap için ayrı ayrı anlatılıyor (in Gardens of the Moon, in Deadhouse Gates gibi) ama her an bir yerlerden spoiler yeme riski var.

@nefarrias_bredd ICE’ın The Return of the Crimson Guard kitabında da Seguleh var. Hatta çok önemli bir şey oluyor ama orası major spoiler. :slight_smile:

3 Beğeni

Kitabı okurken kollarım uyuştu ya, Erikson bana kol borçlu haberi olsun :joy:

1 Beğeni

Ciltli alıp rahat rahat okusaydın. :relieved:

1 Beğeni

Melih, oturaydın sandalyene, yayaydın kitabını masaya, açaydın böyle gollarını, deyeydin gollarım heç yorulmadı. :slight_smile:

4 Beğeni