Okuma Etkinliği - Dune (Spoiler İçerir)

Ben de bu ay bitmeden olmadı ocak gibi okurum diyordum, hazır son kitap da çıktı grup okumasına katılayım bari :slight_smile:

1 Beğeni

Ben de ilk kez deneyim edeceklere hem imreniyorum hem de dikkatli ve sabırlı bir okuma tavsiye ediyorum :slight_smile: Kitabın kendine has bir kültürü, dili ve dünyası olduğu için, olur da kavramlar arasında kaybolursanız birinci kitabın en arkasındaki sözlüğe başvurabilirsiniz. Fakat dikkatli olmakta fayda var, aradığınız şey dışındaki kavramlara bakmanızı önermem. Kolayca spoiler yiyebilirsiniz. Bir tavsiye daha: serideki hiçbir kitabın arka kapağını (kitabı bitirmeden) okumayın. Çünkü yine spoiler…

Edit: Bir de kitabı okurken Arrakis’te yer yön tayini yapabilmek ve genel topografyayı kavrayabilmek için faydalanabileceğiniz şöyle bir harita var:

Harita

Okurken ara sıra bakabilirsiniz. Okumadan önce incelemenize gerek yok zaten bir şey ifade etmez şu an. Ayrıca bu haritanın aynısının renksiz hali ilk iki kitabın arkasında da mevcut fakat bu renkli versiyonu çok daha anlaşılır. Ben o kitaptaki haritadan bir şey anlamamıştım şahsen :smile:

3 Beğeni

Şükür hiç okumadım ama okuyacağım :slight_smile:

1 Beğeni

Meğer ne çok okumak isteyen varmış, çok sevindim. Bu ay ya da ocak hiç fark etmez, ne zaman okursanız yorum yazarsınız. Çok güzel olacak bu etkinlik çok. :slight_smile:

Güzel dileklerini iletenlere de ayrıca teşekkür ederim. :slight_smile:

Asla yalnız yürümeyeceksin :slight_smile:

İlkini okumuştum ama ikinci kitaba geçtiğinizde ben de size eşlik ederim. :slight_smile:

1 Beğeni

Ben uçuşa geçiyorum. Yeni bir Dünya’ya, Arrakis, Dune, Çöl Gezegeni’ne doğru…

Macera başlasın!

2 Beğeni

Ben de katılmaya karar verdim. Bugün sipariş vereceğim, yarın elimde olur herhalde.

1 Beğeni

Ooo süper, ocak yalan oldu yani. :slight_smile: Ben de akşam ya da yarın başlıyorum. :slight_smile:

Süper, listeye ekliyorum o halde. :slight_smile:

Not: Katılacakları ilk mesaja ekledim, atladığım varsa zili çalsın. :bell:

1 Beğeni

Memnuniyetle katılırım. Bu aralar çok popüler bir seri. Ne zamandır seri okumamıştım.

Harika, ilk mesaja ekledim sizi de. :slight_smile:

1 Beğeni

Benim yüzümden herhangi bir şeyin sekteye uğramasına katlanamazdım. :slight_smile:

Yalnız şunu söyleyeyim, kitap yanıyor yanıyor. :slight_smile:

Ben bir 30 sayfa kadar okumuştum, dedim. “Ben galiba bu kitaba bayılacağım” :slight_smile:

1 Beğeni

Kabalcı baskısından dolayı göz numaram büyüyecek muhtemelen ama değer. :pleading_face:

Şirin bir baskı bence.

Ben İthaki’nin bastığından alacağım. Çevirisinde falan bir sorun yok değil mi? Gayet anlaşılır?

Abov, zehirli oku attın. :slight_smile: Bence sıkıntı yok, çevirilerden birisi modern zamana, diğeri ise eski zamana göre yapılmış. Sorun olmayacaktır.

1 Beğeni

İlk kitabı 4 sene önce okumuştum yine aralık ayıydı. 6 kitap haberini alınca bugün seriye en baştan başladım. :slight_smile: Hanedanlık serisine başlamak için sabırsızlanıyorum. :star_struck:

@isos81 beni de dahil ederseniz sevinirim :blush:

Hoş geldiniz, tabi ki dahil ederiz, hatta mutlu da oluruz. :slight_smile:

Çeviriden hiç memnun olmayanlar var. Ancak ben çok rahatsız edici bir durumla karşılaşmadım. Bazı devrik cümleler filan var ama okumayı zorlamıyor. Örnek verebileceğim metin yok elimde ama aynı yayın evi Alan Poe Toplu öyküler ile kıyaslarsan aman tanrım… Büyük ilerleme olduğunu söyleyebilirim.

1 Beğeni

Poe olayını duymuştum, o yüzden İthaki’den bir şey almadan önce soruyorum. Anlaşılıyorsa, benim için pek bir önemi yok devrik cümlelerin. Ayrıca siparişi verdim bile. :slight_smile:

1 Beğeni