Okuma Etkinliği - Görünmez Adam

Yahu bu ithaki çevirisi sadece bana mı berbat geliyor?
Resmen okuyabilmek için savaşıyorum.

Ben askerdeyken okumuştum kitabı. Çok çabuk bitirmiştim yanlış hatırlamıyorsam. Büyük ihtimalle beni etkilememişti çeviri.

Hocam biraz erken başlamışsınız sanki :smiley:
Çeviriden çok harf hataları beni deli ediyor İthaki’de. Şuan okuduğum Bitmeyen Savaş kitabında neredeyse 20 tane rastlamışımdır.

Etkinliğimiz başlamıştır. Bugünden itibaren kitapla ilgili yorumlarınızı spoiler ibaresi kullanmadan paylaşabilirsiniz.

Kitabı okumayan arkadaşlar da bunun bilincinde olup spoilerdan kaçınabilirler umarım. :slight_smile:

Herkese iyi okumalar diliyorum şimdiden.

5 Beğeni

Ben de katıldım. Umarım diğer kitaplarla birlikte Şubat ayının sonuna kadar bu kitabı da bitirebilirim. :grinning_face_with_smiling_eyes:

3 Beğeni

Okuma planımdaki 4. ve büyük ihtimalle son kitap olacak. Umarım ayın sonunda bitirmiş olurum :grinning_face_with_smiling_eyes:

2 Beğeni

Ufaktan bir giriş yaptım kitaba. Wells’in diğer kitapları gibi bu kitap da gizemli bir şekilde başlıyor. Olay ve karakterler ile ilgili bilgileri yavaş yavaş vererek ilerliyor. İlerledikçe daha da açılacağını düşünüyorum. Şuanlık güzel gidiyor. :slight_smile:

2 Beğeni

Ben de ilk bölümü okuyarak ufak bir başlangıç yaptım an itibariyle.

1 Beğeni

Dün gece kitabı bitirdim.

Kitap genel olarak kolay okunan bir kitaptı aynı bundan önceki Wells kitapları gibi - daha önce Doktor Moreau’nun Adası ve Zaman Makinası kitaplarını okumuştum BKK’den. Beklediğimden daha tempolu olduğunu bile söyleyebilirim. Daha gizemli ve yavaş ilerleyen bir hikaye, gerilim dozu daha yüksek olur diye beklemiştim.

Daha 60 sayfadan görünmez adamımız herkes tarafından bilinir hale geliyor. Daha sonra hikayesini kendi ağzından dinliyoruz. Görünmez adamın psikolojisini genel olarak iyi aktarmış diye düşünüyorum.

Hoşuma gitmeyen durumlardan biri bölüm başlarındaki başlıklar. “Dr. Kemp’in Ziyaretçisi” başlığını görünce gelecek olanın Görünmez adam olduğunu, ya da “Ava Giden Avlanıyor”'u okuyunca Görünmez adamın sonunun geldiğini anlıyoruz daha bölümün başında.

Ayrıca yazar zaman zaman okuyucuya sesleniyor yazar -daha önceki kitaplarında da benzer durum mevcuttu- ki bunun da pek hoşuma gittiğini söyleyemem.
Genel olarak hızlı, kolay ve keyifli bir okumaydı.

1 Beğeni

Kitabın yarısından fazlasını okudum ben de. Şu yorumunuz son derece haklı. Daha bölümü okumaya başlamadan isminden spoiler yiyoruz resmen :smiley:

1 Beğeni

Dostlar,

Kitabı bitirdim. Daha önceden uyarlanmış filmlerini izlemiştim ama okuyunca sadece ismin aynı olduğu belli oluyor. Akıcı, kolay okunan ve çabuk bitirilebilen bir kitap. Wells’in okuduğum ilk kitabıydı. Görünmez Adam’ın maceralarını bol aksiyon ve gerilim dolu olarak okudum. Yazarın başlıklarda spoiler vermesi kötü olmuş. İşin heyecanı biraz kaçıyor doğrusu. Bir de sanki karakterin ne yaptığını bilmiyormuş gibi tahminlerde bulunması hoşum gitti. Karakterlerin betimlemesi de kolay hemen aklınız da bir tasvir oluşuyor. Adamın ilk başlarda kendini yanlışlıkla görünmez yapıp sonradan düzeltmeye çalıştığını sanmıştım ama işler hiç öyle değilmiş. Görünmez olması için de çıplak dolaşması gerekiyor ya dışarısı da soğuk olduğu için sık sık üşütüyor. Adam tabii bunları pek de düşünmemiş sonradan kendi başı yandı. Güzel ayrıntılar doğrusu.

Zevkle okudum. Başka etkinliklerde görüşmek üzere.

2 Beğeni

Evet böylelikle bütün gizem kayboluyor, okuyucuyu tutma açısından zayıflatıyor eseri.

2 Beğeni

Kitabı yeni bitirdim ben de.

Ben mi beklentimi çok yüksek tuttum bilmiyorum ama Zaman Makinesi veya Dr. Moreau ile kıyaslayınca bu kitap biraz daha sönük kalıyor gibi. Kitabı beğendim ama H. G. Wells ismini görünce insan daha fazla şey bekliyor.

Ayrıca yukarıda da yazdığım gibi Görünmez Adamımız tam bir hıyar bana kalırsa. Hikaye boyunca “kendince sebepleri” olsa da bazı yerlerde aşırı tepki veriyor gibi geldi bana. Eleman sinirlenmek için yer arıyor resmen.

3 Beğeni

Ben maalesef hala başlayamadım ama daha 16 gün var ayın bitmesine, bir kaç güne başlayıp bitirmeyi düşünüyorum.

2 Beğeni

Zaten çok kolay okunabilen bir kitap. 2 günde bile bitirebilirsiniz.

Okuyan veya okuyacak olan diğer arkadaşlardan hiç ses seda çıkmıyor. Onların da yorumlarını merak ediyorum kitap ile ilgili.

2 Beğeni

Gecenin bu saatinde bitirebildim kitabı. Görünmez olmak ne büyük bir yetenek diye düşünürüz. Kitap mantıklı bir şekilde gösteriyor ki sandığımız kadar iyi bir durum değil. Bu yetenek baş karakterimize, sosyopat, sadist, psikopat gbi yetenekler de eklemiş. İster istemez toplumdan da dışlanıyor. Griffin’e hem üzüldüm, hem de başına gelenleri hak etti dedim. Ötekileşmiş bir süper kahraman nasıl olur? İşte böyle.

4 Beğeni

Ayrıca Görünmez Adamımız neredeyse her istediğini elde edebiliyor. Ama elde ettiği hiçbir şeyden zevk alamıyor. Hiçbir şey onu tatmin etmiyor. Ne kadar özgür olursa olsun, özgürlüğü ona sorundan başka bir şey katmıyor.
Wells’in de bir Sosyalist olduğunu göz önünde bulundurursak kitap için bir Liberalizm eleştirisi diyebilir miyiz?

2 Beğeni

Kitaba biraz önce başladım ve 70 sayfa kadar okudum. Gerçekten akıcı ilerliyor ve Wells’den okuduğum üçüncü kitap olduğu için artık yazara da alıştım. Yalnız kitap bir bana mı böyle geldi bilmiyorum ama bazı sahnelerde inanılmaz güldüm. Görünmez Adam’ın açıldığı sahnede milletin koşturması mı dersiniz gömleğin havada süzülüşünü yakalamaya çalışan insanlar mı dersiniz, betimlemeleri o kadar komik geldi ki sahneleri gözümde canlandırırken baya eğlendim. :smiley:

3 Beğeni

Kitabı dün sipariş verdim. Çok geç kaldım. Bu ay bitmeden bitirmeliyim.

2 Beğeni

Kitap Wells’in en güldüğüm kitabı olabilir benim de. Yazar mizah amacı gütmese bile güldürmeyi başarmıştı beni.

@CowardlyHero telaşe etmeyin hocam, isterseniz Mart ayından birkaç gün de aşırabilirsiniz. Zaten Şubat 28 gün falan çok sorun etmeyiz :slight_smile:

2 Beğeni