Okuma Etkinliği - İnsansılar(Hominids)

İlk bölümü bitirdim. Hızla geliyorum arkanızdan. :sweat_smile:

2 Beğeni

Çalışmamanın avantajlarından. :slight_smile:

Suç işleyeni kısırlaştırmak olabilir, ceza olarak. Ama yakın akrabalarına da aynısını yapmak aşırı. Cinayet,tecavüz gibi suçlar işleyen birinin akrabalarının geleceği umurunda olmaz. Onu bizim dünyada da araştırıyorlar galiba. Bazı insanların yapı olarak suça yatkın oldukları öğrenilse bile yapmadığı bir şey için sadece yatkınlık oldu diye ceza verilmesi normal değil. Şahsen bana göre herkes suç işleyebilir. Hayat insanı çok şeyi yapmaya mecbur bırakabilir. Tabi suç derken genel konuşuyorum. Ekmek çalmak da suç sonuçta.

1 Beğeni

Çoğunlukla sizin gibi düşünüyorum ama onların medeniyeti toplumun ihtiyaçlarının her ne pahasına olursa olsun en önde tutulduğu bir ütopya gibi tasarlanmış sanırım. Eğer sıfır suç hedefleniyorsa ve kalıtım yoluyla aktarıldığı da kanıtlanmışsa belki neandertaller için kabul edilebilirdir.

Toplumları hakkında daha fazla bilgim olduğunda gözden geçirmek istiyorum bu fikri.

1 Beğeni

Bende bugün yeni başladım ama geç oldu biraz sanırım :smiley:

1 Beğeni

Yok hocam, benim bitirmeme 4-5 gün var daha, @isos81 bu yıl bitmeden kesin bitirecek gibi :smiley:, daha başlamamış başka forumdaşlar da mevcut, tam zamanı yani.

1 Beğeni

Üçüncü bölüm bitti, hızla geliyorum arkanızdan. :slight_smile:

1 Beğeni

Bence yazar o dünya için de bu uygulamanın yanlış olduğunu belirtmek istiyor. Hangi bölüm olduğunu bilmiyorum, küçük bir spoiler olabilir size şimdi yazdıklarım. İsmini unuttum,mahkemeye veren kadın vardı, onun erkek eşini akrabasının işlediyi suç yüzünden kısırlaştırıyorlar, kadın da eşinin suçsuz,iyi biri olduğunu, kurban olduğunu söylüyor. Zaten az kalsın adamı da boşuna suçlu bulacaklardı.

1 Beğeni
  1. Bölüm

Bana Amerikan mahkemelerini hatırlattı -en azından filmlerde izlediklerimi- oldukça; şovenizm, savcının ya da iddia makamı avukatının aşırı saldırgan ve kuralları çiğnemeye teğet geçen davranışları, hakimin sürekli ve işe yaramayan uyarıları. Amerikan yargı sistemini hicvediyor diyeceğim ama yersiz oluyor burada.

10 sene önceki olayı Adikor’un cinayet motivasyonu olduğunu göstermek için kullanmasını garipsemedim, verilen detaylara bakınca -sinir iletici seviyelerinde düzenlemeler, kişilik şekillendiriciler ve özellikle her şeyin tanık sistemiyle kayıt altına alınması- neandertal toplumunda suç işlenmesinin nadir olduğunu, cinayetin ise çok ender işlendiğini düşündüm.

Buraya ufak bir not düşmek istiyorum, bu kısım bana Asimov’un robot serisini (@SJack Bu kitabı sevebilirsin, sadece alttaki ufak spoileri aç. :slight_smile: ) anımsattı. Orada da cinayet işlemek için neredeyse hiç sebep kalmadığından ve robotlar her şeyi kayıt altına alıp müdahale edebildiklerinden cinayet işlenince saçma sapan sebepler geliyordu uzaycıların akıllarına.

1. bölüm

Yargıç Makedonya’daki şu meşhur hukuk fakültesinden mezun galiba. :sweat_smile: 24’te aksayan yargı süreci burada komediye dönmüş, yetersizlik ya da seyrek karşılaşmayla açıklamanın ötesine geçmiş resmen. :smiley:

Kitap akıcı diyorum sürekli ama cidden çok akıcı arkadaşlar, eline alınca fark etmeden bölümler geçiyor. Okumaya çekinen varsa müsterih olsun. :slight_smile:

2 Beğeni

26. bölümde ben de yazmıştım, mahkemede söylenen o kadar saçmaydı ki… Ama sonraki bölümlerde onların yargı sisteminin zaten buna dayalı olduğunu yazıyor. Yani suçluluğun değil de suçsuzluğun kanıtı lazım. Tabi nereden bakılsa çok saçma. Yazar dediğiniz gibi bir şeylere atıfta bulunmak istemiş ama konuyu iyi ele alamamış gibi geldi bana. Gene de kitaptaki kayıt sistemi hoşuma gitti. Öyle bir şeyin olmasını isterdim ama suç işlemenin karşısını tamemen alamaz.

1 Beğeni

Kayıt sistemi güzel olurdu gerçekten de, suçu azaltırdı hiç olmazsa. Biraz daha ilerleyeyim, yargı sistemleri oldukça geri kalmış gibi.

1 Beğeni

Fazla suç işlenmediği için yargı sistemlerinin üzerinde çalışmaya gerek duymamışlardır. Böyle bakınca yazarı affedebiliriz.

1 Beğeni

Bitirdim, 7/10. :slight_smile:

Evet yargı sistemlerini pek geliştirmemişler, dediğiniz gibi gerek de duymamışlar, tabii yazar da. Daklar’ın adalet arayışına da hak verdim. Loise ile Mary’nin sohbeti minvalinde konuşmalar keşke daha fazla olsaydı dedim okurken. Kitabın bilim yönü beklentimin oldukça altında kaldı genel olarak.

Ponter biraz kendisine iyi davranıldığı için ama çoğunlukla insanoğlunun yıkıcılığını kavrayamadığı için açmayı istiyor bence geçidi, biraz zayıf kalmış oldu bitti şeklinde anlatınca. Biraz düşünseydi, Adikor ile falan tartışsaydı ya da Hak ile, daha inandırıcı olurdu. Neticede teknolojik olarak bariz daha gelişmiş bir dünya ile dostça ilişkiler söz konusu. Serinin devamında muhtemelen neandertal dünyasına oldukça zarar verecek insanlar.

Kitap iyi bir tempoda gidiyor baştan sona, katı bilim kısmı son bölümlere kadar az, olaylar reality show/belgesel gibi hissettiriyor biraz. Konsept ise ilginç sayilabilir, devam kitaplarını da merak ettirdi. Beğendim ama çok daha iyi olabilirmiş.

2 Beğeni

Bu verdiğin puan beni biraz ürküttü. Alıp almamakta kararsızım şu an.

Devam kitapları gerçekçi yazılırsa ya bizim Homo Sapiensler önce o dünyayla savaşacak, sonra da toprakları bölmek için kendi aralarında savaşacaklar. Ya da Neanderthaller bunu çabuk anlayıp portalı kapatacak ve seri çabucak bitecek. Bence yazar güzel, dostça kurulmuş ilişkiler anlatmaya daha yatkın. Benim puanım da 7 oldu ama seriye devam etmem herhalde, yukarıda söylediğim sebep yüzünden.

1 Beğeni

Epubını yollıyayım göz at? Beğenirsen alırsın. :+1:

@Huseyin_Oz Devamının konusuna bir göz attım da, beeelki bir gün okurum olarak değiştiriyorum fikrimi. Savaş olmayacağı kesin, 3. kitabın adı Melezler, ve Ponter ile Mary’nin ikinci kitapta birlikte olacaklarını da öğrenince nereye gittiği görebiliyor insan. :sweat_smile: Sanırım sonraki bk okumam katı bk olacak, bünyeyi toplaması adına.

1 Beğeni

Aynen, gerçeklikten çok uzak olacağını düşünüyorum.

1 Beğeni

@isos81 Malazan 4 çıkınca unuttun buraları. Ne alemdesin? :slight_smile:

@Burcununkitaplari Kitabınız ulaştı mı? Başlayabildiniz mi?

@Epichan Hocam bitirmişsindir muhtemelen, beğenmedin sanırım?

Unutmadım ya, kitap açık duruyor. Her gördüğümde sen geliyorsun aklıma da, hiçbir şey okuyamıyorum. :see_no_evil:

1 Beğeni

Gece gece sesli güldüm. :smiley: Çatık kaşlarla kitabı işaret edip “Oku şunu! Oku hadi şunu!” mu diyorum? :smiley:

Ucundan bi kaptırabilirsen devamı gelir de olsun, keyifler yerinde olsun kitap okunur. :+1:

1 Beğeni

Kitapsepeti sağolsun ancak bugün ulaştı elime siparişim. Elimdeki kitap biter bitmez başlarım gibi.Sipariş 12 günde gelince mecbur başka kitapları araya aldım.

1 Beğeni