Okuma Etkinliği - Jonathan Strange ve Bay Norrell (Susanna Clarke)

Seveneves ocak ayının etkinliği olacaktı ya o yüzden dedim. Ben daha başlayamadım bile Jonathan Strange’e. Siz Seveneves’i okumak istiyorsanız önden de okuyabilirsiniz pek tabii.

Clarke’in şiirsel ve soyutsal bir dili var. Aynı zamanda sanki dünya klasikleri okuyormuş gibi bir havası. Geçen yıl okumuştum seriyi. Sadece ilk kitabı okuyarak çok seveceğinizi sanmıyorum. Çünkü olay örgüsü ilerledikçe taşlar yerine oturuyor. Ve, aaa şu olay, bu olay… değil de yavaş yavaş olgusal bir ilerleme var. Mini bir dizisi de yapılmıştı. 6,7 bölümdü galiba (tam hatırlamıyorum)çok değildi. Üzerine bir de onu izlersiniz hem daha çok seveceksiniz hem de anlaşılmayan yerler kafanızda daha çok oturacak, diye düşünüyorum. Bu benim naçizane tavsiyem. :nerd_face: Herkese keyifli okumalar.

5 Beğeni

Ben de bu ayki okuma kotamı rıhtıma feda ettiğim için henüz başlayamadım kitaba, Görünmez Canavarlar bitince başlayacağım. Genel yorumlar kitabın fena olmadığı yönünde gibi duruyor. Bakalım, meraklıyım. :slightly_smiling_face:

Muhtemelen bu kitap biter bitmez diğer ciltlere devam ederim ben de. Ocak ayı için 2. ve 3. kitaplar için etkinlik yapabiliriz isterseniz.

1 Beğeni

Seveneves’i okumak isteyen başkaları da çıkabilir, Ocak’ta planladığımız gibi okuruz onu. Hem @isos81’i ekiyormuşuz gibi olmasın. :slight_smile: Listeden başka bir şey seçip okuruz istersen, Kafatası Tahtı’nı soktum araya ama akıyor o.

Arkandan Malazan okuyacağız gizlice :smiling_imp:

3 Beğeni

Onun da etkinliğini yapıcam, kaçamazsınız. :smiley:

3 Beğeni

Sen de birkaç güne cilt 1’i bitirip Seveneves’e başlamak istersin diye düşünmüştüm. Henüz başlamadıysan yatar o iş tabii. Sensiz okumak gibi bir planım yok yani.

Tamam, see above.

İstiyorum. :slight_smile: Ben şu an okumakta olduğum kitabı bitiririm bir-iki güne. Akşam birkaç öneri paylaşırım, illaki anketteki listeden olmak zorunda değil. Senin var mı önerin?

1’den başlayıp Türkçe tekrar okuyacaksın, değil mi? Ben 1’i yeni bitirdiğim için ona katılmam herhalde, sadece spoiler kısmında aktif olurum. :slightly_smiling_face: İkinci kitaba da başlayamadım bir türlü… Araya Drizzt girdi.

2 Beğeni

Aynen, tekrar okuyacağım ilk kitap olacak. Sen okumaya değil de muhabbete katılırsın. 2’den sonra da etkinliğe katılırsın. 3’er ay ara aslında düşündüğümüzde o kadar da kötü değil.

2 Beğeni

Off, o etkinlik çok değişik olacak. 20-30 kişi katılır. :grinning:
Bir de kitaplardaki çeviri sorunları başlığı bayağı coşar.

2 Beğeni

Öneriler
Phlebas’ı Hatırla
Scalzi’den İmparatorluğun Çöküşü
Zamanın Çocukları.
Fark etmez ama, başka kitaplara da uyarım ben. :+1:

Kesinlikle bu. Neden? Çünkü ben okudum bunu. :smiley:

Gelen tepkilere bakarsak 10 kişi katılırsa iyi diyeceğim.

İmparatorluğun Çöküşü seri, bence tekil bir kitap okuyalım, yarıda kalmasın. Zamanın Çocukları’nı okudum maalesef.

1 Beğeni

Forumda yeniyim, birlikte okuma işini çok sevdim. Eğer Zamanın Çocuklarını okursanız ben de varım :slight_smile:

Sadece öneriydi zaten. Bakalım senden neler gelecek, meraktayım ben. Kıyıda köşede kalmış-en azından benim gözüme çarpmayan- kitaplar buluyorsun sen. :slight_smile: @isos81’da öyle ama kabul etmiyor. :slight_smile:
@Ceno 2022’nin ilk aylarında yapsak olur mu? Araya bir kaç kitap girecek gibi gözüküyor da.

Okumadı iseniz Kings of the Wyld’ı okuyun hazır ben yokken. Tam bir D&D kitabı ki ikiniz de seviyorsunuz bu setting’i. :slight_smile:

1 Beğeni

Güzele benziyor ama o da seri. :slight_smile:

Ben kısa bir kitap düşünüyorum.

Önerilerimi 300 sayfanın altında tutmaya çalıştım, arada çerez niyetine. Zaten ocakta Seveneves’e başlayacağız hep beraber. Benim tercih sıralamam yukarıdan aşağıya.

• Exurb1a - Logic Beach (240 sayfa, bilim kurgu. Sanırım bayağı sağlam felsefe ve teorik fizik konseptli bir eser. Arkadaş internetten yayımlamaya başlamış kitabı, qntm gibi bir tip galiba.)
  • Adrian Tchaikovsky - Elder Race (176 sayfa, içinde bilim kurgu ve korku öğeleri de bulunan bir fantezi. Hatta Sword & Sorcery olduğuna ilişkin yorumlar okudum. Strugatski kardeşlerin Tanrı Olmak Zor İş’ine benzer bir konu var. Teknolojisini kaybetmiş bir gezegende gelişmiş bir medeniyetin gözlemcisi olarak bulunan bir tip sanırım terör estiriyor. :slight_smile: )
  • Good Morning, Midnight - Lily Brooks-Dalton (259 sayfa, post apokaliptik. Dünya mahvolurken uzayda mahsur kalan bir astronot ve Kuzey Kutbu’nda çalışmasını sürdümekte direten bir bilim adamının birbirleriyle kesişecek öyküleri.)
  • Richard Chizman - Chasing the Boogeyman (336 sayfa, polisiye/korku. Stephen King tabii ki buna da bayılmış ve elinden düşürememiş. Dün Goodreads 2021 ödülleri kazananları listesinde karşılaştım, aday olmuş. Türe inanılmaz yenilikçi bir boyut getirdiğini söylüyorlar.)
  • Stanislaw Lem - His Master’s Voice / Sahibinin Sesi (170 sayfa, bilim kurgu)
  • A. E. van Vogt - The Voyage of the Space Beagle /Uzay Tazısının Yolculuğu (191 sayfa, bilim kurgu)
  • Robert Silverberg - The Book of Skulls (232 sayfa, bilim kurgu/korku)
  • Walter Tevis - Mockingbird (Alaycıkuş) (288 sayfa, bilim kurgu)
  • John Brunner - Total Eclipse (206 sayfa, bilim kurgu)
  • Poul Anderson - The Broken Sword (259 sayfa, türün en iyilerinden sayılan tek romanlık bir fantezi)

Phlebas da olabilir tabii, ama 470 sayfa.

3 Beğeni

Yine merak uyandıran bir sürü öneriniz var. Ama benim de içerisinde bulunduğum azımsanamayacak kadar büyük bir kesim Türkçe çevirisi olan eserlere atlayacak, benden söylemesi. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Muhtelemen anket açmayız hocam. Aramızda hallederiz. Bize ayak uydurmak isteyen olursa ne mutlu. Kesin konuşmak için henüz erken, ama Norrell & Strange’e oy verenlerin yarısı etkinliğe katılmıyor bile, o yüzden benim için pek bir anlamı kalmadı o olayın. :slight_smile:

4 Beğeni

Aslında değil. İkincisi ilkinin bittiği yerden başlıyor ama farklı bir hikaye. İlki bitince sevmezsen devam etmeni gerektiren hiçbir şey yok.

Benim için de sondu. Biz seçeriz kitabı açarız konuyu, canı isteyen katılır istemeyen sessize alır, olur biter.

3 Beğeni

Fiyatı yüzünden mi? Forumun yarısına kitabı zaten sen hediye edeceksin, o sayı rahat katlanır. :slight_smile:

1 Beğeni

Daha fiyat yok ki ortada. Malazan diye ortalığı inlettik, haber çıkınca kimsenin umurunda değilmiş gibi bir hava sezinledim. Ortalık yıkılmadı en azından. Bunny haklıymış diye düşünmeden edemiyorum.