Okuma Etkinliği - Kaplan! Kaplan! (Spoiler İçerir)

Merhaba arkadaşlar,

Mart ayı içerisinde İthaki BKK içerisinde yer alan ve benim en merak ettiğim kitaplardan biri olan, Alfred Bester’ın yazdığı Kaplan! Kaplan! (The Stars My Destination) isimli kitabı okuyacağız. Bu bilim kurgu kitabını siz de merak ediyorsanız kulübümüze katılabilirsiniz.

6 Beğeni

Ben varım. (20 karakter)

1 Beğeni

Rica etsem tekrar katılma tuşuna basar mısınız? Güncelleme yaparken pasifleşti.

1 Beğeni

Evet az önce pasifti, şimdi oldu sanırım.

Evet şu an sıkıntı yok. 15 gün sonra başlıyoruz. :slight_smile:

2 Beğeni

Kuzenimde vardı kitabı, duruyorsa katılırım.

1 Beğeni

Bu etkinlik güzel denk geldi; iki gün önce haftaya başlamak niyetiyle kitabı raftan indirmiştim. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Kitabı yıllar evvel okudum ve benim için başyapıt. Elimde 6.45 baskısı var. Bir de İthaki çevirisini okumak isterim sizinle birlikte. Güzel bir etkinlik olacak. Teşekkür ederim şimdiden.

1 Beğeni

Gerçekten merak ettiğim bir kitap benim de. Bilimkurgu olarak çok az kitap okudum. Derinliklerine inmek için sabırsızlanıyorum. Güzel bir etkinlik olacağa benziyor. :slightly_smiling_face:

Hocam kitabı daha yeni bitirdim sayılır, etkinlik başladığı zaman ben de araya kaynayıp görüş bildirsem olur mu? :smiley:

5 Beğeni

Kitabı okurken etkinlik için okumaya niyet ettim dediyseniz kabul edilir. :slight_smile:

5 Beğeni

Tüh niyet etmeyi unutmuşum. Kazasını okurum artık :smiley:

4 Beğeni

Olur tabi, yorumlarınızı girersiniz etkinlik başlayınca. :slight_smile:

:joy:

3 Beğeni

Birkaç sene önce okumuştum, okurken de bilimkurguyu nasıl etkilediğine hayran kalmıştım. Etkinlik bitince artık yorumlamalara jauntlanırım araya kaynakçılık çünkü niyet etmemiştim o zamanlar nerden bileydim kimlere soraydım😆 çaktırmadan, cümleyi uzun tutarsam belki daha çabuk kaynarım haydi hop…

4 Beğeni

Etkinliğimiz başlamıştır. Herkese keyifli okumalar dilerim. :slight_smile:

Eğer okuduğumuz kitap bir seriye aitse, lütfen sadece o kitap ile ilgili yorum yazınız. Sonraki kitaplarla ilgili bilgi veya spoiler vermeyiniz. Okunan kitapla ilgili her şeyi konuşabilirsiniz.

Önemli not: Bu giriden sonraki giriler spoiler içerir.

5 Beğeni

Kitabın %25’ine geldim, Foyle’un azmine hayran kaldım. :slight_smile:

Jaunt’lamak da çok iyiymiş bu arada, zenginlik gösterisi olarak Jaunt’lamamak ise daha ilginç. :slight_smile:

3 Beğeni

%70’e geldim değişen hiçbir şey olmadı. Yukarıdaki yorumun aynısı geçerli.

1 Beğeni

Kitap bitti. Klasikler içinde en çok beğenilen eserlerden biri olmasına rağmen özgün hiçbir şey içermeyip, kurgusunu da zayıf bulmam sebebiyle sevemedim bu kitabı. Sıkılmadım, ama beğenemedim de. Sonu fena değildi yoksa 6 verirdim, şu anki notum 7.

4 Beğeni

Yazıldığı tarihi düşündüğümde daha özgün bir şey bulamıyorum.

Işınlanma yetisini tek bir kişiye değil koca bir topluma bu denli etkin uygulayan ilk eser muhtemelen.

Ortada doğru dürüst Cyberpunk eser yokken bunun tohumlarını eken eser “Kaplan Kaplan”.

Kitabın içindeki tipografik metinleri şimdi bir çok kitapta görebilirsiniz ama o dönem için büyük bir yenilikti.

Daha sayacağım çok şey var. 3. okuyuşum bu etkinlikle olacak ve daha neler göreceğimi merak ediyorum.

Şimdiki bilimkurgu yazarları özgün değil dediğiniz romandan en az 4 farklı roman fikri bulup yazabilirler.

Daha önce başka bir başlık altında yazdığım gibi Bester "Kaplan Kaplan"da onca muhteşem fikri “savurganca” harcamış. Keşke 4-5 tane daha roman yazsaydı o fikirlerden, biz de onun dehasına daha çok eserde tanık olsaydık.

Kısaca "Kaplan Kaplan"a bilimkurgu adına özgün değil demek şimdiki fantastik kurgu eserleri okuyup Tolkien’e özgün değil demek gibi bir şey.

9 Beğeni

Yazıldığı tarih hiç aklıma gelmedi açıkçası, bilim kurgu benim pek tecrübem olan bir tür değil. Eğer dediğiniz gibi öncü ise o zaman farklı bir değerlendirme yapmak mümkün tabi ki. Keşke okumadan önce bilseydim, ona göre değerlendirirdim, bu koşul olmayınca kendi genel bilim kurgu kriterlerime göre yorumladım.

Bunu okumuştum, o zaman da merak etmiştim. Nedir bu fikirler yazar mısınız zahmet olmazsa?

Edit: Müsaadenizle yukarıdaki yorumunuzu, hangi kitabı okuyorsunuz konusundaki yorumuma eklemek istiyorum.

2 Beğeni