Okuma Etkinliği - Maestro (Homecoming #2)

Yok, çünkü Demogorgon Gromph’dan daha güçlü bir karakter. Gromph’un bile 26. seviye bir demon lord’dan çekinmesi anlaşılır. Ayrıca dikkat ettiysen Gromph, Demogorgon’un “Gaze” saldırısına maruz kalıyor ve saving throw’u tutmadığı için deliye dönüyor, neredeyse kendi gözlerini oyuyor. Yaraları kalıyor. Yukarıda Insanity Gaze altında detaylı açıklaması var.

Değil işte Elminster’e yakın, sorun orada :slight_smile:. Başka karakterlerin gözünden öyle aktarılıyor olabilir, kendisinin öyle bir yakıştırması olmadı okuduğum kadarıyla. Tam olarak kim dedi, hatırlamıyorum. Salvatore info-dump yaparken kendi açıkladı gibi kalmış aklımda birkaç yerde.

Ek: Buldum, Catti-brie söylemiş, hiçbir değeri yok yani bu açıklamanın :joy:

Again the two women exchanged a look, and Drizzt stared at them curiously.

“He will be valuable, but more so will be the Archmage Gromph Baenre, I expect,” said Catti-brie.

Drizzt felt as if he would simply slide off Andahar’s side and crumble to the ground. “Gromph Baenre?” he mouthed in reply.

“He has lived more than eight centuries and has ready access to, and intimate knowledge of, spells that were long forgotten before the Time of Troubles even. Is there anyone in the Realms, save perhaps Elminster himself, wherever he might be, more prepared for such a task as this?”

“He is Baenre,” Drizzt said evenly, as if that should be enough—and normally, it most certainly would be.

Ek 2: Drizzt de aynı görüşte. Şimdi üzdün ve saçmaladın işte Salvatore. :slight_smile:

“You have every choice!” Drizzt insisted. “This is a Baenre, and a wizard beyond the power of all but a very few. Elminster himself would deal carefully with the likes of Archmage Gromph Baenre! He is drow through and through, and he is Baenre through and through, and so not to be trusted.”

Aslında ikisi de Elminster daha güçlü demiş ama öyle bir demişler ki arada dağlar kadar fark yok da, Elminster ciddiye alır o kadar gibi olmuş.

Yok, demek istediğim şu: “Zaten Gromph yakın olsaydı kaça kaça gitmezdi, orada tokatlardı Demo’yu, demek ki yakın değil çünkü Elminster cr 43, Demo cr 26. Yakın olsa Gromph atıyorum 35-40 civarı olurdu, o da demo için fazlasıyla yeterdi”

Katılıyorum, ama Salvatore’un yine de başka kimse kalmamış gibi karşılaştırma olarak Elminster’i vermesi biraz geyik olmuş. Bizden kaçmaz. :slight_smile:

1 Beğeni

Kitapta sanki Sundering’in sonucu olarak bahsediyolardı, belki Elminster kitaplarından birinde geçmiştir, devamını hiç okumadım. Ama evet, vay ayı vay. :slight_smile:

Keşke olsa ama sanmıyorum.
Arcane magic, temel olarak element bazlı büyüler şeklinde özetlenebilir hocam. Büyücüler, sihirbazlar bu yolu kullanır. En yıkıcı olanlar bu sınıfta yer alıyor. Raistlin, Gromph, Pug vb.
Divine magic, tanrı temelli/ilahi büyüler olarak sınıflandırılabilir. Priestler, paladinler, chosenlar, ermişler, druidler vs. Daha ziyade iyileştirme ve doğa, hasar anlamında da lightning bazlı büyülerdir. Malfurion Stormrage, Rahip Cadderly, Rahip Tully vb.
Bir de Psychic magic var, o da adı üstünde psişik temelli büyüler. Kimmuriel, İllithidler vb.

:+1:

Drizzt’in hiiiiiç şansı yok. :sweat_smile:

@Abraxas Elminster ve Gromph’un son yayınlanan statları 3e’ye ait. Orada Gromph’un levelı 2e’den çevrilirken human olmamasından kaynaklı bayağı bir level kaybı yaşadığından bahsediliyordu. Ben aralarındaki fark ciddi olsa da Elminster’ın laylaylom yaklaşmayacağını düşünüyorum. Ciddiye alınacak bir rakip. Demogorgon vs. Elminster biraz karışık. Ed Greenwood’a göre Elminster en güçlü mage değilmiş ama. Gromph da Khelben’in bir altında.

Ed Greenwood recently commented on their (and other wizards) respective power level.

Basically in terms of power level/magic knowledge disregarding mental states: Srinshee>Larloch>Halaster>Elminster>Khelben=Simbul>Gromph Baenre>Szass Tam

In terms of fighting/spellduel skill disregarding lair and item advantage, it would be Srinshee>Elminster>Larloch>Khelben>Gromph>Halaster>Simbul>Szass Tam

He attributes Elminster’s higher position on the scale to his street-smarts, dirty fighting potential and the fact that he is a Weavemaster.

https://twitter.com/TheEdVerse/status/1297939231147462661

2 Beğeni

Tespit. Okuyucuyu gaza getirmek için hep. :slight_smile:

1 Beğeni

Larloch hayvanını unuttum. Srinshee’yi duymamıştım.

Her türlü Gromph, Elminster’in kat kat aşağısında. Kâale alınması gereken, güçlü bir büyücü, ama listedeki diğer isimlerin karşısında önünü ilikler. :slight_smile:

1 Beğeni

Lore için okunacak başka neler var araştırmak lazım.
İliklemediği için keserler bence Gromph’u. :smiley:

1 Beğeni

Evet, Second Sundering sırasında yaşanmış. Off olaylara ve karşı karşıya gelen isimlere bak. :slight_smile:

Meanwhile in Myth Drannor, Larloch, the Netherese, and the Chosen of Mystra (allied with the elves) clashed in a catastrophic battle. As Tanthul began the draining ritual, his Netherese forces launched an attack on Myth Drannor, and Larloch attacked the baelnorns to drain the ancient magic in their possession. During the battle, Prince Vattick Tanthul was slain by Dove Falconhand, who would then succumb to her own wounds, but not before having awakened the baelnorns of the tombs of Myth Drannor to defend their city and people. The Srinshee herself appeared to fight for Myth Drannor, ordering the baelnorns to protect the Tree of Souls, and sacrificed herself to wrest magical power from both Tanthul and Larloch, then used the Wards of Candlekeep and the mythal to strengthen the Weave.[29]

As Elminster defeated Tanthul in a mage duel, the Netherese enclave crashed atop Myth Drannor. Elminster himself was saved by Mystra, who gained full control over the Weave once more, stopping Shar from turning it into a new Shadow Weave.

Olaylar şu kitaptanmış:

2 Beğeni

Vay anasını… Sundering’in kalanına da göz atmak farz oldu. Sundering’in son kitabıymış bu. Diğerlerinin özetlerine bir bakarım olmadı. Okuyacak çok kitap var. :cry:

2 Beğeni

@isos81: %65’e gelmeden açma. :slight_smile:

Braelin, adamın dibiymişsin. Derin bir nefes aldım Jarlaxle’ı satmadığı ve üçlümüzü pusuya düşürmediği için. Drizzt’in Part 3’ün başındaki monologu da şimdiye kadarki en iyilerinden biriydi. Yalnız sonlarda çok karanlık bir yere kaydı; Drizzt maalesef gerçekle sahteyi ayıramaz oldu, büyük ihtimalle Demo’nun ve diğer Demon Lordların büyülerinin etkisinde aklını kaçırmaya başladı. Bakalım nasıl çıkacak etkisinden.

O defter daha kapanmadı ama :slight_smile:

Drizzt’in delirmesi defteri mi? Aklıma Inception geldi. Düşünsene, Drizzt aslında bunca yıldır harbiden bir illüzyon dünyasında yaşıyormuş, Errtu’nun Wulfgar’ı keklediği gibi, Drizzt’i de Lolth kekliyormuş. Catti-brie, Bruenor, Wulfgar gerçekten öldükleriyle kalmışlar; Gauntlgrym savaşı falan hiç yaşanmamış. Ve Salvatore bunu son kitabında açıklıyormuş. Önünde secde ederdim milleti 10 yıldır kandırdığı için. :slight_smile:

1 Beğeni

Öyle olsa helvasını yerdik Salvatore reyizin :sweat_smile: Ama fena da gelmiyor kulağa. Bi ara kıllanmadım da değil hani cidden, özellikle de sonlara doğru. Ben de çok kızardım gerçi dediğin gibi olsaydı.
Ne kararsız kaldım yahu. :joy: O defter ilk cümlendeki defter.

1 Beğeni

60’a geldim. Az sabredin de birlikte sohbet ederiz spoiler etiketsiz. :smiley:

1 Beğeni

Evet geldim 65’e.

Braelin’den gram şüphe etmedim nedense. Aptal bir adam değil sonuçta. Gizliden bilgi vermesi ise takdire şayan idi.

Ben Drizzt, Entreri ve Jarlaxle ne güzel önüne geleni kesecek derken iki eleman kafayı yedi, ilk kitaba döndüler. Hiç sevmedim bu kafa karışıklığı işini. Ama son kitapta Salvatore reyiz “ben aslında yoğum” fake’ini atarsa önünde saygı ile eğilirim. :smiley:

K’yorl işi de biraz bokunu çıkarma gibi olmuş açıkçası. Yok Entreri’nin gözünden izliyormuş da bilmem neymiş de… Kimmuriel de ayrı mal…

Elemanların Menzo’ya dönüşünü öğrenmeyen kalmadı, sözde secret op idi. Bando mızıka ile karşılayacaklar neredeyse. :slight_smile:

2 Beğeni

Sonlara yaklaşıyoruz, iyice kızıştı ortalık. Kitap keşke hep D&E&J best friends forever modunda devam etse, araya CB’li bölümler girmese diyorum ama, bir yandan Gromph’u da zevkle okuyorum.

Drow nerede olsa kendini okutturuyor arkadaş.

Bu arada Drizzt gideli daha bir-iki hafta oldu, CB şimdiden abayı Gromph’a yaktı, yatak fantezilerine başladı. Hay allahım nasıl bir karaktersin sen ya. :grinning_face_with_smiling_eyes:

Tam da bunu yazmaya geldim.

Doğal olmayan bir şey var orada. Drizzt ve Entreri arasında olana benzer bir müdahale. Ama kimdir, motivasyonu nedir bilmiyorum. Kimmuriel mi acep diyorum ama onun yapması için hiçbir sebep yok. Demo olsa herkesin sapıtması lazım. Direkt Drizzt ve CB üstüne oynuyor birisi bence.

Jarlaxle olabilir bir ihtimal. Eğer o ise vardır Maestro’nun bir bildiği. :slight_smile:

1 Beğeni

Nerelere varacak meraktayız.

O olay sanırım Yvonnel’in gelişimi için sündürülüyor.

Bitirince de bu konuda fikrini duymam lazım. İşlenişini çok iyi bulmadım ben.

1 Beğeni

Sanmıyorum arkasında bir şey olduğunu, CB’nin basit bir abazanlığı gibi geldi. Hatta Harpell’la konuştular uzun uzun, yok hayat kısa ve macera iyidir, utanacak bir şey yok falan filan.

Ek: Gromph’un baştan çıkarmaya yönelik psionic bir girişimi olmuş, CB’nin de kendi fantezileri olayı biraz ateşlemiş; kaynak Kimmuriel olmasa da haklıymışsın. Kimmuriel bu arada köşe bucak saklanmaya devam ediyor Gromph’tan.

1 Beğeni

Holy shit, Salvatore.

Müthiş bir dövüştü. Tiago’nun kafasını uçurdu point blank.

2 Beğeni