Okuma Etkinliği - Maestro (Homecoming #2)

İçimin yağları erimişti. :smiley:

1 Beğeni

Aha spoiler yedim. Neden yüzde yazmadın neden neden neden? :sob:

Tüh, özür dilerim. Açmazsın diye düşünmüştüm kitabı bitirmeden. :cry:

Veee kitabı bitirdim. Tartışılacak bayağı bir konu var; sen de bitirine kadar konularımı spoiler’la gizleyeceğim.

• Öncelikle gerçek "Maestro"nun Yvonnel Baenre II, yani Chosen of Lolth olduğunu itiraf edelim. Kadın başından beri tüm olayları ince ince ördü, herkesi etkisi altına altı, boyun eğdirdi ve amaçlarına ulaştı. Maestro’luk budur. Jarlaxle’ın baştan kaybetmeye mahkûm planı ve kararsızlıkları değil.

Bu arada Yvonnel üzerine söyleyecek çok söz var, ancak ben bayağı sevdim bu karakteri. Diğer matron mother’lar gibi zalim ve bağnaz bir mizacı yok öncelikle, belli ki onur ve sadakatten etkileniyor, Drizzt’i temiz ruhu ve güçlü iradesi için seviyor ve kıskanıyor.

Bir detay daha: Fandom, Yvonnel Baenre II’yi chaotic neutral bir karakter olarak görüyor. Yanlış okumadık, alignment’i evil olmayan ilk matron mother. Ki bana da şu an için uygun geldi.

• Drizzt’ciğimiz maalesef Faerziness’in zayıflamasından dolayı içine düştüğü "Curse of Faerziness"ten hâlâ muzdarip. Gerçeği ve sahteyi ayırt etmeyi bırak, yaşadığı her şeyin bir illüzyon olduğunu git gide daha da çok kabullendi. 3. kitapta umarım Catti-brie’nin ve Bruenor’un yardımlarıyla bu kuruntudan kurtulacak.

• Drizzt artık yeni ekipmana geçsin diye sızlanıyorduk; sonunda Tiago’nun Vidrinath ve Orbbcress’ine sahip oldu. Kullanır mı? Şüpheliyim. Konu ekipmana gelmişken, Twinkle’ın Archmage’de kırılması sonucunda büyüsün ihtimalle kaybolduğundan bahsedilmişti. Ee, yine öğrenemedik ne oldu tam olarak? Twinkle eski Twinkle mi, değil mi?

• @Pyrewrath: Drizzt’in Archmage’deki ölümden dönmesini anlamadığımızı yazmıştık. Bir anda dirilip Marilith’i kesmesi, eskisinden de güçlü dövüşmesini açıklayamamıştık. Yanılmıyorsam sen Kimmuriel’in bir parmağı var demiştin: Ben öyle bir çıkarımda bulunamadım. Benim için iki kitaptır hâlâ yanıtlanmamış bir gizem o iyileşme. Tekrar açıklayabilir misin? Ben mi bir şey kaçırıyorum?

• Ve Drizzt versus Demogorgon. Drizzt’in yem olarak Demo’nun bulunduğu mağaraya gitmesi ve Taulmaril’le haybeye ok atması, jade spiderlar, vesaire güzeldi. Demo’nun Drizzt’e birkaç gömlek üstün bir yaratık olduğunu iliklerimize kadar hissettik. Ancak savaşın Menzo’daki finaliyle ilgili sorularım var:

1- Tüm Menzo ve Hive-Mind güçlerini birleştirdiler ve bu gücü Vidrinath’e ve Drizzt’e yönlendirdiler. Drizzt de critical hit koydu Demo’ya, büyük ihtimalle 100 yıllığına Abyss’e banish etti. Ee bu nasıl bir büyüydü veya ritüeldi? Demo’yu tek vuruşla indirebilecek ne gibi bir büyü olabilir?

2- K’yorl Odran sanırım artık tamamen yok edildi ritüel sırasında. Yvonnel, ondan daha çok şeyler öğrenecekti sanki? Neden yok edilmesi gerekti ki?

2- Lolth’un amacı kitapta da defalarca belirtildiği gibi Demo’yu Faerûn’a salmaktı, böylece kendisi Abyss’teki egemenlik alanını genişletebilecekti. Ee, Demo’yu yine kendi seçilmişi (Yvonnel) ve champion’u (Drizzt) geri gönderdiler. Burada bir çelişki yok mu?

2 Beğeni

Yok be, şakasına dedim. Kabak gibi Spoiler içinde idi, başka ne olacaktı ki? Kendim kaşındım. :slight_smile:

Ben de bugün bitiririm umarım. Sonra son sürat son kitaba geçeriz üçümüz birden. :slight_smile:

2 Beğeni

Katılmamak elde değil, o karakter nerelere gidecek meraktayım zaten. Drowları kötü göstermeme kararı almışlardı ya, o değişimin sinyallerini Yvonnel ile veriyor olabilirler mi dersin? Alignment evil değil ama davranışları neutraldansa evila daha yakın değil mi? Matron Zeerith de chaotic evil geçiyor ama o da pek mantıklı son zamanlarda. :thinking:

Bruenor şöyle diyor ama kesin yanıt yok tabi.
He paused before the scimitar went all the way in, inspecting his handiwork. He had to nod, for it had been a solid repair.
But of course, the formerly magical weapon would never be as powerful.

Ben de Drizzt’in daha uyanmadan Marilith ve Nalfashnee’nin varlığından haberdar olmasını ve uyandığında Jarlaxle ve Kimmuriel’i başucunda bulmasını bu işte Kimmuriel’in parmağı olmasına bağladım. Jarlaxle’ın sadece yaralarını kapatmak için goo atıp Drizzt’i bırakması ölmeyeceğine emin olduğunu gösteriyor. Açık bir yanıt verilmemiş ama aslında bu soruya, belki 3. kitapta öğreniriz.

Memories would not come back to him—nothing specific at least. Just a feeling of companionship and joy. Images of his friends flashed in the recesses of his mind, of Catti-brie and Bruenor, mostly.
And of Guenhwyvar, the panther, the figurine that served as her beacon so tangible in Drizzt’s weak hands.
He could not hear the cries of dying dwarves, and could not know the battle raging far below, a battle then looking like victory to his friends.
Somehow, though, Drizzt knew better. A pair of great demon leaders, Marilith and Nalfeshnee, were waiting in the shadows and would soon come onto the battlefield and rally the demonic forces and the drow to turn back the tide of dwarves.
Where the hopes and expectations of victory in his dearest friends would suddenly turn to dread.
Another image flashed in his mind, but did not flutter aside. Instead it held him and called to him, demanded of Drizzt that he shake off the irresistible darkness, that he wake up.
He saw Jarlaxle in his thoughts, and when he at last did open his weary eyes, Drizzt saw Jarlaxle once more, standing with Kimmuriel beside his bed.
“Welcome back.”

1- Drizzt’e sadece o kinetik kalkanın gelişmişini yaptılar, ona atılan her saldırı birikti ve tek bir saldırı olarak Demo’ya vuruldu. Critten ziyade devastating blow diyebiliriz bence.
2- Yvonnel’in çabucak çok güçlenmemesi için olabilir? Salvatore karakterin suyunu yeterince sıktığına da hükmetmiş olabilir?
3- Belki de genişletmiştir. :sweat_smile: Şaka bir yana, Lolth’un bazen ne yaptığını kendisinin bile bilmediğini düşünüyorum ben. Yine belki gelecek kitaplarda bir yanıt alırız. Kaosun merkezi olan cehennemde bile kaos yaratmış oldu neticede, tam da onun yapacağı şey bir yandan.

1 Beğeni

Yvonnel diğer dişi drowlara göre başkalarına zevk için acı çektirmekten veya zulmetmekten hoşlanmıyor. Bunu defalarca K’yorl’a olsun, Drizzt’e olsun, Braelin’i driderlıktan geri döndürmesi olsun, gösterdi.

Lawful evil’la chatoic neutral arasında salınıyor diyebiliriz belki de. Zeerith yorumuna katılıyorum, o bariz lawful evil.

Yvonnel’e pek uymayan lawful evil trait’ler.

A lawful evil villain methodically takes what he wants within the limits of his code of conduct without regard for whom it hurts. He cares about tradition, loyalty, and order but not about freedom, dignity, or life. He plays by the rules but without mercy or compassion. He is comfortable in a hierarchy and would like to rule, but is willing to serve. He condemns others not according to their actions but according to race, religion, homeland, or social rank. He is loath to break laws or promises.

Yvonnel’e uyan chatoic neutral trait’ler. Özellikle Menzo’da oluşturmaya çalıştığı yeni sistemi bir tür başkaldırı olarak düşünürsek.

A chaotic neutral character follows his whims. He is an individualist first and last. He values his own liberty but doesn’t strive to protect others’ freedom. He avoids authority, resents restrictions, and challenges traditions. Above respect for life and good, or disregard for life and promotion of evil, the chaotic neutral places randomness and disorder. Good and evil are complimentary balance arms. Neither are preferred, nor must either prevail, for ultimate chaos would then suffer.

Evet, bu soruyu başkaları da tartışmışlar. Salvatore şu cevabı vermiş:
According to RAS himself, Drizzt’s wounds were healed by Cattie and all Kimmuriel did was provide a “mental stimulant” to wake Drizzt up.

Evet, ama Salvatore bence kolaya kaçtı. Öyle bir ritüel/saldırı hiç duymamıştım, Demogorgon’la çok daha muhteşem bir savaş hayal etmiştim.

Ayrıca Demogorgon kitap boyunca çok pasif kaldı, hiçbir şey yapmadı Underdark’ta salak salak takılmaktan başka. Ağır harcandı.

2 Beğeni

Salvatore alevli meyve tabağına döndürmez inşallah işi. :smiley: Biraz ondan biraz bundan…

Kimmuriel açıklaması bile daha iyiydi yahu, nasıl anladı Jarlaxle o zaman Drizzt’in kurtulacağını?

Kinetik bariyer olayı bir kaç yerde var aslında. Devastating blow ismini diyorsan kafamdan tanımlama için verdim onu.Ama evet kolaya kaçtı, daha epik bir şeyler beklemedim değil. Ve evet koskoca Demogorgon harcandı gitti, ne biliyim bunun gizli kültü falan var, hiç biri mi farketmedi tanrıları yer yüzüne indi diye? Düzeltme, akıllı ve büyücü vatoz balıkları Underdark’ta ne yapabilecekse artık :joy: Bazı şeyleri çok güzel kurgularken bazı şeyleri de saçmasapan bırakmasa çok daha iyi bir yazar olacak Salvatore.

2 Beğeni

Evet, az önce bitirdim ben de. Hayal kırıklığı oldu biraz bende, hatta biraz kalbim de kırıldı. Beklentilerimle alakalı tamamen gerçi ama yine de böyle hissediyorum.

Aldığım notların bir kısmını konuşmuşsunuz. Yine de yazayım ben de.

• Jarlaxle a maestro dedik, herif resmen Yvonnel’in kuklası oldu. Kapakta Yvonnel’in resmi olmalı idi.
  • Bu psiyonik mi nasıl yazılıyor ise o gücün biraz boku çıktı. K’yorl zaten madem bu kadar güçlü idi, Eternal abla zamanında nasıl tokatladı bunu? Ne bileyim, sevemedim psiyonik işini.
  • Ben bizim trio kese kese ilerler diye düşündüm, Drizzt’in kafayı yemesini okuduk paso. Ne gerek vardı ki? Adam gibi kesip dursaydı işte…
  • Entreri beni öldürün onu bırakın dedi, yeni kankalar :sweat_smile:
  • Jarlaxle’ın “and all their possessions” demesi ve Yvonnel’in yan yan bakması? :joy:
  • @Pyrewrath hocam sen Gromph kendini affetiriyor demiştin ama CB’yi yatağa atma çabası harici ne yaptı ki eleman? Boş boş rol kesti durdu. Çok pasif kaldı bence bu kitapta.
  • Demo’yu Faerun a yollamak için elli takla at, sonra kestirip tekrar Abyss’e yolla. Ben hiçbir şey anlamadım neden böyle bir şey yaptı Lolth.
  • Demonun Drizzt e tek atması lazımken yavan bir savaş ile dayak yemesi Salvatore’a yakışmadı
  • Yvonnel neden Quenthel i kes dedi? Bunlar hakkaten kaotik abi… Önce Demo’yu kes dedi, sonra kaçma lan buraya getir dedi, sonra oraya gelince demo değil Quenthel i kes dedi, Drizzt Demo’yu kesince de arkadaşlarından birini öldürücem dedi… Saçmalık…
  • Braelin e çok sevindim.
  • Sondaki “you envy him” kısmı güzeldi. Ama Jarlaxle “you can’t brake him” dedi, durduk yere gaza getirdi kadını.

Ekleme: Bu curse or Faerz bilmem ne niye sadece Drizzt’i etkiledi? Entreri de biraz sapıttı, sonra düzeldi ama Jarlaxle filanda hiç sorun olmadı (ya da ne bileyim diğer Drowlarda.)

Inşallah üçüncü kitapta şu hayal görüyorum, her şey bir yalan muhabbeti çok uzamaz. Bu arada, ne zaman başlıyoruz? :slight_smile:

2 Beğeni

Aynen. :slight_smile:

Haha, aynı espriyi ben de kaydettim, paylaşacaktım. Güldürdü şerefsiz o ciddi durumda bile. Bruenor’un kelime oyunu da fena değildi.

“You have your work here,” Drizzt said. “No less important. The tunnels are full of demons, the drow may return to Gauntlgrym, and the Hosttower must be rebuilt or it is all for naught anyway.”

“Bah! But ye think I’m to let ye walk off along to Menzoburysomedrow?”

Orasını ben de pek anlamadım, ama sanırım Yvonnel orada Drizzt’i sınadı. Sürekli bir hata yapmasını umuyordu, ama Drizzt adamın dibi olduğu için sonuna kadar ne kimseyi sattı, ne kimseye zarar vermek istedi. Quenthel kolay bir zafer olacaktı, buna rağmen Demo’yu seçti.

Yine aynı nedenden: O da bir testti ve Drizzt o sınavı da geçti. Mesela Dahlia’yı al diğerlerini bırak deseydi Yvonnel tatmin olacaktı, çünkü Drizzt’in bile kalbinin o kadar da temiz olmadığını görecekti (ve Drizzt’i büyük ihtimalle öldürecekti). Drizzt kimseyi seçmemekte ısrar ederek o sınavı da geçti; Yvonnel Drizzt’in iradesini yine “kıramadı”.

Evet, ama biraz zorlamaydı. Bu kıyağı yapmak için Yvonnel went out of her way, diyebilirim. Kazancı Jarlaxle’ın minneti olacak herhalde. Yvonnel’in büyük planları var, boşuna demiyoruz gerçek meastro diye. :slight_smile:

Jarlaxle mental olarak çok güçlü bir karakter, ayrıca muhtemelen aktif olarak elli bin tane sihirli yüzük ve ekipman kullandığı için korumaları en yüksek seviyede; kendi zihnini böyle ataklara karşı koruyabiliyor. (Magical/mental resistance veren item’ları var). Drizzt ve Entreri’de öyle bir durum yok. Drizzt ayrıca Errtu/Wulfgar hikâyesinden dolayı zaten delusion’a çok yatkın bir psikolojide, en kötü o etkilendi.

Yarın başlayabiliriz. :slight_smile:

Ek: Goodreads’de demin şu yorumu okudum, ne güzel özetlemiş.:slight_smile:

image

2 Beğeni

Ben de sonradan düşününce buna kanaat getirdim. Sonuçta Quenthel onun için hiçbir şey ama Drizzt sınavı geçememiş olsaydı işler değişirdi. Zaten her iki sınavı geçtikten sonra, bir de kalbinde tanrı olmadığını öğrenince “envy” olmaya başladı bence. Drizzt adım adım Godhood a doğru gidiyor mu ne. :slight_smile:

Jarlaxle’ın zaten eye patch var koruyan. Sormak istediğim, Menzo’daki diğer Drowlar a da bir şey olmadı. Bir tek bizim iki eleman etkilendi sanki.

Ekleme: Yorum da efsaneymiş. :joy: Ben zaten bu resurrection işlerini hiç ama hiç sevmem. Oyunlardaki God Mode u açmak gibi geliyor bana. Salvatore bu işte biraz kolaya kaçıyor. Baktı yeni karakterler tutmadı, hop Bruenor gel karşim, ne bileyim, CB gel güzelim Drizzt’in yatağını ısıt… Cheap!

2 Beğeni

Mother mother’lar tüm Menzo’yu dışarıdan büyüye karşı kapama emri verdiler (daha çok Demogorgon ve diğer demon’lar giremesinler diye). Belki onla bir ilgisi vardır. Drizzt’in kuruntularıysa Menzo’ya ulaşmadan çok önce, Underdark tünellerinde başlamıştı.

2 Beğeni

Mantıklı aslında. Menzoya girince Entreri düzeliyor zira. Drizzt ise Yvonnel’in güldümüne giriyor. Bence bu sebepten olabilir. :+1:

Yarın sabahtan konuyu açarım. :slight_smile:

1 Beğeni

Ben de böyle düşünüyorum, tamam fantezi evreni, suspension of disbelief eyvallah, ama bu kadar da çocuk oyuncağı olmamalı ölüm mevzusu. İşte, Salvatore’un kitapları bu kadar çok satınca öldüremiyor karakterlerini, üstten emir geliyor herhalde. :slight_smile:

2 Beğeni

Zaten çakal (Salvatore) en baştan belli etmişti kendini aslında.

Sen de biliyorsundur aslında ana karakteri Wulfgar. Ama Drizzt o kadar çok sevilince hiç düşünmeden harcadı Wulfgar’ı. :joy:

O yüzden önce Buzyeli Vadisi üçlemesi, sonra Anayurt, Sürgün, Göç geliyor. Wulfgar tutsa idi büyük ihtimalle böyle müthiş bir karakterin gelişimine hiçbir zaman şahit olamayacaktık.

2 Beğeni

Kastım egosu Demo’yu serbest bırakacak kadar büyümüş bir aptalken, CB’ye saygı gösterecek kadar tevazu öğrenmesiydi. :slight_smile:

Katılıyorum.

Lolth’un gücüyle. Sıkıntılar Zamanı’na denk gelmişti Oblodra evinin Baenre evinin yerine göz koyması. Lolth’un güçleri geri dönünce diyim, Eternal Oblodra evini dev tentacle larla Pençe Yarığı’na gömmüştü. Bir de sanırım Yvonnel de K’yorl’un gücünü amplifylıyor.

Drizzt’i deniyordu. Bir yandan da Drizzt’i anlamaya, tanımaya çalışıyor gibi hissettirmişti bana.

Tahmin yürütücem, Drizzt hayatının ilk kısmında Faerzress’le bütünleşik yaşayıp sonra yüzeyde kalınca detoksa uğradıysa belki daha çok çarpmıştır. Elfler büyülü yaratıklar ne de olsa.

Ben hazırım. :slight_smile:

Haketmediğinden değil bi yandan. :joy:

Telefondan zor oluyormuş bu kadar alıntı vs. :slight_smile: ben yarın pcden okuyup editliyim mesajı.

2 Beğeni

Ya gerizekalı CB’nin önünde diz çöküp tövbe etse ne değişir ki. CB saçma şekilde Salvatore tarafından pump’lanıyor. Shitcoin’lerden farkı yok gözümde CB’nin. :joy: Yakında Salvatore CB için second to Elminster derse şaşırmam.

Vallahi hocam eyvallah, sen olmasan biz ikimiz o neydi, bu kimdi, şu nasıl oldu diye kafayı yerdik. :slight_smile:

Evet, sonradan ben de katıldım bu fikre. :+1:

Ben çoğu zaman Teldeyim, alıştım artık. :slight_smile:

2 Beğeni

Elminster’i tokatlatır, hep birlikte oturur ağlarız. :smiley:

Kışgörmez serisi boyunca Drizzt’in partisine hiç alışamamıştım. Bir tek biraz Effron’a, çok az da Afafrenfere’ye yakınlık hissetmiştim. (Entreri’yi saymıyorum, hem eski hem de adamım yani :slight_smile: ) Acaba satışlar/eleştiriler eski takımı diriltmeye itmiş olabilir mi? Çünkü Salvatore’a çok fazla müdahele edemeyeceklerini düşünüyorum.
O yoruma sesli güldüm, adamı anlayabiliyorum. :smiley:

1 Beğeni

Olabilir. Ne kadar ünlü olursa olsun Salvatore’un WotC lisansı olmadan Drizzt romanı yazamayacağını unutmamak lazım. Belki de hep birlikte baktılar, Bruenor’suz, Wulfgar’sız olmuyor, bu yola başvurdular.

1 Beğeni