Okuma Etkinliği - Ölühane Kapıları (Malazan #2) - Steven Erikson

Hocam orijinal metne baktım. Orada “Mage. Do nothing” (hiç bir şey yapma) diyor. Benim tahminim az sonra olacaklara karışmamasını tembihliyor olduğu yönünde.

Gölge konusu RAFO :hugs:

3 Beğeni

:slight_smile:

Burası tam olarak spoiler değil ama yine beklenti yaratır o nedenle 2. kitabın 450’li sayfalarına gelmeden bakmayın.

KOTİLYON: Kartlar yeniden dağıtılıyor
GÖLGETAHT: Bizim olmadığımız masa yok. :slight_smile:

İlk kitapta Anomander Rake - Gölge- Üzgün olayı olmuştu. Bu kitapta bir yerde “Gölge” “Karanlık” tan korkar diyor. Düşününce .çok mantıklı karanlık varsa gölge olmaz.

2 Beğeni

Yarıyı geçmişsin. Nasıl gidiyor?

1 Beğeni

Filmi büyük beğeniyle izliyorum. Yapımcı yönetmen, oyuncular ve hatta dublörler bile çok iyi. :slight_smile: Senarist ise zaten muhteşem. Küçük detaylarla, bir cümle ile hikayenin öncesinden bir çok şeyi birbirine bağlıyor. :slight_smile:

Elbette çok başlardayım hikayenin aktarımı kadar kitabın çok katmanlı ve (belki bunun için biraz erken ama yine de o tanımı şimdlik kaydıyla olsa da yine de yapabilirim gibi) grift yapısını çok beğeniyorum ben.

“Bir Malazan askeri neden çok tehlikelidir” diye kendi kendine soruyor Duiker ve cevap veriyor. “Düşünmeye izin verildiği için” Seri için Duiker’in Malazan askeri için söylediklerine benzer bir hissim var. Hikayenin her anında okuru “uyanık” tutuyor yazar. Uyursan hikayeyi kaçırırsın diyor. :slight_smile: En azından sayfalarca Aes Sedai burun çekmeleri yok. :slight_smile:

5 Beğeni

Çok sevindim, genel olarak önem verdiğin noktaları ve dikkatli okuyuş tarzını düşününce sevmeni bekliyordum açıkçası.

Bunu Erikson’ın kendisi de söylüyor. Hatta belki okuduysan, bir röportajında yazım tarzını arkeolojiye benzetiyorlar. O da evet öyle, ben size üst katmanları veriyorum, altta yatanları bulmak sizin göreviniz diyor.

Kitabı sonraki okumalarda daha iyi kılan şeyin de bu olduğu söyleniyor. En basitinden Gölgetaht ve Kotilyon’un kim olduğunu bilince, ilk kitaptaki bir çok aksiyonun altındaki gerçek sebebi anlayıp ona göre yorumlayabiliyorsun

Ben İngilizceden okurken sırf bu yüzden Tor’daki reread’i paralelde okuyordum. Hem özetle pekistiriyor hem de bazı şeyleri ben mi anlamadım yoksa henüz anlatılmadı mı ikileminden kurtuluyordum. Ayrıca Bill’in yorumları ve olaya bakış açıları da efsaneydi. Eğer vaktin varsa ilk kitap için translate yardımı ile bi bak, görüşlerini merak ediyorum.

Saçının ucuyla oynamıyor muydu birisi de. :sweat_smile:

2 Beğeni

Sayfa 698. 18. bölüm okunmadan önce bakılmamasını ısrarla öneririm.

Bu gençlik hangi evrende olursa olsun hep böyle, dik kafalı. :slight_smile:

Ve Mappo bekçi olmaktansa yoldaş olmana en az Kemancı kadar hislenerek büyük saygı duydum.

1 Beğeni

Pust divisive bir karakter. Ben çok severim, birkaç yerde kahkaha atmıştım. :slight_smile:

Tam Gölgetaht’a göre bir karakter. :sweat_smile:

Sen sevdin mi?

1 Beğeni

Her yazdıgına evet, aynı şekilde düşünüyorum.

Tam Gölge’ye yakışan bir rahip. Düzenbazlık içinde düzenbazlık yapıyor. :slight_smile:

1 Beğeni

Daha benim kitap gelecek. Ölme eşeğim ölme. @alper Bey çoktan bitirdi. Yakında selasını okur.

5 Beğeni

Kitap gelince diğer okuduğum kitaplara ara verip “Ölühane Kapıları” na başladım. :slight_smile:

Birinci kitabın okunmasında da etkinliğe denk getirememiştim. :slight_smile: Okuma konusunda biraz sabırlı olabilseydim etkinlik içerisinde başlıkta daha rahat paylaşım yapardım ve okuma keyfim de daha zevkli olurdu.

4 Beğeni

Dert ettiğin şeye bak. Etkinlik başlayınca bir daha okursun. :smiley:

5 Beğeni

Aşağı yukarı @alper hocam ile aynı zamanlarda başladık ama kitabı yemiş bitirmiş bile :grin:

Daha sayfa 300’e yaklaştım. İlk başta yine bir şey anlamadan başladım ama şu an iyi gidiyorum. Pek çok karakteri tanıyor olmamın getirdiği avantajlar oldu ama yeni karakterlerde ortaya çıktı, bakalım iyice tanırsam belki ilk kitaptaki bazı karakterleri sevdiğim gibi bu yeni karakterlerden de sevdiklerim çıkar. İlk kitabı sevmiştim ama sanırım bu kitabı daha çok seveceğim gibi duruyor ama kesin konuşamam bitsin öyle :smiley:

3 Beğeni

Ben bu akşam üzeri bitirdim kitabı. Karakter hatırlamanın en kolay yolu bölüm hangi karakter ile başlıyorsa isimlerini yazıyorum bölümün başına kitap kenarından okunacak şekilde sticker yapıştırıyorum.

Aynı şey önemli olaylar için, ilk karşılaşma için ya da ne bileyim bir şey açıklanırken de yapılabilir. Hem kendine bir indeks çıkarııyorsun hem de hatırlamak olmadı bulmak kolay oluyor.

4 Beğeni

Detaylı yorum ne zaman gelir? Bir de tor’a bakabildin mi? En beğendiğin bölüm için Bill’in yorumlarına bakarsan, gerçekten farklı bir bakış açısı okuyabilirsin.

3 Beğeni

Ben okuma etkinliğini ilk olarak discordda falan konuşarak sanmıştım :slight_smile: itiraf etmek istedim…

Senin paylaşımında olan bağlantıyı kaydettim tarayııcıya ama okumadım. Tor 'a kitabı bitirince bakayım diye düşünmüştüm…

Böyle bir kitabı detaylı yorumlamak benim için Hood’un kapısına gidip gülümsemesini görmek gibi olur. :slight_smile: Belki etkinlik başlayınca bölüm bölüm konuşuruz ben de bölüm bölüm düşüncemi paylaşırım.

3 Beğeni

Pormqual a küfür ettin mi sen de bizim gibi peki :smiley:

Herkesin uygun organ zamanını bulmak neredeyse imkansız. Herkes aynı hızda da okumuyor. O yüzden discord filan sıkıntı hep. :slight_smile:

Ya hani imparatorlukda liyakat vardı bu adam nasıl baş yumruk oldu. Pençe lideri ve Laseen İsyanı öngördükleri için ve olaylar böyle gelişsin diye mi başyumruk yaptılar bu adamı diye aklıma geliyor. Başyumruk at binemiyor.

Coltaine’nin şehir kapıları önünde ölmesi, Al kılıçları tutuklaması, hazineyi çalması vs küfür bile az gelir. Ölümü de kolay oldu.

1 Beğeni

Dur daha neler neler olacak. :slight_smile:

Bu arada detaylı yorum derken genel yorum da olur. Yakınlaşmalar’daki gibi.

1 Beğeni

Icarium için:

bir yerde “makineler yapan” (tam cümleyi anımsayamadım) diye tanım yapılıyor. Bu makineler dedikleri zamanı ölçmek için yaptıkları mı? Başka şeylerde yapmış mı?