Okuma Hızı ve Hızlı Okuma Eğitimleri

Uzun bir süredir kitap okuyucusum. Kitap okuma hzım kitap okudukça hızlandı doğal olarak. Çok hızlı olmasa da yine hızlı okuduğumu düşünüyordum. Şimdiye kadar hiç ölçme ihtiyacı duymamıştım.

Geçenlerde Google Play’de hızlı okuma kitabına denk geldim (hızlioku.web.tr sitesinin kitabı) ve bir göz atayım dedim. Kitapta eğitimleri tamamlayınca okuma hızınızın 3-4 kat artacağını iddia ediyor. Kitaptaki okuma hızı ölçme metnini yapınca 133 kelime / dk olduğunu gördüm. Bu kitapda hızlı okuma hızı 1250-1500 kelimeye kadar yükseltilebileceğini belirtiyor. Bu rakam benim için 10 kat artış demek.

Sonra, internetten başka hızlı okuma eğitimi veren yerlere baktım, hepsi farklı rakamlar vermiş. Hızlıokuma.org sitesinde de 350-800 kelime/dk yı hızlı olarak nitelemiş ve 800-1300 kelime okuma hızı için anlama oranının bir hayli düşeceğinden bahsediyor. Acaba bazıları bu hızları sallıyor mu? 1000 li rakamlar ok fantastik gözüktü gözüme. Siz hiç okuma hızınızı ölçtünüz mü? Ölçmediyseniz bu site ve şu sitede ölçme testi mevcut.

Aranızda bu eğitimlerden alan var mı? Kitapdan çalışmak, sitelerdeki uygulamalar ile çalışmak ya da doğrudan kursa gitmek arasında çok fark var mı? Ne kadar fayda gördünüz? Tavsiye ettiğiniz kurumlar var mı? Benmi dikkatimi çeken şu firmalar oldu;

HızlıGo
Alge - Kurumsal olarak referansları iyi
HızlıOkuma.org

Deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

6 Beğeni

Hızlı okumaya çalışarak ikinci sitedeki yazıyı okudum. Dakikada 198 kelime çıktı. Okumaya alışmış olduğumuz kitaplarda daha hızlı okuyoruz bence çünkü metni okurken takıldığım noktaların hepsi özel isimlerdi. Hızlı okuma egzersizleri işe yarıyor olabilir ama ben okuya okuya hızlanmayı tercih ediyorum. Hızlı okuma kitabımda göz egzersizleri, bir noktaya bakarak daha fazla kelime görebilme egzersizleri gibi alıştırmalar vardı. Bence uğraşılırsa illa hızlanır, vakit ayırmak mesele.

1 Beğeni

Ben göz egzersizleri yapmaya başladım. Ama içten seslendirmeyi nasıl bırakacağım bilmiyorum. Okuma hızı bile yakın olabilecekse çalışmaya değer.

1 Beğeni

Hızlı okumak güzel de bunun okuduğunu anlamaya tesiri nasıl olur :thinking:?

5 Beğeni

Bence bir noktadan sonra kitabı anlamamaya başlıyorsak o noktada durmalıyız. Açıkçası hızlı okumak, kitaptan aldığım zevki azaltacaksa ben yavaş okumayı tercih ederdim :grin:

4 Beğeni

(yazarı tarafından geri alınan gönderi, bildirilmediği takdirde 24 saat içinde otomatik olarak silinecek.)

1 Beğeni

anlama hızını düşürdükten sonra bir önemi yok bence. sabredin bir 20-30 sene sonra vr’dan çat çay 3-5 snde beyninize işlenebilecek bir teknoloji geliştiricem.

“Hızlı okursam anlayamam!” önyargısını kırmak, hızlı okumaya başlamak için en büyük adım! Tam tersi, önceki okumalarınızda olduğundan daha yoğun bir konsantrasyon sizi bekliyor.

Demiş HızlıGo sitesi. Şimdilik elimdeki kitaptaki göz alıştırmlarını yapıyorum. Bakalım bir faydası dokunacak mı?

1 Beğeni