Öldür Sevdiklerini / İki Kelime Çıkar (7. Dönüşüm)

Biraz sayko ama gayet güzel bir edit idi. :slight_smile:

Hadi devam et bakalım. Bu sefer gerçi Bülent hocam zor bir metin seçmiş ama sonucu merak ediyorum.

1 Beğeni

Gelmiş geçmiş en iyi günlerdi, gelmiş geçmiş en kötü günlerdi; hem bilgelik çağıydı hem ahmaklık; hem inancın devriydi hem şüpheciliğin; hem Aydınlık hem Karanlık bir mevsimdi; umudun baharı, umutsuzluğun kışıydı; hem her şeyimiz vardı hem hiçbir şeyimiz yoktu; hepimiz ya doğruca Cennete gidecektik ya da tam aksi istikamete -özetle; şu an içinde bulunduğumuz döneme öyle benzer bir dönemdi ki dönemin, sesi çıkan otoriteleri bu günler hakkında -olumlu anlamda da, olumsuz anlamda da- ancak ve ancak “en” sözcüğü kullanılarak konuşulabileceğini iddia ediyorlardı.

Kolaya kaçtım galiba. :see_no_evil:

1 Beğeni

Gelmiş geçmiş en iyi günlerdi, gelmiş geçmiş en kötü günlerdi; hem bilgelik çağıydı hem ahmaklık; hem inancın devriydi hem şüpheciliğin; hem Aydınlık hem Karanlık bir mevsimdi; umudun baharı, umutsuzluğun kışıydı; hem her şeyimiz vardı hem hiçbir şeyimiz yoktu; hepimiz ya doğruca Cennete gidecektik ya da tam aksi istikamete -özetle; şu an içinde bulunduğumuz döneme öyle benzer bir dönemdi ki dönemin, sesi çıkan otoriteleri bu günler hakkında -olumlu anlamda da, olumsuz anlamda da- ancak “en” sözcüğü kullanılarak konuşulabileceğini iddia ediyorlardı.

2 Beğeni

Dayanamadım bir daha dahil oldum.

Gelmiş geçmiş en iyi günlerdi, gelmiş geçmiş en kötü günlerdi; hem bilgelik çağıydı hem ahmaklık; hem inancın devriydi hem şüpheciliğin; hem Aydınlık hem Karanlık bir mevsimdi; umudun baharı, umutsuzluğun kışıydı; hem her şeyimiz vardı hem hiçbir şeyimiz yoktu; hepimiz ya Cennete gidecektik ya da aksi istikamete -özetle; şu an içinde bulunduğumuz döneme öyle benzer bir dönemdi ki dönemin, sesi çıkan otoriteleri bu günler hakkında -olumlu anlamda da, olumsuz anlamda da- ancak “en” sözcüğü kullanılarak konuşulabileceğini iddia ediyorlardı.

Başta hoş geldi ama anlamsız derseniz bir öncekinden devam edebiliriz.

Bu arada merak ettiğim bir şey var. Bir kelime çıkardığımız haliyle cümle anlamsız oluyor ve anlamı tekrar kazandırmak için iyelik ekini değiştirmek gerekiyor. Bu değişikliği yapmaya izin var mı?

2 Beğeni

Şöyle nasıl olur?

Gelmiş En iyi günlerdi, geçmiş en kötü günlerdi; hem bilgelik çağıydı hem ahmaklık; hem inancın devriydi hem şüpheciliğin; hem Aydınlık hem Karanlık bir mevsimdi; umudun baharı, umutsuzluğun kışıydı; hem her şeyimiz vardı hem hiçbir şeyimiz yoktu; hepimiz ya Cennete gidecektik ya da aksi istikamete -özetle; şu an içinde bulunduğumuz döneme öyle benzer bir dönemdi ki dönemin, sesi çıkan otoriteleri bu günler hakkında -olumlu anlamda da, olumsuz anlamda da- ancak “en” sözcüğü kullanılarak konuşulabileceğini iddia ediyorlardı.

2 Beğeni

Bunu ben de düşündüm ama o zaman oyunun sadeliği ortadan kalkıyor. Zorluğu da. İstiyorum ki oyun hızlı aksın ama zor da olsun. İsterseniz dediğiniz gibi yapalım. Beraber karar veririz. Kurallar sürekli değişiyor zaten :smile:

@Abraxas sizin bıraktığınız yerden devam evdeyim:

En iyi günlerdi, en kötü günlerdi; hem bilgelik çağıydı hem ahmaklık; hem inancın devriydi hem şüpheciliğin; hem Aydınlık hem Karanlık bir mevsimdi; umudun baharı, umutsuzluğun kışıydı; hem her şeyimiz vardı hem hiçbir şeyimiz yoktu; hepimiz ya Cennete gidecektik ya da aksi istikamete -özetle; şu an içinde bulunduğumuz döneme öyle benzer bir dönemdi ki dönemin sesi çıkan otoriteleri bu günler hakkında -olumlu anlamda da, olumsuz anlamda da- ancak “en” sözcüğü kullanılarak konuşulabileceğini iddia ediyorlardı.

1 Beğeni

Aslında 2 kelime silmek yerine, bir sonraki oyunda 1 kelime silme ve 1 kelime değiştirmeyi deneyebiliriz. Ya da bu şekliyle tamamen ayrı bir konu açabiliriz.

Değişim ve hayal gücü sayesinde çok zengin metinler elde edebiliriz. :slight_smile:

3 Beğeni

Bu tarz oyunda güzel olabilir.

2 Beğeni

Konuyla alakası yok ama alıntıladığınız ikinci metni okurken son satırlara gelene kadar aa, Kaplan! Kaplan! değil mi bu, harika diye düşündüm. Sonra İki Şehrin Hikâyesi’nin açılışı olduğunu gördüm.

Aşağıdaki paragraf Kaplan! Kaplan!'ın açılışı, Bester’ın Dickens göndermesi :heart::

Bu bir Altın Çağ’dı, yüksek macera, zengin yaşam ve zor ölüm zamanıydı… ama kimse böyle düşünmüyordu. Bu, servet ve hırsızlığın, yağma ve tecavüzün, kültür ve ahlaksızlığın geleceğiydi… ama kimse bunu kabul etmedi. Bu bir aşırılıklar çağıydı, büyüleyici bir ucubeler yüzyılıydı… ama kimse onu sevmedi.

5 Beğeni

En sevdiğim bilimkurgu romanı. Dickens göndermesi yaptığını bilmiyordum. Hadi oyunu bırakıp bu romanı konuşalım :grinning:

Bir sonraki metin Kaplan! Kaplan!'dan gelecek o halde.

3 Beğeni

Hiç şaşırmadım zira Bülent hoca Kaplan! Kaplan!'ın sıkı bir hayranı. Okuma etkinliğinde eleştirmiştim kitabı, o da haklı olarak beni bir güzel paylamıştı. :slight_smile:

Hatta link de bırakayım:

Şu cümleyi tekrar okudum da, çok yaralayıcı olmuş. :face_holding_back_tears:

Kısaca "Kaplan Kaplan"a bilimkurgu adına özgün değil demek şimdiki fantastik kurgu eserleri okuyup Tolkien’e özgün değil demek gibi bir şey.

2 Beğeni

Benim de aklıma hemen bu konuşmamız geldi. Hatta siz yazarken bundan bahsedeceğinizi tahmin ettim. Sizi tanımıyordum o sıra. Ahkam kesmişim, kusura bakmayın. Ama sizi tanımama vesile olduğu için güzel hatırlıyorum hep o muhabbeti.

2 Beğeni

İkinizin de yorumlarını okudum, hehe, Bülent bey nazikçe ağzının payını vermiş İsmet :stuck_out_tongue:

3 Beğeni

Mahçup olacak bir şey yok hocam, bana farklı bir akış açısıyla bakmam gerektiğini gösterdiği için ben de hep güzel hatırlarım. :slight_smile:

Hak ettim. :slight_smile:

Devam edelim madem.

En iyi günlerdi, en kötü günlerdi; hem bilgelik çağıydı hem ahmaklık; hem inancın devriydi hem şüpheciliğin; hem Aydınlık hem Karanlık bir mevsimdi; umudun baharı, umutsuzluğun kışıydı; hem her şeyimiz vardı hem hiçbir şeyimiz yoktu; hepimiz ya Cennete gidecektik ya da aksi istikamete -özetle; şu an içinde bulunduğumuz döneme öyle benzer bir dönemdi ki dönemin otoriteleri bu günler hakkında -olumlu anlamda da, olumsuz anlamda da- ancak “en” sözcüğü kullanılarak konuşulabileceğini iddia ediyorlardı.

3 Beğeni

Biraz da noktalamaya oynayalım.

3 Beğeni

En iyi günlerdi, en kötü günlerdi; hem bilgelik çağıydı hem ahmaklık; hem inancın devriydi hem şüpheciliğin; hem Aydınlık hem Karanlık bir mevsimdi; umudun baharı, umutsuzluğun kışıydı; hem her şeyimiz vardı hem hiçbir şeyimiz yoktu; hepimiz ya Cennete gidecektik ya da aksi istikamete; şu an içinde bulunduğumuz döneme öyle benzer bir dönemdi. Dönemin otoriteleri bu günler hakkında -olumlu da, olumsuz da- “ancak” en sözcüğü kullanılarak konuşulabileceğini iddia ediyorlardı.

2 Beğeni

En iyi günlerdi, en kötü günlerdi; hem bilgelik çağıydı hem ahmaklık; hem inancın devriydi hem şüpheciliğin; hem Aydınlık hem Karanlık bir mevsimdi; umudun baharı, umutsuzluğun kışıydı; hem her şeyimiz vardı hem hiçbir şeyimiz yoktu; hepimiz ya Cennete gidecektik ya da aksi istikamete; şu an içinde bulunduğumuz döneme benzer bir dönemdi. Dönemin otoriteleri bu günler hakkında -olumlu da, olumsuz da- “ancak” sözcüğü kullanılarak konuşulabileceğini iddia ediyorlardı.

2 Beğeni

İyi günlerdi, kötü günlerdi; hem bilgelik çağıydı hem ahmaklık; hem inancın devriydi hem şüpheciliğin; hem Aydınlık hem Karanlık bir mevsimdi; umudun baharı, umutsuzluğun kışıydı; hem her şeyimiz vardı hem hiçbir şeyimiz yoktu; hepimiz ya Cennete gidecektik ya da aksi istikamete; şu an içinde bulunduğumuz döneme benzer bir dönemdi. Dönemin otoriteleri bu günler hakkında -olumlu da, olumsuz da- “ancak” sözcüğü kullanılarak konuşulabileceğini iddia ediyorlardı.

3 Beğeni

İyi günlerdi, kötü günlerdi, hem bilgelik çağıydı hem ahmaklık; hem inancın devriydi hem şüpheciliğin; hem Aydınlık hem Karanlık bir mevsimdi; umudun baharı, umutsuzluğun kışıydı; hem her şeyimiz vardı hem hiçbir şeyimiz yoktu; hepimiz Cennete gidecektik ya da aksi istikamete; şu içinde bulunduğumuz döneme benzer bir dönemdi. Dönemin otoriteleri bu günler hakkında -olumlu da, olumsuz da- “ancak” sözcüğü kullanılarak konuşulabileceğini iddia ediyorlardı.

3 Beğeni

İyi kötü hem bilgelik çağıydı hem ahmaklık; hem inancın devriydi hem şüpheciliğin; hem Aydınlık hem Karanlık bir mevsimdi; umudun baharı, umutsuzluğun kışıydı; hem her şeyimiz vardı hem hiçbir şeyimiz yoktu; hepimiz Cennete gidecektik ya da aksi istikamete; şu içinde bulunduğumuz döneme benzer bir dönemdi. Dönemin otoriteleri bu günler hakkında -olumlu da, olumsuz da- “ancak” sözcüğü kullanılarak konuşulabileceğini iddia ediyorlardı.

2 Beğeni