Ölüm Kapısı Serisi

Yalnız bu kitapları okumak için geç olabilir. Daha başka ‘ağır’ fantastik kurgu kitaplarını okuduysanız size artık yetmeyebilir. Örneğin Titus Groan, Elric, Fırtınaışığı, New Crobuzon gibi serileri okuduysanız Ejderha Mızrağı veya Unutulmuş Diyarlar kitapları size beklediğiniz tadı vermeyebilir. Fantastik kurguya giriş seviyesi olarak daha çok Masaüstü Frp oyunlarına yönelik materyallerdir.

Ölüm Kapısı serisi için bir fikrim olmadığından bir şey diyemeyeceğim.

3 Beğeni

Daha çok basit ,iç ısıtan ateş başında arkadaşlarla geçen yol hikayeleri bekliyorum bu serilerden . Beklentim fazla büyük değil . Yibede okuyacagim cunku ben yol hikayelerini çok seviyorum.

O zaman aradığınız kitaplar tam olarak bunlar.

Her bir kitabını zevkle okuduğum bir seri.

1 Beğeni

O zaman iyi, insan bazen basit şeylerde arıyor.

Ölüm Kapısını çok genç bir yaşta okudum ayrıntıları hatırlamıyorum ama edebi dili ve ırklara yaklaşım açısından çok iyidir. İlk kitaptaki entrikaları sabredip devam edebilirseniz katmanlanan bir evrene ve derinleşen gizemli bir macerayı okuyacaksınız. Kendi döneminin öncüsüdür bu seri kült niteliğindedir.

Bir süre önce serideki kitaplardan birini bir kitap takas sitesi üzerinden temin etmiştim. Aldığım kişi profiline bazı kitaplarında bandrol olmadığını çünkü kendisi yazar olduğundan dolayı kitapları yayınevinden direkt olarak aldığını yazmıştı. Normalde bu serideki tüm kitaplara daha önce yakından bakma fırsatım olmuştu. Hepsinin kapakları kabartmalıydı. Ama bu aldığım kitabın kapağı kabartmalı değil. Kendisine sorduğumda direkt olarak yayınevinden o şekilde aldığını söylemişti. Bana da korsan olması pek mantıklı gelmedi çünkü kim gidip bu tarz bir seriyi korsan basar ki? Genelde popüler kitapları basıyorlar ve aldığım kitap serinin ilk kitabı bile değildi. Ama bir yandan da yayınevinin birilerine dağıtacağı kitapları kabartmasız yapması mantık dışı. :smiley:

Özet olarak sormak istediğim; elinde bu şekilde kabartmasız kitap olan var mı içinizde? Bu durum kafama takıldı ve farklı baskılar falan olabilir mi diye merak ediyorum.

Bende de yedi kitabın ilk üçü kabartmasız, geri kalanlar kabartmalı. Tabii hepsi bandrollü bu arada.

1 Beğeni

Bazen baskıda unutulanlar da oluyor. Bunlar kusurlu kitap olarak da sayılabiliyor ama kitaplara baktım birinci ve üçüncü kitabım kabartmasız fakat bandrollü. :slight_smile: Eskiden bazen bandroller arka kapağın içine de yapıştırılabiliyordu. İstersen oraya da bakabilirsin.

1 Beğeni

Benim elimde olan eskiden kalma korsan kitapları bilseniz :smiley: Misal Feist’ın Büyücü’sü bile var. Ejderha Mızrağı, Tolkien kitapları ve Unutulmuş Diyarlar serilerinin en azından kısmen korsan baskıları var. Eski korsanlar günümüz yayınevlerinden daha zevklilermiş bile diyebilirim. :smiley:

1 Beğeni

@kaanaskin93 ve @Agape içimi rahatlattınız teşekkür ederim.
@Pyrewrath vay be. :smiley: En azından bir zamanlar insanlar İthaki serilerini okuyabilmek için servet harcamak dışında başka seçeneklere de sahipmiş demek. :smiley:

Bandrol bir kriter değil ki. Ben korsan kitaplara bandrol yapıştırıldığını gördüm böyle eski defter etiketleri gibi bir kağıda yapılmıştı çıkarıp takıyordun bana tanesi 2.5 lira demişti 2 3 sene önce ve tuttu kitabın arkasına yapıştırdı yani korsan ama bandrollü kitap oldu.

2 Beğeni

Bu seriyi bir arkadaşıma sormuştum okumadan önce, o da 100 üstünden 91 verdim demişti. Niye 9 puan kırdın deyince, sonu daha iyi olsa 100 verirdim demişti :slight_smile:

Çok severek okuduğum serilerden biri oldu. Çok uzun süre önce okumuştum, belki şimdi okusam aynı tadı alamam. Bir seriyi hangi zihin durumuyla ve ne zaman okuduğunuz gerçekten çok önemli.

Sonuç olarak kütüphanemde önemli bir yeri olan bu seriye 8.5/10 veriyor ve herkese tavsiye ediyorum :slight_smile:

2 Beğeni

Merhaba, fantastik kitap önerilerinde bu seriyi çok görüyorum ancak içeriğiyle ve tarzıyla ilgili tatmin edici bir bilgiye ulaşamadım.

Bu serinin konusu nedir? Dünyayı yok etmeye veya ele geçirmeye çalışan kötüyle gerçekleştirilen bir mücadele mi yoksa daha politik mi?
Anlatım tarzı nedir? 1. bakış açısıyla mı anlatılıyor yoksa farklı Pov’lar mevcut mu?
Edebi derinlik mevcut mu yoksa D&D tarzında macera temalı mı?

Şimdiye kadar okuduğum bazı fantastik seriler; Yüzüklerin Efendisi, Zaman Çarkı, Buz ve Ateşin Şarkısı, Brandon Sanderson’un serileri, Kral Katili Güncesi, Parçalanmış İmparatorluk Serisi. Bu kitaplarla bir benzerliği var mı bu serinin?

Zahmet olmazsa yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler şimdiden :slight_smile: :pray:

1 Beğeni

Merhaba. Hiç zahmet olmaz ama keşke hatırlasaydım da yardımcı olabilseydim. Bu seriyi çok uzun süre önce okudum. Ben sadece kitaptan aldığım tadı hatırlayabiliyorum, içeriğini veya konusunu çoğu zaman hatırlamıyorum. Ancak okuma zevki olarak yazdıklarınızın bir veya iki tık altında diyebilirim. Benim çok sevdiğim serilerdendir. Okurken çok keyif almıştım.

2 Beğeni

@murgul Tadını kaçırmadan bir şeyler yazmaya çalışacağım. Seri dört farklı dünyaya açılan ölüm kapısından geçişleri anlatıyor. Bir ana karakter var, Patryn ırkından geliyor ve uzun süredir kullanılmayan ölüm kapısını kullanarak bu dört dünyaya yolculuk eden ilk kişi. Kapıyı yapan ise düşmanları Sartan ırkı. Kitap sürekli bir macera temasında ilerlemiyor. İlk başta öyle sanıyorsunuz ama sonraki kitaplarda baya bir farklılaşıyor. Kötü karakter ve iyi karakter tanımı ise çok değişken; kime göre neye göre durumu var desek daha doğru olur? Seri dünyayı ele geçirme olarak başlıyor diyeyim daha fazla anlatırsam kitabın okuma tadı biraz bozulabilir.

4 Beğeni

Teşekkürler. Tekrar basılırsa bir şans vereceğim sanırım.

1 Beğeni

Fantastik kitaplara olan ilgimden mi bilmiyorum ama bu seriden sonra bu iki yazarın kitaplarına daha dikkat eder olmuştum. Hatta bu sebepten son kitabı çevrilmeyip eksik kalan Ejdergemileri Serisi’ni bile almıştım. Yazarların çıkan kitaplarını ise çıktıkça toplayıp okuma sırasına koyuyorum. İthaki tekrar basar mı bilimiyorum ama İthaki’nin sözüne güven olmuyor. Çıkartacağım dediğini çıkartmıyor, çıkartmayacağım dediğini ise çıkartıyor. Son olarak bir şey ekleyeyim; Türkçe wiki sayfası da var, görürseniz uzak durun. Sadece bir iki satırı bile kitapların tadını kaçıracak cinsten.

Hükümran taşlar serisi gri bir kitap mesela, özellikle ilk kitapta griliği hissediyorsun. Tamamen iyi karekterler var ama genel olarak griliği güzel yansıtıyor. 2. kitapta grilik daha çok netleşip beyaz ve siyaha dönüşsede ırkların kültürel özellliklerini güzel yansıtmasından dolayı grilik azda olsa varlığı sürdürüyor. Üçüncü kitabı daha okumadım.

Beğendiğim bir yazar benim. Türkiye’de Ejderha Mızrağı dışında değerinin bilindiğini düşünmüyorum.

1 Beğeni

İlk kitaba başladım. Şuan ne oluyor aşamasındayım ama evreni sevmeye başlıyorum. Epub okuyarak yavaş okuma sürecime de katkı sağlayacağını düşünüyorum. Tam bitti okumayacagım bir şey diyorum. Kendimi “Ölüm Kapısı” serisine başlarken buldum, iyi mi.:roll_eyes: Neyse ki çok heyecanlı.

4 Beğeni