Ölüm Kapısı Serisi

Ben seveceğini düşünüyorum, tam senlik gibi geliyor bana o seri. Hayatında okuduğun en iyi seri olmayabilir ama en sıcaklardan birisi olacak gibi bir hissim var. :slight_smile:

1 Beğeni

100 sayfa kadar okudum dün gece. Üstüne uyudum. Yine fantastik diyarları aratmayacak rüyalar gördüm. Ve sen de vardın galiba. Şimdi uyanınca biraz unuttum. :buyucu: Ben de öyle olacağını düşünüyorum baya ertelenmiştim. Hâlâ rüyanın etkisindeyim. Adeta yaşıyorum :roll_eyes::grin:.

Edit: %60’ını bitirmiş bulunuyorum. Dünyayı sevdim. İkinci kitaba vakit olursa bugün geçmek istiyorum. :upside_down_face:

2 Beğeni

O kitapların her birisi ayrı bir dünya. Bakalım dünyaları gezerken neler hissedeceksin?

Ben sana yazarken kendimi Alfred gibi hissediyorum. :slight_smile:

2 Beğeni

Şu başlığa girdim ve nostalji oldu resmen bana. :slight_smile:
Ölüm Kapısı okuduğum ilk epik fantazya diyebilirim. Ve en sevdiklerimden biridir de aynı zamanda. İlk kitap beni epey zorlamıştı ama macera ilerledikçe olaylar bir açıldı pir açıldı. Kurgu, karakterler, yaratılan dünyalar o kadar güzeldi ki seri bitince içimde dinmek bitmez bir boşluk oluşmuştu. Şimdi yeniden okuyayım diye geçiriyorum içimden ama bakalım ne zamana kısmet olacak?
@_Ged Şu an imremdim size gerçekten, diğer kitapları daha çok seveceksiniz bence, eğer ilk kitaptan bu kadar hoşunuza gittiyse. İyi okumalar dilerim. :slight_smile:

2 Beğeni

İlk kitap bitince blurlu bi özet yazabilir misiniz? İlk kitabı okumuştum uzun zaman önce ve ikinciye geçmemiştim bu yüzden birçok şeyi unuttum. İkinciye başlamak için bi hatırlatma olursa güzel olur :slight_smile:
Edit: Aklımda kalanlar; köpekli bi adam, kör aktivist cüceler, bir çocuğu koruyan bi adam… :thinking:

Şuanda ben ben bile değilim. Bilmiyordum. Şuan daha ayrı sevdim. :upside_down_face: Tabi Alfred’i de sevmiştim.

@cankutpotter Ben bir yıldır erteliyordum. Artık başlayayım dedim. İyi de yapmışım. Mutlu oldum. :blush:
Seri ilerledikçe daha güzel şeyler de paylaşmak isterim başlıkta hem canlanır. Teşekkür ederim.

@aeglos tabiki. Ve evet hatırladığınız kişiler var. :smiley:
Şuan kitabın finali nasıl olacak merakla ilerliyorum.

3 Beğeni

Yıllar yıllar önce büyücüler alemi dörde ayırdı. Gökkubbe (Hava), Güneş (Ateş), Memba (Su) ve Karanlık (Toprak) Evleri şekilde. İlk dünya Arianus’in ise Yüksek alem, Orta alem ve Alt şeklinde alemleri vardı. Bu dünyada su çok önemli. Su az bulunur bir nimet. Büyücüler bile kendi aralarında evleniyorlar ki büyü güçleri tükenmesin. Ve su yapmak için bir sürü şeylerini feda ediyorlar. Ve bunun için çok entrikalar dönüyor.

Yüksek alemde büyücüler, orta alemde ise elfler, insanlar… alt alemde cüceler yaşıyordu.
Yüksek alem insanları cüceleri öyle köleleştirmiş ki Yıksı-diksi denilen suyu yerden çeken bir mekanizmaya hizmet ettirip içten içe onları daha çok sömürmüş. Ve bu alemde iki tür rün büyü yapan klanlar var.
Sartanlar ve Patryn.
Sartanların rün büyüleri şu şekilde;
Sartanlar, genelde aynı anda altı iletişim kanalı tarafından aktarılan altıgen bir yapı kullanırlar. Bu rünlerin, nesnelerin içine veya üzerine çizilmesi veya performans sanatı aracılığıyla havada yaratılması yoluyla kullanırlar. Patrynlerin kendileri dışında hiçkimse Patryn Büyüsü hakkında fazla bir şey bilmemektedir. Sekizgenler Patryn büyüsünün Kaynak, Yol ve Hedefini oluşturur.
Sartan büyüsü gibi, Patryn rün büyüsü de ahenkli dalga içinde mükemmel bir denge arar. Bununla beraber, bu dengeyi yapısal simetri aracılığıyla sağlamaz. Patryn rün büyüsü dengeyi, dengeli zıtlar arasında arar.
Patrynler bir dizi iç içe geçmiş sekizgenler ve kareler kullanarak, kendi büyülerinin desenlerini yaratırlar.Kaynak Rün ise, hem büyünün yapıldığı zaman yaratılan büyüsel kavramın merkezi, hem de rün büyüsünün okunması ve anlaşılması için gerekli çıkış noktasıdır. Evren ile bilgi verdigimize göre olaylara gelelim.

Bir kral oğlu için katil tutar, bir cüce klanı içinde yaşadıkları bu düzene başkaldırır. Kötü bir büyücü olan Sinistrad ise alemleri ele geçirmek için plan yapar. Katilimiz Hugh, öldürülmek istenen kişi Bane (Aslında kötü büyücünün yıllar önce orta alemi ele geçirmek için onlara verdiği oğlu olduğunu anlayacağız. Ve çocukla ona bebekken boynuna taktığı tılsımla haberleşir. Karısıyla da sırf bu çocukla yapacağı planla evlenmiştir o tarz bir adam yani.) Sonradan büyücü olduğunu gördüğümüz kahya Alfred var. Ve bir de küçükken ailesi Sartanlar tarafından katledilen büyücü Hoplo ve onun sadık köpeğini göreceğiz. Bu grubun yolu bir şekilde kesişir ve maceradan maceraya atlarlar. Ve bunların üzerine bir de ne olduğunu bilmedigimiz bir labirent ve ölüm kapısı vardır. Ve buradan geçip dört alemin farkında olan bir kaç kişi.

@aeglos biraz uzun oldu. Evreni bilmek isteyenlere de iyi olur diye düşündüm. Rünlerle ilgili tarafı da kitabın arkadasındaki sözlükten yararlandım.

Edit: Labirent neymiş ikinci kitaba geçince çözdüm.
Sartanlar bir takım büyücüleri buraya tıkmış. Bir de gardiyan vermiş bunlara tabi Labirent kendi hakimiyetini ele almış. Bakalım ne olacak, çok heyecanlı :))

8 Beğeni

Büyü sistemi de hiç fena değilmiş.

İkinci kitabı okudukça daha iyi anlamaya başladım diyebilirim. Ben sadece tek bir dünyada geçiyor bunlar derken ikinci kitabın başında olmama rağmen kafamdaki taslak güzelleşmeye başlıyor. İlk 4 kitap evreni tanımaya yönelik diyorlar. Ve evet rün sistemleri çok ilgi çekici :))

2 Beğeni

Ölüm Kapısı ile ilgili heyecan olsun, bir kitapta başka bir seriden karakter dahil olacak.

1 Beğeni

Şimdi yazınızı okuyunca fark ettim de, seriyi bayağı bayağı özlemişim ben yahu! Dile kolay, on sene oldu ben okuyalı. Yakın zamanda baştan okuyup hem hafızamı tazelemeli hem de bu dört dünyaya tekrar dalmalıyım.

1 Beğeni

Bu kadar nostaljiden sonra bulup okumak istiyorum tekrardan.

2 Beğeni

@cankutpotter @yafeshan konuya yazmakla çok iyi yapmışım gibi hissettim. :relaxed: Sizin sözlerinizle seriyi ayrı bir şevkle okuyacağım sanırım. Yıl bitmeden 4. kitap da biterse beni tutana aşk olsun. :buyucu: Belki de rıhtımca bir kalkınma serisi olur.

2 Beğeni

İthaki sesimizi duysa da yeniden bassa seriyi.

2 Beğeni

Belki Drizzt güncele yetişince başka eski seriye başlarlar.

3 Beğeni

Ivır zıvır dolaşan birçok seriden daha iyidir aslında ama satışlar pek iyi değil diye basmadılar sanırım.

3 Beğeni

Ben de böyle düşündüm. Drizzt serisi ilgi görünce belki diğer serileri özellikle Ölüm Kapısı’nı yeniden basarlar.

@isos81 serinin ikinci kitabını sahaftan çok cüzi bir fiyata satın alıp 150 sayfa kadar okumuş ve beğenmiştim. Ne yazık ki bazı kitapları yüksek fiyatlara satılıyor. Umarım fantastiğin ilgi gördüğü şu dönemde İthaki bunu değerlendirir.

3 Beğeni

Ölüm Kapısı en kısa zamanda başlamak istediğim bir seri. Margaret Weis Ejderha Mızrağı ile tanıştığım ve çok sevdiğim bir yazar. Zamanında serinin spoiler’lı incelemesini okumuştum. Sanırım artık iyice unuttum ve seriye başlamaya hazırım. Şu an okuduklarım bittiğinde başlamayı umuyorum. :slightly_smiling_face::heart:

1 Beğeni

Hızımı alamayıp bitirmeye geldim ben de :)) İkinci kitapla evren daha da olgunlaşmış ve bu kitabı daha çok sevdim. Keyifli bir okuma olacağını söyleyeyim. :buyucu:

4 Beğeni

Tüm seti bir yerlerde bulabilirsem hemen alırım herhalde. Çok güzel bir okuma maratonu olur.

1 Beğeni