Orijinal Bir Fantastik Roman Fikrini İşleme Sanatı!

Sizin sorularınızın cevabı tecrübe hocam (bence zaten yüzyılda bir falan gelen bir dahi değilse ~40 yaşından genç birinin yazdığı her şey otomatik olarak yazma egzersizidir, insan içine çıkmaması gerekir ama o ayrı bir konu).

Alakalı alakasız her şeye termodinamik ve bilgi teorisi ilkelerini uygulamak hobilerimden biridir. Burada da birşeyler denemek istedim.

Şimdi hocam orijinallik aslında tanımı çok zor olan bir şey olsa da özetle şudur diyebilir miyiz: yazım tarzınızı hiç bilmeyen birine anlatmak için karşımızdakine ne kadar bilgi vermemiz gerektiğidir aslında, öyle değil mi? Mesela tam olarak aynı Tolkien gibi yazıyorsanız “aynı Tolkien” denir ve biter, encodinge bağlı ama yaklaşık 12 baytlık tarzınız olmuş olur.

İlginç bir şekilde, bu tam olarak da entropinin tanımı: “bir sistemi en az ne kadar bilgiyle tarif edebiliyorum”. Buradan yürüyecek olursak, “en orijinal nasıl olunur” sorusunun cevabı ilginç bir şekilde tamamen rastgele olmaktan geliyor (burada akla türk alternatif rock grupları gelecektir). Ama bu pek de anlamlı olan bir orijinallik değil, öyle değil mi?

Şimdi hayatımda karşılaştığım en “fascinating” kavramlardan biri olan kolmogorov complexity’yi tanıtmak isterim. Olay şu, bir bilgi topluluğunun ne kadar kompleks (ya da yüksek entropili, ya da orijinal) olduğunu belirleyen aslında bu bilgi topluluğunu çıktı olarak verebilen en kısa makinenin tarifinin uzunluğudur. Mesela pi sayısının uzunluğu sonsuzdur ama pi hesaplama algoritması birkaç satırda ifade edilebilir; hiç bilmeyen birisine bu prosedürü vererek pi sayısının tamamını vermiş oluruz aslında. O halde aslında pi sayısının “büyüklüğü” sonsuz değildir, bir kaç satırdır.

O halde şöyle diyebilir miyiz, yazınızın orijinalliği, onu ortaya çıkaran makinenin (yani sizin) en az ne kadar bilgiyle anlatılabileceğiyle ölçülür. Sizi anlatmak için ne kadar fazla bilgi aktarmaya ihtiyaç duyuyorsak, o kadar orijinal yazacaksınızdır. Sizi anlatmak için gerekli olan her şey de aslında genetik mirasınız ve tecrübelerinizin bir toplamı değil midir? Genetik mirasınız ömür boyu pek değişmeyecek. O halde tecrübelerinizi artırmalısınız. Bunun için uzun süre çok şey yaşamanız ve tecrübe etmeniz ve/ve ya çok okuyarak tecrübe kazanım çarpanınızı artırmanız gerekiyor.

10 Beğeni

Formüller (algoritmalar) yani. :slight_smile: Çok da kıyak adam değilmiş bu Kolmogorov.

Bu arada yukarıdaki enfes yazıyı okumayı, içerdiği yüksek teknik bilgi sebebiyle yarıda kesenler, yazının ana fikrini aşağıda okuyabilir. :slight_smile:

2 Beğeni

Ahahaha, aynen hocam. Ama ilk okuduğumda hayatımda yaşadığım en büyük ikinci aydınlanmayı (akademik anlamda yani, şeyolmasın) yaşamıştım, bendeki yeri bir başkadır.

2 Beğeni

Neden dalga geçiyorsunuz? Paylaşmadım, çünkü çok değerli olduğuna inanıyorum ve en önemlisi bulduğum içerik sizin aklınızı başınızdan alabilir! belki ben o kitapları beğenmiyorum Tolkien dışında fantastik eser frekansıma uzak olamaz mı? bunu söyledim diye linçlenmek zorunda mıyım? bir insan her fantastik eseri kült bile olsa beğenmek zorunda mı? benim sorduğum tek şey kendi ürettiğim fikirlerin aynen olup olmadığı! dalga geçeceğinize bunları söylememek de size yakışmıyor.

Yalnız Sevgili Ojela ortada hiç bir şey yokken size kimsenin yardımcı olması mümkün değildir. Burada hikayelerini yayınlamış ve muhabbet etmiş kişiler bulunuyor. Sizin Gördüğüm kadarıyla açtığınız konular direk istediğimi alayım. Uğraşmayayım yönünde. VE şunu da söyleyeyim bildiğiniz veya kafanızdaki edebiyat olgusu tek yönlü olarak gelişmez. Tolkien bir yol açar. Onun yolundan giden yeni bir yazar yeni bir yol açar. Tuğlalardan yapılan bir bina misali. Okumadan ve kendinizi geliştirmeden kısa yoldan başarıya ulaşmanız şu dönemde bence mümkün görünmemektedir. Bu tavrınız dolayısıyla kimsenin size sizin istediğiniz şekilde yardımcı olabileceğine inanmıyorum. yazma dersleri | Egoist okur
Yukarıya çeşitli yazarların yazmak ve kendi stilleri konusundaki yazı dizisini ekledim. Belki sizin için yararlı olabilir.
Yine de yolunuz açık olsun. Başarılar dilerim.

10 Beğeni

Bizden tam olarak ne istediğinizi anlayamayacak kadar kayboldum sorularınızda. Birine orijinallik konusunda nasıl tavsiye verilebilir ki? Çok okuyarak, başka yazarların “yazma üzerine” söylediklerini okuyarak kendi zihninizde çözmeniz gereken şeyleri inatla ve asla fikir değiştirmeden bizlere soruyorsunuz.

Nereden bilelim? Yazdığınızı söylediğiniz hiçbir şeyi forumda paylaşmıyorsunuz. Okuyun kendiniz bulun denince de alakasız cevaplar veriyorsunuz.

8 Beğeni

Aaaa yine aynı arkadaş ve yine aynı konu üstüne başlık açmış. :joy::joy:

5 Beğeni

Bunu neden kötü bir şeymiş gibi söylüyorsunuz? Aklımı başımdan alacak bir metin okusam çok mutlu olurdum. :slight_smile:

Bunu anlamadım. Aynen ne olup olmadığı? Gerçi anlasam da yanıt veremezdim büyük ihtimalle çünkü ürettiğinizi iddia ettiğiniz şeyi sizden başka bilen yok.

Son olarak, ne demiş ecnebiler:

Caps, or it didn’t happen. :slight_smile:

8 Beğeni

Sevgili ojela,

Ben dikkat çekmeye çalıştığınızı düşünüyorum bu başlıkları açarak. Tepki almak istiyorsunuz. Bu patolojik bir durum. Kaçıncı defa benzer başlıklar…

Sakin olun. İyi bir haberim var. Yazarlar, sanatçılar da tepki çekmek isteyen insanlardan çıkar. Yalnız yapmanız gereken şey burada başlık açmakla uğraşmak değil; yazmak, yazmak, yazmak…

Sadece kurmaca yazın ve Öykü Seçkisi’ne, dergilere vs gönderin veya forumun eser paylaşılan başlıklarında paylaşın.

Alay konusu olmanız normal.

Tek diyeceğim şu; burada zaman kaybediyorsunuz.

Sevgiler,

10 Beğeni

Efendim bende hiperaktivite dikkat eksikliği ve asperger var, bu nedenle uzun yazılar okuyamıyorum, kesinlikle okuduğumu anlayamıyorum, bu kadar çok konu açmam da bundan kaynaklanıyor, yazmaya bayılıyorum ve yazmaya da devam edeceğim, ayrıca ben 10 saatte bile inanılmaz eserler çıkarabilecek bir varlığım. ayrıca Nietzche’nin dediği gibi alçak gönüllülük çok soylu bir ikiyüzlülüktür : )

1 Beğeni

Söyleyeceklerime lütfen alınmayın; bende de obs, hgs, kpss, şizofreni var. Raporlu değilim. Ama kimse benden iyi bilemez.

Öncelikle, Nietzsche’yi okuduğunuzu düşünmüyorum. Lafı görüp alıntılamış olmalısınız. Okuduysanız bu daha kötü ki Nietzsche’yi hiç anlamamışsınız anlamına geliyor. Nietszche, bildiğim kadarıyla niteliksiz insanlardan nefret eder. Nietzsche o cümleyi kurarken daha öncesinde yazdığı düşüncelerini de ele almak gerekiyor. Hiçbir şey başarmamış, ortada elle tutulur, gözle görülür başarısı olmayan birinin boş laflarını Nietzsche tasvip etmezdi. Tabii anlamadıysanız asparagas durumunuzdan kaynaklıdır. Forum üyeleri yardımcı olmak istedi, ama siz kendi küçük dünyanızın büyük adamı olarak yaşıyorsunuz. Geri kafalı inadınız yüzünden sizi hicivle eleştirdiler; yine anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Çok açık ve net konuşayım: Bir şeyler başarmadığınız sürece kimsenin umurunda değilsiniz. Asla olmayacaksınız. Bir şeyler başarmayan bir insanın değeri ailesinin gözünde bile düşüktür.

Sosyal medya, niteliksiz insanların zayıflıklarını örtmek için harika bir mecra. Sosyal yaşantınızda başarınız yok. Bir emsalsizlik, bir övgü kazanmak istiyorsunuz. Dediğim gibi; kendime şizofreni tanısı koydum, bunlar benim düşüncelerim.

Siz insanlarla dalga geçer gibi konuşur, onların düşüncelerine değer vermezseniz onlar da aynı tavrı size gösterir.

Zayıf, yanlış üslubunuz var ve bu belirtilmiş. Astın. Sıktın. Kestin. Forumda Çatlı misali dolanırken ne kadar komik, aciz göründüğünün farkında değilsin. Üst bir varlık olduğunu, kusursuz bir yazar olduğunu iddia ediyorsun. Göründüğü kadarıyla öyle de değilsin.

Size tavsiyem: Sahiden başarılı olmak istiyorsanız, bir şeyler başarmış insanları okuyun, anlayın. Cahillik size hiçbir şey katmaz. Akıllı birini okumak sizi aptal yapmaz. Fakat bu tavırların aptaldan öte aciz gösteriyor.

Tavsiyelerimi lütuf sayın. Çünkü siz aslında tutumunuzla bunu bile hak etmediniz.

Aslında neden tevazu gösteriyorum ki?

Sonuçta tavsiye verdim.

Şahsımı senin putun olarak adıyorum.

Alınmayın. Ben bir munzevinin odun yığınıyım.

9 Beğeni

Lütfen benim üyeliğimi de yazdıklarımı da silin sevgili yöneticiler, bu siteden umudum kalmadı vakit kaybısınız!

1 Beğeni

Sizi kırdıysak özür dileriz. İsterseniz siz kalın yöneticiler bizi şutlasın. :cry:

12 Beğeni

Bayıldım bu metne. Şizofreninizi ve savant sendromunuzu müthiş yansıtmışsınız. Bu asparagaslı arkadaş sayesinde hepimizin yaratıcılığı arttı.

Siz kendiniz gidin. Kimse sizi tutmuyor. Biz biraz daha eğleneceğiz. Su çok güzel.

Not: Gitmeyecek arkadaşlar. Giderse hiperaktivite tanısı boşa çıkmış olur. Arada bir gelip benzer başlıklar açacak. Kendimden biliyorum. Bende de überaktivite var. Ya da yok.

6 Beğeni

Neden bilmiyorum bu mesajdan bir @PINAR_AKIN mesajı havası aldım. Her an Natalie Portman’a sallayacakmışsınız gibi duruyor.

4 Beğeni

Başlığı yeni keşfettim. Ne enteresan konular dönmüş :popcorn:

Valla benim de hiç beklemediğim yerlere gitti olay, değişik.

1 Beğeni

Çok geç keşfetmişsiniz maalesef yardımcı olmaya çalışıldı ama size diğer yan konuları da verebiliriz. Yukarıda bir kaçının resimleri vardı. :sunglasses:

Merhaba sevgili forumdaşlar, bu konunun bir noktadan sonra linç girişimine dönüştüğünü düşünüyorum. Rahatsız olduğunuz konularda cevap vermemekte özgürsünüz. Arkadaşı aşağılamanıza gerek yok.

2 Beğeni

Sağlam trollmuş arkadaş yalnız. İki-üç senedir ince eleyip sık dokumuş. :slightly_smiling_face:

Azmini beğendim, bayağı da ciddi tavsiyeler falan aldı yazarlık hakkında.

5 Beğeni