Ötüken Neşriyat-Bozkurtlar Özel Baskı

Videoyu izledim. Kitap çok iyi hazırlanmış. Irkçı olsaydım muhakkak kitaplığımda olsun isterdim. Neyse ki ırkçı değilim ve bu kitabın kitaplığımda bulunması iyi ki gerekmiyor.

Vasiyeti gerçek de olsa kurgu da olsa Nihal Atsız katıksız bir ırkçıdır. Irkçılık da pek sevimli bir şey değildir. Kaldı ki kendisi sadece düşünmekle yetinmemiş eyleme de geçmiştir. 1934 Trakya Pogromunun ortamını hazırlamıştır yazılarıyla.

Vasiyeti kendisi de reddetmiyor. Usul açısından kanıt olamaz diyor. http://www.nihal-atsiz.com/yazi/nihal-atsizin-savunmasi-3.html

Aynı site vasiyetname olarak bahsi geçen ırkçı vasiyeti gururla paylaşmış.

Buğra Atsız’ın itirazını bulamadım.

Başa dönersek, hiçbir çaba Nihal Atsız’ın ırkçı olmadığını ispat edemez. O yüzden başka savunular geliştirmek lazım. Irkçılık iyidir, edebiyatı iyidir gibi…

2 Beğeni

Üniversite döneminde tam 5 ders boyunca “Atsız ırkçı mıdır, milliyetçi midir?” konusunu tartışmıştık :grin: Hey gidi, sonra biri “her ırkçı milliyetçidir ama her milliyetçi ırkçı değildir” demişti konu tam bulamaç olmuştu.

1 Beğeni

Keşke “Ötüken Neşriyat-Bozkurtlar Özel Baskı” başlığı altında yapılan eleştirilerin ana odağı kitap üzerine olsa. Yapılan eleştirilerin neredeyse hepsi sadece yazar üzerine.

Merhaba sayın @ijontichy. Söylediğiniz sözlere bakarak Hüseyin Nihal Atsız’ı çok iyi biliyor olduğunuzu tahmin ediyorum. Bu başlıkta paylaştığınıza göre de bu kitabı kesin okumuşsunuzdur. Benim sorum, bu ırkçı yazarın ırkçı edebiyatının eseri olan Bozkurtlar’da yapılan ırkçılıklar hakkında bizi biraz bilgilendirir misiniz? Bir ırkçı yazarın ırkçı edebiyatında yer alan eserlerinde yaptığı ırkçılıkların bilinmesi, bu kitabı okumamış insanlar için bilgilendirici olur.

2 Beğeni

Estağfurullah, hiç Nihal Atsız okumadım. Elimde bu kitapla gezmeye utanırım. Merak ettim acaba bir ırkçı, ırkçı olmayan bir kitap yazmış olabilir mi diye, pdf’ini buldum. Beraber okuyalım;

Zaten bu Çinli karılar hep kısır oluyorlar. En soylusu beş tane doğurabiliyor. İnekler buzağılar. Kısraklar tay doğurur Kancık itten yavru çıkar. Çinlinin dişisi ise hiç işe yaramaz. Üstelik Kağan’ımızı ağular. - İşe yaramıyan yalnız dişisi mi? Erkeği ne işe yarar? - Erkeği hiç olmazsa tarla sürüp kumaş dokuyor. Biz akın edince yağma için bize mal hazırlıyor.
Öz yurdunu basmalı Yüz bin Çinli kesmeli
Çinliler yılana benzer
Ben bütün Çinlilerin çaşıt (ajan) olduğunu bilirim
Bu Çinliler it sürüsü gibi çokluk budun? Öldürmekle bitmiyorlar
Çinli kanı dökmekten çekinmiyorum. Ancak bu dökülecek kan yalnız Çinli kanı olmadığı için çekiniyorum
Çinliler ne konuşur ki? Ya çalgı ya kadın ya para…
Bu Çinliler Türklerin ahlakını da bozuyor
Türk kadını olursa böylesi bulunmaz. Ama Çinli karılardan çıkıyor işte!.. Çünkü Çinli erkelere para mal gerek. Onun kesesi akça ile dolmalıdır. Akçayı almak için de malını verir her şeyini verir daha ileri gider karısını da verir.
Yarası büyük değildi. Çinli olduğu için korkmuştu

Azcık okudum. Sadece Çinliler var diye metinde Çinli kelimesini arattım. Bağlamı bilmiyorum. Belki de Çinlilere yapılan ırkçılığı mahkum etmek istemiştir. Ama sanmıyorum. Atsız’a göre Çinliler, korkak, ajan, kısır, köleliği hak eden, yılan, it sürüsü, ahlaksız ve para için eşini satan insanlar.

Aksini düşünüyorsanız Çinli gördüğünüz yerlere Türk yazıp baştan okuyabilirsiniz.

4 Beğeni

Edebi olarak Türk Klasiklerine girer bu eser bence.

Şimdi aklıma geldi de Boris Vian’ın I Spit on your Grave eseri de baya hardcore bir kitaptı fakat edebiyat camiası ve okuyucuları tarafından kabul edilmiş. Bu kitap da böyle aslında. Bunlar hayatın kaçınılmaz gerçekleri, bize ne kadar uymasa da bunlar yaşanacak ve yaşanıyor. Aslında okumak için şans verilmeli.

Bu sözlerden sonra söylediklerinizin ve daha önce söylediklerinizin benim için bir önemi yok açıkçası.
Ben de hiç Nihal Atsız okumadım. Belki okuduğumda hakkında kötü yorumlar yapacağım. Ama şu anda yorum yapamamamın sebebi şu : Hiç Nihal Atsız okumadım.
O yüzden birisi hakkında kötü yorum yapanların en azından o kişinin 2-3 kitabını okuması gerekir. Hele sizin gibi ağır sözler söyleyenlerin daha fazlasını okuması gerekir. Önemli olan onun hakkında okumaktan çok, onu okumak.

10 Beğeni

Kitabın edebi değeri konusunda kaygınız olmasın. 700 küsur sayfa olmasına rağmen akıcı bir kitap. İçindeki Çinli yargıları da genellikle karakterlerine ait. Yazar araya girip kendi fikir belirtmiyor ama söylememe gerek yoktur herhalde Atsız da buna benzer fikirlere sahip. Karakterler de zaten Ötüken Türkleri olduğundan elbet düşman övmeleri beklenemez. Irkçı biri değilim ama bugün önümüzde Doğu Türkistan dehşeti dururken yargılara katılmamak elde değil. En azından yönetici ve muhafazakar tabakaları için.

7 Beğeni

Güzel bir tespit…

1 Beğeni

İlginç, okuyup okumadığımı değil ırkçı olup olmadığını sordunuz, ırkçı ifadelerin birkısmını bulup çıkardım.

Kitabı hiç okumadan ırkçı bir kitap deseydim bir parça haklı olacaktınız. Halbuki kitabı değil yazarı ırkçılıkla suçlamıştım. İki satır okudum ve yazar gibi eserin de ırkçı olduğuna kanaat getirdim. Nesini beğenmediniz? Ayrıca neden okumadığımız yazarların şahsına yönelik fikir belirtemiyoruz? Böyle bir kural mı var?

Sonuç olarak, Nihal Atsız ırkçıdır. Gördük ki eseri de ırkçıdır. Çinlilere, Türklere ve diğer milletlere dair tüm olumsuz yargılar ırkçılıktır. Bu kitabı da kitaplığımda görmek istemem. Bu kitabı sevenlere de şüpheyle bakarım. Irkçılar ve ırkçılığın ifade özgürlüğü olduğunu düşünenler alsınlar, bana ne.

5 Beğeni

Öncelikli olarak okuyup okumadığınızı sordum. Bunun üzerine de kitaptaki ırkçılıklar üzerine bilgilendirme istedim. Ama siz Pdf’ten söylediklerinizi destekleyeceğini düşündüğünüz kısımları aratıp bulmuşsunuz. Güzel de, böyle yaparak bir kitap hakkında görüş belirtilebiliyorsa, ben de senede, bu şekilde 10000 kitap falan okuyayım. Güzel yöntemmiş.

Sorunun cevabı soruda gizli. Çünkü okumadınız. Belirttiğiniz fikir size ait değil.

Okumadığı kitap üzerine böyle yorum yapan insana da daha cevap vermemeyi yeğlerim.

4 Beğeni

Sorunuz buydu. Yarım saat harcadım sizin yüzünüzden bu ırkçı metni okumak için. Yarım saatimi çaldınız.

Okuduğum pdf’ten işime yarar şeyler çıkmayabilirdi. Ama çıktı. Çünkü eser, yazarı gibi ırkçı. Bu somut gerçekliği değiştirecek kanıtlar sunmanızı beklerdim. Ama nafile :slight_smile:

Soru işareti koysaymışım keşke. Çünkü diğer soru, bu gerçekleşmeden anlamsız.

1 Beğeni

Siz sorana kadar Nihal Atsız’ın edebiyatı hakkında bir fikir belirtmedim. Anlamsız dediğiniz şey siz anlamadığınız için olabilir. Bunun için elimden bir şey gelmez.

Okumadığım bir şey hakkında fikir belirtmek, pardon, başkalarının okuyup belirttiği fikirler üzerine, sanki kendi fikrimmiş gibi konuşmak.
Evet, ben bunu anlamıyorum.

Tekrar bu konuşmayı noktalıyorum. Diğer arkadaşlar “buradaki konuşmaları okuyup kendi fikirlerini belirtebilirler.”

Edit: Irkçı, ırkçı, ırkçı ırkçı, ırkçı, ırkçı, ırkçı, ırkçı… Yeni cosplay çalışmam.
Dediğim gibi daha cevap vermeyeceğim. Konuşmaları iyi okuyun, ana odağı kaçırmayın.

2 Beğeni

Okumadığım bir eser hakkında fikir belirtmemiştim. Nihal Atsız sadece bir edebiyatçı değil aynı zamanda siyasi bir kişilik. Kişiliği hakkında yazılan yazılar okudum. Atsız’ın beyan ve hareketlerinden ırkçı olduğunu anlatıyorlardı. İkna oldum. Kendisi safkan bir ırkçı.

Sizin yüzünüzden yarım saat Nihal Atsız okudum. Okuduğum yerler ırkçı bir eser yazdığına ikna olmamı sağladı. Aslında bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür etmem lazım. Artık şahsının da eserinin de ırkçı olduğunu iddia edebilirim.

Daha ne yapayım? Adamı mezarından çıkarıp sorguya mı çekeyim? Irkçı bir adamın tüm eserlerini neden okumak mecburiyetinde olayım? Yarım saatlik mesai yetiyor bana. Deyin ki ‘hayır ırkçı değil, kanıtlar şu bu’, sizi de dinleyim. Ama yok.

Kendi fikriniz yok. Ne eser hakkında ne yazar hakkında bir şey biliyorsunuz. Umarım da bilmezsiniz. Irkçılarla vakit harcamanızı istemem.

Abi hâlâ sürüyor mu tartışma :joy::joy:

3 Beğeni

Gerginliği bitiren mesaj. :smiley:

1 Beğeni

Seninle de biraz tartışak mı😁

2 Beğeni

Nihal Atsız ve eserinin ırkçı olduğuna dair mutabıksak ben görevimi tamamlamışım demektir. Şüpheleri olan varsa da seve seve yardımcı olurum ^^

Tam da mısırımı kolamı almışım konuya girmişim, tartışma bitmiş. Oldu mu ama şimdi?

Şaka bir yana bazen sevdiğimiz yazar, oyuncu, şarkıcı vs. hayatını öğrenmek çok keyifsiz olabiliyor. Özellikle o adam sapığın, ırkçının, teröristin vs. tekiyse. Nihal Atsız için konuşacak olursam Bozkurtlar, Ruh Adam ve Deli Kurt romanları çok ilgimi çekti ama adam ırkçı ve bu beni biraz caydırıyor. Belki türk övülecek o romanda ve ben gaza gelip kafamda mehter ile okuyacağım ama başka birini yererken aklıma babam gelecek (Bulgaristan doğumluyum ve bilen bilir 84-89 Todor Jivkov döneminde yaşananları. Buraya gelince de siz bulgarsınız diye bizi bölen cahillere hiç girmiyorum, az tarih öğrensinler, o beyin boşuna ağırlık yapmasın kafada. Neyse nen o döneme yetişemediğim için hiç birini yaşamadım ama ailem yaşamış o dönemi.) Türk olmayan ırkçının gözünde de sen o yazılanlarsın.

Sevdiğin belki rol model aldığın karakterin kötü insan olması çok keyifsiz. Kevin Spacey çok sevdiğim bir aktör, televizyonda aile babası rolleri falan var ama önüne gelen çocuğa saplaya saplaya gitmiş adam. Bir daha o adamı aile babası olarak izlerken adamın tacizçi olduğu belki kızını oynayan aktristi de taciz etti ve göz yumuldu diye düşüneceğim. Biraz dağıttım sanırım konuyu ama demek istediğim anlaşılmıştır. Keşke bu tarz rol model kaliteli adamlar hep iyi insan olsa. Kafatasçı bir adam tarih yazsa tarafsız olabilir mi? (Atsız sadece edebiyatçı değil aynı zamanda tarih araştırmacısı) Okumaya değer mi? Sübyancı oyuncunun filmi adamı gördükçe mide bulandırmaz mı? Terörist şarkıcının efkarı seni bölemediği içinse rakı masasına meze olur mu? Biz de o zaman bu kötülüklere ortak olmuyor muyuz? Bu sebeple iyi edebiyatıçının, oyuncunun vs, hayatını bilmezsek daha iyi olabilir ama okuyan insan araştırıp öğrenmekten uzak kalamıyor maalesef. Sonra da sorular geliyor ve canımızı sıkıyor.

3 Beğeni