Özel Seri İstekleri

Fortknoxt un da yukarıda bahsettiği gibi Alfa Klasikler serisinde aşağıdaki durumlar var.

  • Dizinin oluşturulmaya başladığı ilk yıllardan (2015) bugüne son beyaz-kırmızı (ciltli) kapaklar ile birlikte üç farklı kapak değişimi yapılmış.

  • Daha önce Veritas ve Felsefe dizisinden çıkan kitaplardan bazıları beyaz kapaklı yeni baskılarda klasik dizisine dahil edildi.

  • Veritas dizisinin bazı kitapları klasik dizisi öncesinde basılmış bazıları ise sonrasında. Bu kitaplardan bir kısmı şu an klasik listesinde beyaz kapaklı olarak basıldı. Kalan Veritas kitapları dahil edilecek mi edilecekse yeni numaralandırma nasıl olacak? Eksik kitap sayısı minimuma indirildiğinde sıralama eksikleri ve bu kitapların durumu yayınevine sorulup liste güncellemesi yapılacak.

  • Eski kapakları hazırlayan grafiker ve editörün hazırlamış olduğu kitaplar tek tek kontrol edilip katalog kontrolü sonrası künye numarasına göre listeye dahil ediliyor ya da edilmiyor.

Biz @fortknoxt ile 126 kitaplık listenin tüm kitaplarını bu karmaşıklıklar içerisinde olabildiğince minimum eksikle tamamlamaya çalışıyoruz. Eksik sayısının minimum olduğunu düşündüğümüzde yayınevi ile iletişime geçip sıralamayı teyit etmeye çalışacağız. Sonrasında buraya konu olarak açmış oluruz. :slight_smile:

resim resim

Örneğin eski ve yeni baskı yukarıdaki gibi yapılmış. Alfa bu kitabın yeni baskısında numaralandırma olarak 47 dedi ve 2018 de bastı. 46. ve 48. in baskıları ise 2016-2017. Yani Alfa yeni baskıları yaparken bıraktıkları boşlukları doldurarak numaralandırma yapıyor. İlk kez bastıklarında ise bir sonraki numarayı veriyor.

İşte bizde bu boşlukları doldurmak için çaba harcıyoruz. Bir örnek daha vermek gerekirse;

resim resim

İlk baskı zamanında bu kitap “Dünya Klasikleri” dizisinde imiş ve baskı yılı 2003. Yeni baskı ile 2018 yılında 97 numara ile klasikler dizisine dahil olmuş oldu ve yine daha önce bırakılan boş numara dolduruldu.

Sadede gelirsek; bazı kitapları için 2003 baskı detayları, bazıları için ise 2015 baskı detaylarına ulaşmamız gerekiyor. Ancak vazgeçmiş değiliz listelemeyi tamamlayıp yayınevi ile kontrol sonrasında konuyu açacağız. :blush:

10 Beğeni