Özel Seri İstekleri

Alfa klasikler serisi üzerinde @Strenergy i beraber uzun süredir çalışıyoruz. Kitaplar çok karmaşık şekilde çıkmışlar. Çalışmamız tamamlanınca konuyu açacağız.

4 Likes

Fortknoxt un da yukarıda bahsettiği gibi Alfa Klasikler serisinde aşağıdaki durumlar var.

• Dizinin oluşturulmaya başladığı ilk yıllardan (2015) bugüne son beyaz-kırmızı (ciltli) kapaklar ile birlikte üç farklı kapak değişimi yapılmış.

• Daha önce Veritas ve Felsefe dizisinden çıkan kitaplardan bazıları beyaz kapaklı yeni baskılarda klasik dizisine dahil edildi.

• Veritas dizisinin bazı kitapları klasik dizisi öncesinde basılmış bazıları ise sonrasında. Bu kitaplardan bir kısmı şu an klasik listesinde beyaz kapaklı olarak basıldı. Kalan Veritas kitapları dahil edilecek mi edilecekse yeni numaralandırma nasıl olacak? Eksik kitap sayısı minimuma indirildiğinde sıralama eksikleri ve bu kitapların durumu yayınevine sorulup liste güncellemesi yapılacak.

• Eski kapakları hazırlayan grafiker ve editörün hazırlamış olduğu kitaplar tek tek kontrol edilip katalog kontrolü sonrası künye numarasına göre listeye dahil ediliyor ya da edilmiyor.

Biz @fortknoxt ile 126 kitaplık listenin tüm kitaplarını bu karmaşıklıklar içerisinde olabildiğince minimum eksikle tamamlamaya çalışıyoruz. Eksik sayısının minimum olduğunu düşündüğümüzde yayınevi ile iletişime geçip sıralamayı teyit etmeye çalışacağız. Sonrasında buraya konu olarak açmış oluruz. :slight_smile:

resim resim

Örneğin eski ve yeni baskı yukarıdaki gibi yapılmış. Alfa bu kitabın yeni baskısında numaralandırma olarak 47 dedi ve 2018 de bastı. 46. ve 48. in baskıları ise 2016-2017. Yani Alfa yeni baskıları yaparken bıraktıkları boşlukları doldurarak numaralandırma yapıyor. İlk kez bastıklarında ise bir sonraki numarayı veriyor.

İşte bizde bu boşlukları doldurmak için çaba harcıyoruz. Bir örnek daha vermek gerekirse;

resim resim

İlk baskı zamanında bu kitap “Dünya Klasikleri” dizisinde imiş ve baskı yılı 2003. Yeni baskı ile 2018 yılında 97 numara ile klasikler dizisine dahil olmuş oldu ve yine daha önce bırakılan boş numara dolduruldu.

Sadede gelirsek; bazı kitapları için 2003 baskı detayları, bazıları için ise 2015 baskı detaylarına ulaşmamız gerekiyor. Ancak vazgeçmiş değiliz listelemeyi tamamlayıp yayınevi ile kontrol sonrasında konuyu açacağız. :blush:

8 Likes

Vallahi harikasınız. Emeklerinize sağlık. Bu seriyi tamamlarsanız çok büyük iş olur. Şimdiden teşekkürler.

2 Likes

Yukarıdaki sorunları çözdüğümüzde konu burada olacak. Şu an bu seride olabileceğini düşündüğümüz çok az kitabı eklemek kaldı, sonrasında yayınevi ile karşılaştırmalar başlayacak. :slight_smile:

1 Like

Forumu kontrol ettim de Kapı Yayınları’nın Ölümsüz Klasikler Serisi’nin konusu açılmamış. Açarsanız çok güzel olur. Şimdiden teşekkürler.

1 Like

Konu Açılmıştır.

Kapı Yayınları Ölümsüz Klasikler Serisi

1 Like

Teşekkürler, çok makbule geçti.

1 Like

Kırmızı Kedi Yayınevi’nin Klasikler dizisi sanırım forumda yok! Keşke o da açılsa.

2 Likes

Konu açılmıştır.

Kırmızı Kedi Yayınları Klasikler Serisi

4 Likes

Çok teşekkür ederim!

1 Like

Can Yayınları’nın mini kitaplardan oluşan bir dizisi vardı. Dizinin adını tam olarak hatırlayamadığım için forumda da aratıp bakamadım. Hatta dizi içinde Dostoyevski, Huxley gibi isimler vardı. Huxley’nin Mona Lisa Tebessümü adındaki harika kitabı çok zor bulunuyordu.

Özetle: Seri forumda yoksa düşünülebilir belki. :slight_smile:

1 Like

Seri sitede mevcut

Can Yayınları Mini Kitap Serisi

1 Like

@fortknoxt’tan kaçar mı diye düşünmem gerekiyormuş önce. :slight_smile: Ellerin sağlık, teşekkürler.

Yanlış alarm: Bahsettiğim seri bu değil.

1 Like

Can yayınlarının çıkardığı başka mini seri yok.

Edit: Senin dediğin çok önceleri basılan cep boy serisi olabilir mi

Bu olabilir mi?

Edit: Bahsettiğiniz yazarlar yok olamazmış :slight_smile:

1 Like

Evet o seri galiba. Şehir dışında olduğum için fotoğraf çekemeyeceğim ama birinin linkini bırakayım buraya.

https://m.kitapyurdu.com/index.php?route=products/productdetail&product_id=74972

Eski basım seri bu. Kitapları bulmak zor. Satışta yok zaten

1 Like

Forumda sahafcı arkadaş çok ve ilginç kitaplardan oluşan bir seri. Toplu bir liste güzel olabilir.

1 Like

Stefan Zweig kitapları farklı serilerin içersinde yer almış, ama kendi başına bir konusunu bulamadım. Acaba ayrı olarak yapılsa olur mu?

12 kitaplık bir seri hazırlığını yapar konuyu açarım. Sıkıntı yok.

Daha önce de bu tip istekler oldu. Dostoyevski, Balzac, Stefan Zweig gibi. Genellikle bu tür yazarların Türkiye’de en az 50 yayınevinden çıkmış kitabı olunca hem dizini takıp etmek açısından hemde karışıklık açısından konularını açmıyorum. Mevcut bir dizin içerisinden çıkarsa o dizine ekliyorum. O nedenle konuyu açamıyorum.

1 Like