Özel Seri İstekleri

Keşke bu olsa. :joy: :joy: :joy:

2 Beğeni

Maya Kitap’ın “Bir Nefeste” serisine de yer verebilirseniz mutlu olurum. Bu okuma rehberlerinden çok istifade ediyorum. Emeğinize sağlık.

Kabalcı yayınları kapandı, ancak Yunan-Latin klasikleri serisi yapılsa çok güzel olur. Şu an Alfa yayınlarından çıkıyorlar ancak karşılaştırmalı bir şekilde bir düzenli liste tutulursa eksikleri görebiliriz.

Not: Humanitas Klasikleri olarak da geçiyor.

1 Beğeni

Arkadaşımızdan rica etmişsiniz sanırım ama üstünden vakit geçtiği için ben yapmak istedim. Buradan ulaşabilirsiniz Bir Nefeste Dizisi (Maya Kitap)

1 Beğeni

Yapmak isteyen olursa diye ekleyeyim Alfa Yayınları Veritas Dizisi kitapları için şöyle bir liste mevcut.

7 Beğeni

Çok teşekkür ederim hocam. Böylece eksikler ve fazlalıkları da görmüş oldum :wink:

1 Beğeni

Şiirin artık hayatımda daha fazla yer etmesinden mütevellit, bu konuda birkaç istirhamım olacaktı efendim. @fortknoxt

Adam Yayınları’nın 63 kitaptan oluşan (bildiğim kadarıyla sayı bu) düzyazı ve şiir klasikleri. Bez ciltli olarak hepsi.

Şöyle de bir fotoğraf bırakayım.

33C4F607-0C17-40FB-8397-16E41D26543B-11288-000018B5464FCD14

Bir de Yön Yayıncılık’ın 12 kitaplık (fazla da olabilir tam bilmiyorum sayıyı) “Seçme Şiirler” serisi. Bu konuda da 2 fotoğraf bırakayım.

08350F4E-2286-459A-9D2E-12E715302924-4519-00000D6245A3DE07 6DD6F5FD-FAF7-44B7-BEB9-FA82D8E110F6-4519-00000D624BF842D4

6 Beğeni

Yar yayınları bilim kurgu dizisi başlatacakmış. Yazarlar ile ilgili bilgi almak için sordum aşağıdaki gibi bir yanıt aldım.

“Merhabalar, fomin, krapivin, belyaev, alexei tolstoy gibi sovyet ve kimi bulgar yazarlarla başlayacağız… amerikan, ingiliz ve fransiz yazarlar da eklenecek ama önceliğimiz sosyalist ülkelerin yazarlarıyla başlamak.”

14 Beğeni

Yar yayınları son 5-6 aydır kitap kapaklarını da yenilemeye başlamıştı.

Üniversite zamanı 10-15 arkadaş bir araya gelip aramızda para toparlayıp Yar Yayınlarının tüm kitaplarını taksitle almıştık, kitapların büyük kısmı orada kitapları bıraktığımız arkadaşta hala duruyor, hala okunuyor.

3 Beğeni

Evet benim de kapakları yenilemeye başlayınca dikkatimi çekmişti. Yeni dizi olarak görünce sevindim gerçekten. Umarım güzel eserler görürüz.

Orta vadede de Sovyet macera ve polisiye dizisi başlatacaklarmış.

https://instagram.com/yaryayinlari

5 Beğeni

Alper başka bir şey isteseymişim keşke :slight_smile: Yar, Kor, Ginko deyince aklıma geliyorsun :slight_smile:

@Strenergy Dünya masalları dizisi de başlatmışlar sanırım. 3 kitap basılmış.

4 Beğeni

Yar yayınlarının eski baskılarında kitapların imlası biraz sıkıntılıydı, umarım bu yeni baskılarla bunu çözmüşlerdir.

Yar yayınları 35-40 yıl belki daha eski zamanlardan bu yana aynı kitapları bastı. Şimdi eskilerin yanına yeni kitaplarda eklemeye başlamışlar. Bir gelişim ve değişim var. :slight_smile:

2 Beğeni

Bazı kitaplarını daha önce Evrensel yayınevi basıyormuş sanırım. Yar çevirileri daha çok seviliyor anladığım imla vs zamanla düzelmiştir :slight_smile:

1 Beğeni

Yeni bir atılım ve üretim yapmak istediklerini belirtti yetkili. Ekonomik koşullara direnebilirsek yeni kitaplar arka arkaya gelecek dendi.

@Ufuk evet masallar dizisi de yeni başlatılmış. Yine çocuk kitapları basmaya başlamışlar. Ekonomik kaygı nedeniyle daha çok telifsiz eserlere yer veriyorlar sanırım ancak sorularımı cevaplayan yetkili çok ilgiliydi

Elimden geldiği kadar kitap alarak destek vereceğim. :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Ben de alarak küçük ve @alper’e aldırarak büyük destek vermiş olurum :slight_smile:

2 Beğeni

Alper zaten geçmişi hatırladı ne var ne yok toplar şimdi. :grin:

2 Beğeni

Evet konuya oradan girmek lazım,

‘‘Hatırlıyor musun Alper? Sen ve Yar yayınları gençlik parkındaki bu banklarda, Opera’da, Sokullu’da eski tünellerde… -Ne güzel günlerdi.’’ :slight_smile:

3 Beğeni

Zamanında özellikle Bulgar devrimini, Bulgar partizanlarının Hitler faşizmine karşı mücadelesini, Dimitrov’u, Bulgaristan köylü partisinin ihanetini vs vs hep Yar yayınlarından okumuştuk.

Ahmet isimli bir arkadaşım bu durumu “dalgaya” alır şakasını yapardı, “Bulgar partizanlar yememiş, içmemiş savaş anılarını romanlaştırmışlar” diye.

3 Beğeni

Kara Karga Yayınları Kayıp Kitaplar Kütüphanesi diye bir diziye başlamış. Onu yapabilirseniz çok güzel olur. Sırayı bilmiyorum ama ilk 3 kitap şöyle;

https://www.eganba.com/serguzest-i-kalyopi-kitabi-t-abdi
https://www.eganba.com/yeni-kristal-dunya-kitabi-margaret-cavendish
https://www.eganba.com/makineli-kafanin-hikayesi-kitabi-iskender-fahrettin-sertelli

1 Beğeni

Konu var hocam. Bahsettiğiniz eserler ilk 3 değil ayrıca. Konudan ilk kitapları da öğrenebilirsiniz.

İlk 2 kitabı okuduğum için tavsiye ederim. Biri bilim kurgu, biri yetişkinlerin de okuyabileceği masalımsı eser.

2 Beğeni