Philip K. Dick Kitapları (Alfa Yayınları)

Dick

BİYOGRAFİSİ

Philip Kindred Dick (d. 16 Aralık 1928 - ö. 2 Mart 1982), ABD’li bilim kurgu roman ve kısa hikâye yazarı. Bazı kitaplarını Richard Phillips ya da Jack Dowland mahlaslarıyla yazmıştır. Hayranları tarafından kısaca PKD olarak adlandırılır.

Hayatının büyük bölümünü Kaliforniya’da geçirdi. Bir plakçı dükkânı işletmesi ve radyoda klasik müzik programları yapması dışında, başlıca uğraşı yazarlık oldu. Kırka yakın bilim-kurgu romanı dışında ana akım romanları da yazdı, ancak pek başarılı olamadı. Ölümünden sonra beş cilt halinde toplanan yüz civarında öyküsü vardır.

Ölümünden önce fazla tanınmayan bir yazar olan Dick’in roman ve kısa hikâyelerini bir kısmı ölümünden sonra senaryolaştırılıp film olarak büyük beğeni kazanmıştır. Bunların arasında en ünlüleri, yönetmen Ridley Scott tarafından Blade Runner adıyla 1982 yılında çekilen Do Androids Dream of Electric Sheep? ve 1965 yılında yazdığı We Can Remember It For You Wholesale öyküsünden yola çıkılarak yönetmen Paul Verhoeven tarafından çekilen 1990 yapımı Total Recall filmleridir. Her iki film yapılmış en iyi bilim-kurgu filmleri arasında yer almaktadır. PKD’nin 1956 yılında yazdığı The Minority Report adlı öyküsü yönetmen Steven Spielberg tarafından 2002’de filme alınmıştır.

Dick’in yazdığı bilim kurgu romanlarını türünün diğer örneklerinden ayıran en önemli özellik, gelecekte gerçekten olması muhtemel olaylarla birlikte toplumsal değişimleri genellikle “çalışan sınıf” çerçevesinde ele almasıdır. Dick toplumsal konuların yanı sıra siyasi ve metafizik konuları da ele almış, romanlarında tekelci şirketler ve otoriter hükümetler bolca yer bulmuştur. Özellikle erken dönem romanları, “gerçeklik” kavramının sorgulanması üzerine kuruludur. (Kaynak: Wikipedia)

ÇIKAN KİTAPLARI

 1. Gökteki Göz
 2. Alfa Ayının Kabileleri
 3. Sizi İnşa Edebiliriz
 4. Bir Palavracının İtirafları
 5. Vulcan’ın Çekici
 6. Dr. Kan Bedeli
 7. Uzay Piyangosu
 8. Sokaktan Gelen Sesler
 9. Elektrikli Düşler
 10. Philip K. Dick’in Peşinde (Anne R. Dick tarafından yazılan biyografi)
 11. Bay Uzay Gemisi - Toplu Öyküler Cilt 1
 12. Kader Ajanları - Toplu Öyküler Cilt 2
 13. Sondan Bir Önceki Gerçek
 14. Ölüm Labirenti
 15. Yetenekliler Dünyası - Toplu Öyküler Cilt 3
 16. Titanlı Oyuncular
 17. Gelecek Seneyi Bekle
 18. Galaktik Çömlek Tamircisi
 19. Uzaydaki Çatlak
 20. Çığrından Çıkmış Zaman
 21. Kozmik Kuklalar
 22. Yaratılan Dünya
 23. Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?
 24. Valis
 25. Valis Üçlemesi 2 Kutsal İstila
 26. Valis Üçlemesi 3 Timothy Archerin Ruhgöçü
 27. Yüksek Şatodaki Adam
 28. Azınlık Raporu - Toplu Öyküler Cilt 4
 29. Aksın Gözyaşlarım Dedi Polis
 30. Mary ve Koca Dünya
 31. Alay Eden Adam
 32. Ubik
 33. Dr. Gelecek
 34. Karanlığı Taramak

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12 13 14 15

16 17 18 19 20

21 22 23 24 25

26 27 28 29 30

31 32 33

.
.
.

EN SON ÇIKAN

34

59 Beğeni

Evet yeni bir konu daha sizlerle. Bilimkurgu edebiyatının öncülerinden biri olan Philip K. Dick’in bugüne kadar bir çok kitabı farklı yayınevlerinden yayınlandı. Dilimize hala kazandırılmamış kitapları mevcut. İnşallah Alfa Yayınları kitapları güncel tutup Türkçeye çıkmamış kitapları da yayınlar diye ümit ediyorum.
10 Nisan itibari ile 8. kitap olan Sokaktan Gelen Sesler satışa çıktı. Aşağıdaki linklerden satın alabilirsiniz.

Kitapyurdu - Sokaktan Gelen Sesler

Babil - Sokaktan Gelen Sesler

BKM Kitap - Sokaktan Gelen Sesler

Eganba - Sokaktan Gelen Sesler

4 Beğeni

Güzel olmuş eline sağlık. Uzay Piyangosu’nu okudum.Şuan Vulcan’nın Çekici’ni okuyorum.Uzay Piyangosu beğenmiştim.İlk okuduğum PKD kitabıydı.Vulca’nın Çekici son 30sayfa kaldı akşama yaparım artık yorum :+1:t6:

3 Beğeni

Aylardır bakıyorum acaba yeni kitabı ne olacak diye diğer kitaplarını hepsini aldım. Daha yeni başaldım ve çok sevdim PKD’yi :heart_eyes:

2 Beğeni

Başlanacak o kadar çok seri var ki sıraya koymak zorunda kaldım. Kitaplar rafta ama bir türlü başlamak kısmet olmadı. Şu elimdeki seriler biter bitmez başlayacağım inşallah :wink::smirk::crazy_face:

4 Beğeni

Bir sürü var aynen.sonunda başlayabildim.Keşke daha erken başladaymışım PKD’ye.Ben indirim gördüm mü alıyorum dayanamıyorum dolu seri oldu kütüphanem :sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:

5 Beğeni

Harika olmuş @fortknoxt . Eline sağlık. En kısa zamanda tamamlamak dileğiyle :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Vulcan’ın Çekici şimdi bitti.Vulcan 3 tarafsız süper bilgisayar.Atom savaşlarından sonra aynı kaosun tekrarlanmaması için kurulan Birlik Vulcan 3’ün emirlerini yerine getirmektedir.Ancak her yönetimde olduğu gibi sisteme karşı çıkanlar vardır.Yönetimin tekrar insalara geçmesini ve Vulan 3’ü yok etmek isteyen Şifacılar.Paranoya üzerine kurulu distopya.Eğlenceli, akıcı, sürekli artan temposu ve güzel finaliyle kitabı çok beğendim.En sevdiğim yazarlar arasına girdi PKD.Daha çok PDK kitabı görürüz inş. :pray:t6:

2 Beğeni

Benim de gözüm yollardaydı, ne zaman çıkacak yeni kitap diye, teşekkürler! PKD’nin kurduğu dünyaları okumak hem keyif veriyor hem de üzüyor.

3 Beğeni

Bu gidişle @fortknoxt 'a özel başarım yapacağız :smiley: ellerinize sağlık.

7 Beğeni

Alfa 40 küsür PKD yayın hakkı varmış, Bu yıl çıkan kitap sayısını 25 e çıkarmayı düşünüyorlar. Ayrıca stenislaw lem in bütün kitaplarının yayın hakları alınmış.

12 Beğeni

:face_with_monocle: İlginç haberler. Bakalım ne olacak. Beklemedeyim.

3 Beğeni

Lem mi? Hem çok sevindim hem de üzüldüm. PKD kitaplarının boyutlarını gördüğümde şaşırmıştım, cep kitaplarından bir gömlek daha büyüktü. Kapaklardan ziyade boyutlara takan birisi olarak Lem kitaplarında da aynı durumla karşılaşmam umarım.
Peki kitaplar yakın tarihte mi gelecekmiş, bilginiz var mı?

3 Beğeni

Haber doğru ise yakın zaman basarlar umarım.
Alfa’nın pkd kitaplığı dışında kitapları normal boyutta galiba.

1 Beğeni


@ziqo
Sabah sabah ne kadar da çok sevindim süper haber :heart_eyes: Boyutları ilk baş banada garip geldi şuan alıştım.Nedense güzel bile geliyor :grin:

3 Beğeni

Yurtdışında herkez kitapların film dizi haklarını almak için savaşırken bizim yayınevlerininde böyle kitap haklarını alması daha çok sevindirici :smiley:İlerleyen zamanda daha neler göreceğiz bakalım.okumaya yetişemeyeğimiz kesin :grin::grin::grin:

5 Beğeni

Umarım tez vakitte “Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi” ve “Yüksek Şatodaki Adam” kitaplarının teliflerini de alırlar…

5 Beğeni

Müthiş sevindim bu habere.Tüm kitaplar demişsiniz ama ithakinin bastığı Yenilmez dahil değildir tabii ki. Bu durumda Ayrıntı ve Cem’in bastıkları da istisna mı? Yoksa Yenilmez dışındaki tüm kitaplar alındı mı?

Stanislaw Lem sonunda İletişim ve Cem’in zulmünden kurtulsun istiyorum.

1 Beğeni

Bu bilgiyi kimden / nereden duydunuz? Kaynağınız nedir?

1 Beğeni

“Ayrıntı” değil “6.45” olmalı. :slight_smile:

1 Beğeni