Premier League Sevenler Cemiyeti

(Okan Akıncı) #128

Google’a göre haftaya ligde maç var. Bu hafta millî maç olduğunu bilmiyordum. Premier League ve kısmen Şampiyonlar Ligi hariç futbolla pek ilgim yok.

(Aslı Dağlı) #129

Bu akşam Avrupa Kupası eleme maçları başlıyor. 22.45’te maçların çoğu. Bizimki de bu akşam.

Evet Premier League var, benim kafa bizim lige gitti.

(Aslı Dağlı) #131

Bizim ligde secimden oturu mac yok haftaya.

(Okan Akıncı) #132

Millî takım sistemi bana artık mantıklı gelmiyor. Dünyadaki bütün millî takımlar ve onların oynadıkları kupalar tedavülden kaldırılsa, bütün organizasyonlar kulüpler düzeyinde yapılsa bence daha iyi olur.

Bunu biraz açayım. Millî takım olayı, küreselleşmeden önce ulus-devletlerin çok güçlü olduğu zamanların arkaik bir kalıntısı. Evet, ulus-devletler bugün siyasi, diplomatik ve belki de askerî olarak yaşamaya devam ediyorlar. Fakat ekonomik ve kültürel anlamda ulusal sınırlar ortadan kalkalı uzun bir zaman oldu. Bunu sporda da görüyoruz. Bugün Türk takımı, İngiliz takımı, Japon takımı diye bir şey yok. Neredeyse bütün takımlar küçük çaplı birer dünya karması.

Hatta bazı İngiliz takımları da dâhil olmak üzere Avrupa’nın büyük takımları kendi ulusal ligleri yerine bir Avrupa Süper Ligi talep ediyorlar. Basketboldaki Euroleague’e benzer ama bu ligdeki takımların kendi liglerinden tamamen çekilmesinden söz ediliyor. Elbette uygulamaya konmayacak belki ama takımlar artık kendi millî sınırlarını aşmaya başladılar. UEFA ise bu talebi Şampiyonlar Ligi’nin biçimini değiştirerek karşıladı. Her ülkeden bir takım sistemini kaldırıp, o ülke futbolunun büyüklüğüne göre dört kontenjan bile verir oldu.

Aynı şekilde büyük takımlar, oyuncularının millî takımlarda oynamasından hoşlanmıyor. Düşünsenize 200 milyon $ verip bir oyuncu transfer ediyorsunuz, bir millî maçta sakatlanıyor ve altı ay sahalardan uzak kalıyor. Kulübün bütün yatırımı çöpe gidiyor.

Taraftarlar bile kendi kulüplerinin başarısına, millî takımın başarısından daha çok seviniyor. Hatta burada bizim gibi insanlar futbolun kendisine millî duygularımızdan fazla önem verip kaliteli futbol izlemek adına kendi ülkemizin ligini bırakıp yabancı bir ülkenin ligini izliyoruz.

Futbol da bir ekonomi ve ekonominin her alanında olan şey futbolda da oluyor, ulusal sınırlar yok oluyor. Millî takımlar da bence sorgulanması gereken bir konu. Tabii bunu herkes kabul edemiyor. Çünkü pek çok insanın gözünde futbol millî takımı, silahlı kuvvetler gibi olmazsa olmaz bir şey.

(İbrahim Şahin) #133

Hocam öncelikle Avrupa Süper Ligi bir dünya para harcayıp başarı arayan takımların istediği lig. Gidip PSG gibi takımlara milyarları yağdıran bazı yöneticiler böyle bir saçmalık istiyor. Bana göre futbol milli maçlarla güzel, dünyada çoğu kişi futbolu milli takımlarla sevmiştir. Efsaneler hep milli takımıyla anılır. Milli takımlar olmazsa futbol çöküşe geçer, Avrupa Süper Ligi gibi saçma sistemler gelirse hepten biter. Olay sadece paraya döner. Dünya Kupası turnuvaların en itibarli, en heyecanlı olanı.

(Aslı Dağlı) #134

Bu dediklerinize cok icten katiliyorum.

Misal benim babam, kendisi milli maçlar ve Avrupa maçlarına çıkan temsilcilerimizin maçları dışındaki maçları izlemez.

(Okan Akıncı) #137

Akşam seçim sonuçlarını mı izlesem yoksa Liverpool-Tottenham maçını mı izlesem kararsızım. Siz ne yapmayı düşünüyorsunuz?

(Metal Storm) #138

Maçı izle (20 karakter)

(Okan Akıncı) #139

Ligde çekişme tam gaz devam ediyor. Liverpool-Tottenham maçını kim izledi?

Liverpool, Tottenham’ı 2-1’le yenerek maç fazlasıyla lider oldu. Tottenham ise Manchester United ile aynı puana düştü. Böyle devam ederse dördüncülüğü de verecek.

Bu arada Huddersfield Town ligden düşmesi kesinleşen ilk takım oldu. Bugün de Fulham’ın düşüşü kesinleşir.

Liverpool maçının tekrarını izledim son gol çok iç acıttı. Harry Kane bu maçta Hurricane modunu açmıştı. Salah geçen seneye nazaran iki tık yetersiz kalıyor bana göre. Mane deli danalar gibi zaten son vuruşları beni kahrediyor, bizde de vardı böyle bişey ‘Bruma’

Ve Manchester’da puan kaybetti ama sanırım maç eksiği var Tottenham’ın

(fatih) #142

(Okan Akıncı) #143

Vizyon budur. Yeni stadımız hayırlı olsun.

Bu arada Fulham’ın da düşüşü kesinleşti.

(Kingebu) #144

Tottenham başkanı para harcar mıydı yaaa… Çok pinti sizin başkan dostum utanmasa hurricanei bile aç açına oynatır. :grin::joy:

(Okan Akıncı) #145

Liverpool Chelsea’yi 2-0 ile geçti. Şu an maç fazlasıyla lider ama City’nin önünde Tottenham ve United gibi iki zorlu maç varken Liverpool’un önünde zor maç kalmadı. Yani şampiyonluk şansı hâlâ çok yüksek.

Yine de kesin konuşmamak lazım. Bu ligde maçlar bazen hiç beklenmeyen şekilde sonuçlanabiliyor.

Bkz. Fulham - Everton maçı

(Kingebu) #147

City bence kendi aleyhine şike dahi yapsa, şampiyonluğu kaybetmez. Çok dominantlar. Ayrica ben Liverpoolun puan kaybetmesini daha olası görüyorum. Yanılmayı da çok istiyorum bakalım.

(fatih çetin) #148

City-Tottenham Şampiyonlar Ligi maçını izleyen var mı acaba?