Premier League Sevenler Cemiyeti

Sanıyorum en ama en uzak durmam gereken başlık bu başlık…

1 Beğeni

Bu çok ayrı bir konu tabi, bu başlıkta bunlara değinmedim. Ama yine de Liverpool gibi bir takımın Avrupayı bırakması karşısında “neden yaa” demem. Bunun yanında ise bırakmıyor oluşunu da gayet mantıklı bulurum. Demek istediğim bu idi.

1 Beğeni

Bence lpool tur atlayarak en iyisini yaptı. Zaten ligde de city’nin puan kaybını bekleyecekleri, şanslarının azaldığı bir yarış var. Şampiyonlar ligini kazanma ihtimali hiç de az değil. Ayrıca 7 puan önde oldugu ligi kaybetmenin travmasını da bununla atlatabilirler.

1 Beğeni

Lig Liverpool için bir travma arkadaşlar, Başakşehirle benzetmek nedir ya? Başakşehir vizyonsuzluktan ötürü bu durumda. Liverpool’un durumu ise daha farklı, şampiyonluğa hasret kalmış bir takım. Liverpool’un lig şampiyonluğu, UCL şampiyoluğundan daha büyük bir ses getirir.

1 Beğeni
2 Beğeni

(yazarı tarafından geri alınan gönderi, bildirilmediği takdirde 24 saat içinde otomatik olarak silinecek.)

Dünkü Avrupa Kupası maçlarından hangisini izleyeceğiz diye konuşurken Premier League sevgimizden ötürü Arsenal’in maçını seçtik. Maçı bir yandan çeviri yaparken epey keyifle izlediğimi de söylemeliyim. Ama gece 1’den sonra başlayan Slavia Prag - Sevilla maçının tekrarını izleyince bir tık pişman olmadım değil. Bol gollü futbol izlemeye bayılıyorum; meğer aradığım burnumun dibindeymiş. M.City maçını izleyemediğimden kaçırdığım 7 golü ikame etti SLP - SEV maçı. SLP’ın attığı son golde holiganlar gibi pencereye çıkıp sokağa bağıracaktım neredeyse. :smirk:

3 Beğeni

M.United - Barcelona
Ajax - Juventus
Liverpool - Porto
M.City - Tottenham

Eşleşmeler gerçekleşti

2 Beğeni

Manu vs barca ile ajax vs juve çok 90lar koktu beee.Tadından yenmez seriler.

4 Beğeni

Şu mevzuya aşırı bayıldım.

Liverpool - Porto eşleşmesini biraz alelade buldum.
Tottenham’e üzüldüm.

Böyle.

Liverpool Premier League hasretine dayanamayıp salmaz ise final görür gibi duruyor.

Şu maçı Ajax geçip finalde de Ajax- Liverpool olsa, Liverpool Premier League 'de alsa çok efsane olmaz mı?

2 Beğeni

Bu hafta neden maç yok ya?

Milli maçlar var, sadece bu hafta değil haftaya da maç yok

1 Beğeni

Google’a göre haftaya ligde maç var. Bu hafta millî maç olduğunu bilmiyordum. Premier League ve kısmen Şampiyonlar Ligi hariç futbolla pek ilgim yok.

1 Beğeni

Bu akşam Avrupa Kupası eleme maçları başlıyor. 22.45’te maçların çoğu. Bizimki de bu akşam.

2 Beğeni

Evet Premier League var, benim kafa bizim lige gitti.

1 Beğeni

Bizim ligde secimden oturu mac yok haftaya.

2 Beğeni

Millî takım sistemi bana artık mantıklı gelmiyor. Dünyadaki bütün millî takımlar ve onların oynadıkları kupalar tedavülden kaldırılsa, bütün organizasyonlar kulüpler düzeyinde yapılsa bence daha iyi olur.

Bunu biraz açayım. Millî takım olayı, küreselleşmeden önce ulus-devletlerin çok güçlü olduğu zamanların arkaik bir kalıntısı. Evet, ulus-devletler bugün siyasi, diplomatik ve belki de askerî olarak yaşamaya devam ediyorlar. Fakat ekonomik ve kültürel anlamda ulusal sınırlar ortadan kalkalı uzun bir zaman oldu. Bunu sporda da görüyoruz. Bugün Türk takımı, İngiliz takımı, Japon takımı diye bir şey yok. Neredeyse bütün takımlar küçük çaplı birer dünya karması.

Hatta bazı İngiliz takımları da dâhil olmak üzere Avrupa’nın büyük takımları kendi ulusal ligleri yerine bir Avrupa Süper Ligi talep ediyorlar. Basketboldaki Euroleague’e benzer ama bu ligdeki takımların kendi liglerinden tamamen çekilmesinden söz ediliyor. Elbette uygulamaya konmayacak belki ama takımlar artık kendi millî sınırlarını aşmaya başladılar. UEFA ise bu talebi Şampiyonlar Ligi’nin biçimini değiştirerek karşıladı. Her ülkeden bir takım sistemini kaldırıp, o ülke futbolunun büyüklüğüne göre dört kontenjan bile verir oldu.

Aynı şekilde büyük takımlar, oyuncularının millî takımlarda oynamasından hoşlanmıyor. Düşünsenize 200 milyon $ verip bir oyuncu transfer ediyorsunuz, bir millî maçta sakatlanıyor ve altı ay sahalardan uzak kalıyor. Kulübün bütün yatırımı çöpe gidiyor.

Taraftarlar bile kendi kulüplerinin başarısına, millî takımın başarısından daha çok seviniyor. Hatta burada bizim gibi insanlar futbolun kendisine millî duygularımızdan fazla önem verip kaliteli futbol izlemek adına kendi ülkemizin ligini bırakıp yabancı bir ülkenin ligini izliyoruz.

Futbol da bir ekonomi ve ekonominin her alanında olan şey futbolda da oluyor, ulusal sınırlar yok oluyor. Millî takımlar da bence sorgulanması gereken bir konu. Tabii bunu herkes kabul edemiyor. Çünkü pek çok insanın gözünde futbol millî takımı, silahlı kuvvetler gibi olmazsa olmaz bir şey.

Hocam öncelikle Avrupa Süper Ligi bir dünya para harcayıp başarı arayan takımların istediği lig. Gidip PSG gibi takımlara milyarları yağdıran bazı yöneticiler böyle bir saçmalık istiyor. Bana göre futbol milli maçlarla güzel, dünyada çoğu kişi futbolu milli takımlarla sevmiştir. Efsaneler hep milli takımıyla anılır. Milli takımlar olmazsa futbol çöküşe geçer, Avrupa Süper Ligi gibi saçma sistemler gelirse hepten biter. Olay sadece paraya döner. Dünya Kupası turnuvaların en itibarli, en heyecanlı olanı.

4 Beğeni

Bu dediklerinize cok icten katiliyorum.

1 Beğeni