R.A.Salvatore Drizzt Efsanesi Serisi (İthaki Yayınları)

Benim okuma sırasıyla ilgili bir sorum olacak. Okumayanlar için spoiler içerir Drizzt serisinden çıkarılan Kiralık kılıçlar serisi hangi kitaplar arasında okunmalı? Şöyle ki Dünyanın Omurgasından sonra Kristalin hizmetkarını okudum, sonrasında Cadı kralın vaadini. Ama sanki cadı kralın vaadi kristalin hizmetkarından yıllar sonrasını anlatıyor gibiydi. Bir de önceki kitapta gerçekleşmeyen bazı olaylardan bahsediyor. Mesela hobbit kadın Dwahvel Tiggerwillies Kristalin hizmetkarında sağ olmasına rağmen, Cadı kralın vaadinde öldü diye bahsediliyor. Okuma sırası farklı mı olmalı?

Kronolojik olarak Dünyanın Omurgası’ndan sonra Kılıçlar Denizi’ni okumalısınız. Sonrasında Kiralık Kılıçlar üçlemesini sırayla okuyabilirsiniz. Kristalin Hizmetkarı ile Cadı Kralın Vaadi arasındaki olaylar 3 kısa hikaye (That Curious Sword, Empty Joys ve Wickles in the Nether) ile anlatıldı fakat dilimize çevrilmedi, o yüzden zaman atlaması mevcut.

@Kenan_AKYOL Ara hikayeler ile tam bir okuma rehberi hazırlamak ile başlayayım, güzel bir kaynak buldum detaylı, haberimin bile olmadığı çizgi romanlar vs. de var içinde. Hepsini bulup sonra da rehberi hazırlarım.

3 Beğeni

Elinde hazır Unutulmuş Diyarlar kronolojik okuma sırası var mı? Bir ara goodreads linki vardı ama bulamadım.

Akşam detaylı bakarım yine, şimdilik biri insaflı iki link bırakıyım. :sweat_smile:

2 Beğeni

Sağolasın. Goodreads 250 kitaplık listesi vardı ama senin gönderdiğin daha mantıklı. Kitapların hepsi aynı kalitede olmuyor durduk yere onlar için zaman kaybetmeyim. Dilimize çevrilirken yarım kalmış eski kitapları ve yeni serilerden devam edeyim en iyisi.

1 Beğeni

Ben şöyle okudum;
Dünyanın Omurgası
Kristalin Hizmetkarı
Cadı Kralın Vaadi
Burada zaman atlaması olunca acaba Kılıçlar Denizini mi okumak lazımdı diye dönüp onu okudum ama onda da bir detay görememiştim. O da Kristalin hizmetkarından hemen sonrasını anlatıyordu.
Sonra dönüp Faerun sitesinden kronolojik sıraya baktım, Cadı Kralın Vaadi Karistalin Hizmetkarından 1 yıl sonrasını anlatıyor gösteriyordu.
O nedenle burada sorayım dedim.

1 Beğeni

Selamlar,

Bu serinin ilk üçünü, Kara Elf’i almıştım, bizim ergen yeni okudu ve sevdi. Şimdi ikinci üçleme olan Buzyeli’ne bakıyorum. Kristal Parçası’nın İthaki baskısı yok; eskiden de baskısı bitmiş, uzun süre sonra basılmış, yazışmalardan anladığım kadarıyla.

Üç seçenek var, ya İthaki’den yeni baskı bekleyeceğiz, ya Laika / Arkabahçe baskılarından alacağız, ya da nadir’de 300-350 TL verip alacağız bu kitabı.

Arkabahçe / Laika ile İthaki çevirileri farklı. Hangi çeviri iyidir, ne yapmalı, önerisi olan var mı? Ya da İthaki bunu ne zaman basar mesela ?

Bir diğer soru, bu seriyi seven birine hangi fantastik seriyi tavsiye edersiniz? Ejderha mızrağının ilk üçlemesi ile Belgariad beşlemesini de almıştım. Başka ?

Selamlar, İstanbullu isen, Tuzla’da sahilde bir küçük avm var yanında balıkçılar orada 2 tane gördüm 4.kitabı 15 gün önce. Bilginize :slight_smile:

1 Beğeni

Kristalin hizmetkarının sonunda okumayanlar için

Özet

ismini yazmayacağın iki ana karakter başka bir yön çiziyor ve cadı kralın vaadi ve artemisin yolu adlı iki kitapta bu iki karakterin yaşadıklarından bahsediliyor çünkü bu iki karakter beklenmedik şekilde ilgi görüyor okuyucudan en azından burda ithaki yayın evinin görmezden geldiği ilgiye diyelim buna da. Çünkü bu iki kitapta o iki ana karakter üzerine yoğunlaşılmış ve bu iki kitap okunmadan geçen zamanda olanlar, yeni kitaplarda yer alan karakterlerle nerede nasıl temas kurulduğu anlaşılamıyor. Bu arada sorduğunuz Dwahvel Tiggerwillies karakteri sonrasında ölüyor çünkü aradan epey zaman geçiyor. Hatta bir dostu daha var armetisin tekrar calimporta gittiğinde onu şişmanlamış ve kötü halde buluyor.

Haklısın ben hiç okumayanları düşünmeden yazmışım. Boşuna uğraş olacak okumayanlar için kötü bir durum. Boşverelim. Kendim hazırlamaya çalışayım en iyisi.

1 Beğeni

İstanbul’da olsam giderdim kesin. Hollanda’dayım. Ama bir güzellik yapmak için alıp, makul bir kar payı ile İstanbul’daki bir arkadaşıma yollamak isteyen olursa, hayır demem :slight_smile:

3 kısa hikayeyi hiç duymamıştım bunları e kitap olarak bulursam bunları da çevireyim.

1 Beğeni

e-kitap olarak okumayı düşünür mü sizin ergen ?

1 Beğeni

Bunlardan hiç haberim yoktu. Tekrar okurken es geçmeyim.

The Collected Stories: The Legend of Drizzt kitabında şu kısa hikayeler toplu olarak bulunuyormuş.

“The First Notch”
• “Dark Mirror”
• “The Third Level”
• “Guenhwyvar”
• “That Curious Sword”
• “Wickless in the Nether”
• “The Dowery”
• “Comrades at Odds”
• “If Ever They Happened Upon My Lair”
• “Bones and Stones”
• “Iruladoon”
• “To Legend He Goes”

Aralarından bazılarının frpnet sitesinde çevirisi yapılmıştı. Özellikle Dark Mirror hikayesi Drizzt’in düşünce yapısının değişimini öğrenmek için elzem olan hikaye.

1 Beğeni

Bir dahaki gittiğimde duruyorsa alırım, haber edeceğim :slight_smile: ne karı ayrıca, aldığım fiyata veririm, kar organizasyonu değil bu :slight_smile:

2 Beğeni

İthaki çevirisi muhtemelen daha iyidir. Yeniden baskı çok zaman alabilir, sahaflara da o parayı bayılmak için acele etmeyin. Ben denk gelirsem sahafta, DnR’da vs. haber veririm. Önce bulan bu sayfada paylaşırsa hepimizin bilgisi olur.

Tavsiye konusuna gelince; kolay bulunabildiği için Temeraire’i önerebilirim. Ayrıca Kara Kule serisi de 15+ için uygundur sanırım, bu seriyi sevip sevmeyeceğini ise Stephen King - Tılsım ile öğrenebilirsiniz. Ayrıca muazzam bir kitaptır, her koşul altında okuyunuz okutunuz. :slight_smile:

@narpal Tüm hikayelerin de kronolojik olarak yer aldığı bir okuma listesi var, sadece Drizzt için en eksiksizi bu sanırım.

Edit: Ben bu listeyi hazırlayayım en azından, forumda da bulunsun.

4 Beğeni

Hangi hikayeyi hangi seriler arasında okuyacağımı bilmek iyi oldu.

1 Beğeni

The legend of drizzt kitabı dediiğin tüm salvatore serisi oluyor sanırım. Bu seri içerisindeki kitaplarda mı geçiyor bu kısa hikayeler ?

Bahsettiği bir hikaye kitabı, dm ile yollarım sana birazdan istersen.

1 Beğeni

@Pyrewrath paylaştığı reddit linkindeki sıraya göre takip etmek en mantıklısı. Kısa hikayeleri ana kitaplarda sırası geldiğinde okumak daha iyi olur. Dark Mirror hikayesi ana seriyle bağlantılı mesala, bazı şeyler daha iyi anlaşılıyor.