Rıhtım Kahve Tutkunları

Çoğu kahveyi severim. Açık ara Türk kahvesi severim. Kışın sıcak, yazın soğuk Baileys severim. Sonra Türk kahvesi severim. Karamelli kahve severim. Sonra yine Türk kahvesi severim. :buyucu:

3 Beğeni

Bunun için en ideal ortam coffee fest’ler. Pek çok barista yer alıyor ve farklı kahveler, farklı demleme, öğütme, kavurma metotları uygulanıyor. Kendi damak tadınızla karar vermek en doğrusu. :blush:

3 Beğeni

Neredeyse her gün iki fincan filtre kahve içiyorum.
Demleme yöntemlerim:

1. French press (2 tane tel filtreli+ 1 tane yuvarlak kesilmiş kağıt filtreli).
  2. Büyük bir bardağın ağız kısmına geçirilmiş -katlanmış- filtre kağıdı.
  3. Yuvarlak filtre kağıdı takılmış moka pot.

-Nasıl demlersem demleyeyim kahveleri 1/3 oranında suyla seyreltiyorum.
-French Press ile yaptığım kahveleri daha çok seviyorum.
-Moka pot ya kötü bir demleme yöntemi ya da ben henüz inceliklerine hakim olamadım.

Kahvelerim genelde indirimden aldığım Julius Meinl veya Tchibo Gold oluyor.

Ekleme: Kahve ekipmanlarını -fiyatları şişirilmişçesine- pahalı buluyorum.

1 Beğeni

Genelde bu alet ile esperesso yapıyorlar, benim böyle içmek hoşuma gitmediği ve bana sert geldiği için yarı yarıya sıcak su ile esperesso kahveyi Americanoya çevirip öyle içiyorum.

1 Beğeni

Elimdeki çok az miktarda Finca Milan’ı demledim gece gece. Gerçekten sanat eseri ama günlük içime uygun değil. Fantastik bir şeyler içeyim kahvesi. Kahve gibi kahve olsun derseniz uymaz. Bu daha çok deneysel bir ürün.

Bu kahvede farklı bir fermantasyon yöntemi uygulanmış. Yoğurt mayalamaya benzer bir işlem. Kahvede ananas notları çok rahat hissedilirken haylayf bisküvi hissi cidden inanılmaz.

Coffee Department ın limitli miktarda getirdiği bu Micro lot Colombia Hulia kahvesi benden geçer notu rahatlıkla aldı. :star_struck:

2 Beğeni

Muhtemelen kahvemin çok uygun olmamasından kaynaklanıyor kahvenin tadı tam demlenmiş gibi gelmiyor ya da yanık gibi geliyor. Ateşte tutma sürem tadı değiştirse de istediğim kıvamı yakalamamı sağlamıyor. Ayrıca kendi metal süzgecinin altına filtre kağıdı kesip koysam dahi kahvenin tozları üst hazneye ulaşıyor.

En güzeli French Press, hem kahve tam olarak demleniyor hem de bütünüyle filtrelenebiliyor. (Ufak bir modifikasyon sayesinde.)

Moka potun aksine diğer yöntemlerde suyun sıcaklığı kahvenin tadını doğrudan etkiliyor. Mesela tadı daha bitter olan kahvelerde suyu görece serin koyarken tadı daha hafif, daha meyvemsi olan kahvemde suyu daha sıcak koymam gerekiyor. Ayrıca tadı ekşimsi olan kahvemde demleme suyunu biraz daha fazla koymam gerekiyor.

1 Beğeni

Benim hanım yabancı, birde kahve firmasında çalışınca bizim evde aylık 3 kiloya yakın kahve gidiyor. Hanımın memlekette iken daha çok filtre ve espresso içiyorduk. Şimdi favorimiz türk kahvesi. Filtreyi de ara ara yapıyoruz.
Ufak bir bilgi, aroması yerinde kahve içmek isterseniz, içmeden max 45dk önce öğütün ve sakın fokur fokur kaynatmayın. 85 ila 90 derece arası ideal ısısıdır kahvenin :wink:
Herkese afiyet olsun…

4 Beğeni

Günün kahvesi(yarının da muhtemelen.)

Petra ACME seçkisi.

4 Beğeni

2 ay önce neredeyse bütün İtalyayi dolaştım. Çoğu kahveyi denedim. Aralarında en beğendiğim, Romada içtiğim espressoydu. Onunda lezzeti kahveyi içtikten sonra içtiğim sudan sonra geldi. Daha sonra demediklerimi zorla içtim desem yeridir. Hele kapiçino bana hiç uymadi. Hatta bir kafede siyah çay içerken, eşime İngiliz muamelesi yaptı masamızda oturan bir hanımefendi.
Bundandır ki çaya olan saygım daha da arttı yada ben şeker bağımlısıyım. :sweat_smile:(Çayi da mümkün değil şekersiz içemem.)

2 Beğeni

Türk kahvesini sade severim, dışarıda hep americano içiyordum sonra pandemide evde filtre kahve tüketimim fazlasıyla çoğaldı. En az 30 yıllık braun marka bir makineyi aile evimizde buldum ve süper yapıyor.

1 Beğeni

Bir süre önce şu kahve demleme süzgecinden aldım.

En alttaki süzgeç ile silindir parça arasına filtre kağıdı koyarak kullanıyorum.

Avantajları:

• Hazneye koyulan kahveyi sıkıştırarak demlenme süresi uzatılabiliyor, böylece kahvenin tadıyla oynayabiliyorum.
  • Suyu hazneye boca edip bardağa tamamıyla dökülene kadar başından ayrılabiliyorum. Zaten suyun akış oranını sıkıştırma miktarı ve filtreyle ayarlayabiliyorum.
  • Kırılma derdi yok.
  • Kolayca yıkanabiliyor.
  • Çok ucuz. (Bu tarihte 100 lira)
    Göreceli Dezavantajları:
  • Metali biraz ucuz hissettiriyor.
  • Kargo ücreti ödemek istemiyorsanız satıldığı siteden 650 liralık daha alışveriş yapmanız gerekiyor.

Not: Kahve gurmesi değilim; düşük fiyata, çok ve sağlıklı kahve içmeyi seviyorum. Bu şartlar altında Phin filtreden gayet memnunum ve benim gibi düşünen herkese şiddetle tavsiye ederim.