Rıhtım Kamarası

Fransızların 2001 yılında çektiği ve Jules Verne’in yazdığı bazı romanları çizgiyle buluşturan 6 bölümlük bir mini animasyon serisi varmış. @effect, @alper ve @azizhayri hocamların 2021’de Türkçe baskısı olup olmadığını tartıştıkları “Cesar Cascabel” adlı roman da bu mini seride ele alınan hikayeler arasında.
Ek olarak; şu başlıkta belirttikleri üzere “Arabayla Dünya Turu/Araba ile Dünya Yolculuğu” adıyla daha önce dilimize (hatasıyla sevabıyla) kazandırılmış bu eseri ben “Gezgin Cambazlar” başlığı altında basılan sadeleştirilmiş bir metninden okuduğumu anımsıyorum. Dilerim Alfa tam metniyle yayınlar da yeniden okuma fırsatı buluruz.

Kitapta Alaska’nın ABD tarafından Rusya’dan (Rus İmparatorluğu’ndan daha doğrusu) satın alınışı kurguya çok güzel yedirilmişti bence. Okuduktan sonra bir de gerçekten bu şekilde ABD topraklarına katıldığını öğrenince çok hoşuma gitmişti :smile: Küçüktüm tabii o zamanlar, hayret etmiştim. Kocaman toprak parçası yani sonuçta… Büyüksün Jules Verne :crown:

Ekleme: Bu YouTube linki üzerinden yukarıda bahsettiğim romana ait bölümü İngilizce dublajlı olarak izlemek mümkün.

5 Beğeni