Rıhtım Kamarası

Koronavirüs haberlerinde sıkça gördüğümüz yabancı sözcüklere Prof. Dr. Develi’nin Türkçe karşılık önerileri şöyle:

• Enfeksiyon: Bulaşı, bulaşım
  • Pik (peak): Zirve, doruk
  • Epidemi: Salgın
  • Pandemi: Genel salgın (Biz Journo’da “küresel salgın” sözünü tercih ediyoruz. Ayrıca “kıran” da öneriler arasında)
  • Entübe etmek: Yapay solunuma bağlamak
  • Entübe: Yapay solunuma bağlı
  • İmmün: Bağışık
  • İmmünite: Bağışıklık
  • İmmün sistemi: Bağışıklık sistemi
  • Filiyasyon: İrtibat taraması (“Temas takibi” de kullanılıyor ve yerel ağızlardaki “ilgileme” sözcüğü de öneriliyor)
  • İzolasyon: Yalıtım, tecrit, soyutlama
  • İzole: Yalıtılmış, tecrit edilmiş, soyutlanmış
5 Beğeni

Şu tarz ışıklar kullanan var mı?

2 Beğeni

Benzer bir aydınlatma cihazı vardı ama kullanmak zor geldiğinden bıraktım. Her sayfa çevirirken çıkarıp tekrar takmak güzel olmuyor. Belki daha düzgün modelleri vardır ama bendeki o şekildeydi.

2 Beğeni

Kafaya takılan bir şey lazım sanki. :joy:

1 Beğeni

Bak o iş görür aslında :joy:

1 Beğeni

Bende kitaba değilde mesela yatak başucuna ya da farklı yerlere takılabilen bir okuma lambası var.

Karanlıkta gayet kullanışlı. İşime yarıyor. 4-5 sene önce n11’den almıştım.

4 Beğeni

2 3 farklı modelini denedim, hiçbirisi performans vermedi maalesef. Özellikle sık sayfa çevrilen küçük kitaplarda eziyet oluyor.

En iyisi ışık derecesi ayarlanabilen mini kafa lambası. Ya da ebook reader :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

En arka kapağa neden takmadınız? :thinking:

3 Beğeni

Gözlük görmüştüm ama hiç denemedim.
Kitaba takmak yerine kafada sabit olması daha iyi olabilir ama ışık seviyesi vs nasıldır fikrim yok.
Elektronik kitap okuyucu güzel ama fiyatlar malum.

3 Beğeni

Gözlük şeklinde olanı kullandım. Kitaba takılanlardan çok daha iyi ama bana yine kullanışlı gelmemişti.

1 Beğeni

Ben yıllardır gece lambasını duvara çevirerek okurum geceleri. Çok ışık rahatsız ediyor. Anlaşılan hala net bir çözüm bulunamamış. :slight_smile:

Ben forumda daha önce sormuştum ama benzer cevaplar gelmişti. Kafa lambasını denediğimde çok yüksek gelmişti diğerleri ise zaten önerilmemişti. En sonunda kendim şu çözümü buldum.

Sizi bilmem ama ben yatar pozisyonda okuyorum kitap okurken yatakta. Telefonun ledini açıp en kısık hale getiriyorum, onu da göğsüme koyup çeneme dayıyorum, kitap karşımda oluyor ve direkt kitaba vuruyor. Fazlasıyla yeterli oluyor ve göz yormuyor.

4 Beğeni

Kış aylarında battaniye altı bu yöntemi sayamayacağım kadar çok denedim. Hepsi de güzel oldu. :joy::joy:

1 Beğeni

Ben loş ışıkta okumayı sevmediğim için pek beğenmedim ama sizin için iyi olabilir ışıklı okuma gözlüğü.

led-isikli-kitap-okuma-gozlugu-3929676-21-O

1 Beğeni

Bunun için kitaptan çok yandan gözlerinize ışık vuruyor denmişti, ondan ötürü almaktan vazgeçmiştim. Zaten gözlük kullandığım için üst üste takınca sıkıntı çıkaracak illa.

1 Beğeni

Okuma gözlüğü çok hoşuma gitmiyor. Devamlı kafayı eğmek ya da çevirmek gerekiyor. Ayrıca gözle ışığı seçiliyor, rahatsız ediyor. Kitaba takılanlarsa, hiç kullanışlı değil. Ben yatak başına sabitlenen lambalardan kullanıyorum ve çok memnunum. Elektrik gidince de ayarlanabilir kafa lambası kullanıyorum. Özellikle yatak başına takılanları tavsiye ederim. (uzunluğu iyi seviyede olmalı. Bu sayede sadece kitabı aydınlatıyor ve gözü yormuyor.)

Bendekiler bunlar.

5 Beğeni

Hocam mümkünse bunların linkini paylaşabilir misiniz?

1 Beğeni

Alalı baya zaman oldu. Yurt dışı bir siteden almıştım (yanlışlıkla :man_facepalming:). Onun için link veremeyeceğim malesef. :frowning:

Anladım hocam sorun değil. Peki 2. üründen memnun musunuz? Ona benzer bir şey almayı düşünüyorum.

Onu sadece elektrik kesintisi olunca kullanıyorum ve uzun süreli kullanımda biraz rahatsız edebiliyor.

1 Beğeni