Rıhtım Kamarası

Bu olay nedense aklıma South Park’ın altın satışlı bölümünü getirdi hocam hahah.

1 Beğeni

Ben Kindle a da para vermedim ipadde ibooks üzerinden okuyorum.3000 küsur korsan epub arşivim var.Keşke parasını verip aldığım telifli kitaplar olsaydı ama yapacak bir şeyim yok.

iPad ile okumak eziyet. Göz yoruyor, güneşte okuyamazsın, ekranda ışık yansır, gece uyurken ışığı rahatsız eder. E-readerlarda böyle bir sıkıntı yok.

Doğrudur.Ben genelde gece yatmadan önce okuyorum,uyurken zaten okunmaz :wink:. Arka planı gece moduna alınca gözlerimi rahatsız etmiyor.Gündüz elbette e-reader konforuyla kıyaslanamaz.

6 Beğeni

Birkaç eski kitabımı ciltlemeyi planlıyorum da bu bez cilt gibi olan kitaplar şeklinde yapmayı planlıyorum. O bez cildi hangi esnaf dükkanından bulabilirim sizce, fikri olan var mı?

‘3. dozu gösteren bir aşı belgesidir’

Vesikanın sahibi olan ve Kadıköy’de sahaflık yapan Bahtiyar İstekli, “ Bu aşı belgesi uzun zamandır bende bir kenarda duruyordu. Bizim tarihimizde çok yoğun olarak pandemik hastalıklar görülmüştür. Bunlarla ilgili çeşitli tedbirler alınmıştır, aşılama da bunlardan birisidir. Bu elimde bulunan bu belge çiçek açısından sonra verilmiş bir belge olup 1906 tarihlidir. İstanbul’da yaşayan boyacı Nikola’nın oğlu Konstantin’in verilmiş ve yaptırdığı 3. dozu gösteren bir aşı belgesidir. O dönemde Osmanlı’da nüfus çok önemli. İmparatorluğun nüfusu Avrupa ve Rusya ile kıyaslandığı zaman oldukça düşük seviyededir bu sebeple nüfusunu korumak ve geliştirmek için imparatorluk çeşitli tedbirler almıştır bu tedbirlerin başında da pandemik hastalıklara karşı aşılama gelmektedir ” dedi.

https://tr.sputniknews.com/20210909/kadikoyde-osmanli-doneminden-kalma-asi-vesikasi-ortaya-cikti-1048765021.html

6 Beğeni

Benford’s Law diye bir şey var. Kaynağı gerçek dünyadan gelen sayıların ilk hanelerinin küçük olma olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor. Daha yüksek derken BAYAĞI daha yüksek:

Hayatımda gördüğüm en saçma şey. Ve tamamen gerçek; seçim sonuçları gibi durumlarda hile hurda var mı falan diye kullanıyor insanlar. Açıklamasını da okudum, ikna oldum ama hala çok saçma geliyor. Yıllardır bu yasayla her karşılaştığımda tekrar garipsiyorum. Siz de garipseyin istedim, saygılar🙄

4 Beğeni

Hayır hocam resmi kim hazırlamışsa durumu çok yanlış anlamış sanırım🙄

Olay şuymuş: çok geniş büyüklük aralıklarını kapsayan değişkenlerde bu yasa daha doğru çıkıyormuş. Sayıları logaritmik ölçeğe yerleştirince en fazla yeri küçük rakamlarla başlayan sayılar kaplıyormuş. O yüzden özellikle power law’a uyulan gözlemler sıklıktaysa (doğada olduğu gibi) logaritmik scale’dan örnekleme aldığından küçük rakamla başlayan sayılar daha sık geliyormuş. Şöyle bir görsel kullanmışlar:

300px-BenfordBroad

Başka açıklamalar da varmış ama en intuitive olanı bu gibi.

4 Beğeni

Hocam şu daha net olabilir: uniform rastgele değişkenleri sürekli çarparak elde edilen değişken genelde log-normal dağılımına uyuyormuş. Mesela bir sayıyı alıp sürekli 0.99-1.01 arası rastgele bir sayıyla n kere çarparsak (x0.9930.991*1.008… gibi) elde ettiğimiz sayıların logaritması normal dağılıma uyuyor gibi.

Bunu yukardaki log-scale grafiğiyle beraber düşününce insan biraz hak veriyor; doğada çarpımla sayı türetmek toplamla sayı türetmekten daha yaygın gibi (bir olaydan bir populasyonun x tanesi etkilenmez mesela, yüzde x’i etkilenir vs.). Ama yine de saçmalık. :roll_eyes:

Seçimde görmedim ama muhasebede uyguluyorlarmış.

Ankara Kitap Fuarı bekleyenlere… :slight_smile:

5 Beğeni

@Bunn-Y Tavşan hocam fuar diyordunuz, işte size fuarların kralı. Verin artık müjdemizi. :slight_smile:

12 Beğeni

İstanbul Kitap Fuarı olursa Malazan’a kavuşuruz anca.

1 Beğeni

Aaa tamam ben yanlış anlamışım hocam pardon. Ben hala bu durumu kabullenemediğimden…:roll_eyes:

1 Beğeni

İşte bu çok güzel haber :smiley:

2 Beğeni

Fuar haberini okuyunca @Bunn-Y’ye buyurun fuar diye yazacaktım ki… :slight_smile:

2 Beğeni

Çok güzel haber. Gerçi bu sefer kısa tutmuşlar fuar açılış - kapanış tarihlerini.

1 Beğeni

Ankara’ya tasiniyorum ve çok güzel bir haber alarak Ankara günlerim başlıyor. :clap::clap:

6 Beğeni

Bu arada nette kaşe kaban bakarken içimi dökmek istedim. Arkadaşlar patron çıldırmış gerçekten, kıyafet fiyatları ne olmuş öyle ya kışlık. İki yıldır sahil kasabasında yaşıyordum kışlık aldığım tek şey sweat idi. Abi mont falan alınmaz ya en koftirik bile 400 olmuş. Düzgün mont kaban 1000 lira.

Üç yıkamadan sonra yamulan DeFacto Koton lwc ler en ucuz ürünü 100 liradan başlıyor. Abi biz bitmişiz, ağlayanımız yok.

2 Beğeni