Rıhtım Kamarası

Kullandıkları üslup çok güzel yalnız :sweat_smile:

3 Beğeni

Eee kimler yaptı? @thequeenisdead sen yaptın sanırım. Hangi testi yaptın ve sonuçlarını paylaşmak ister misin? :smiley: Biraz uğraştırıcı testler, rahatsız edici de olabilir. Bilimsel altyapısıysa sağlam tabii. @Lik de yapmış olabilir.

3 Beğeni

Yapmayı çok isteyerek yorumu beğendim ama telefondan olmuyormuş gerçekten. Bilgisayarım da bugün yanımda değil, ama yarın kesinlikle yapacağım. Böyle şeylere bayılıyorum. :d

3 Beğeni

Telefondan yapamayanlar listesine ben de girdim. Belki bir umut benim telden olur dedim ama ı ıh olmuyor. Unutmazsam bir ara PC ye geçince yaparım.

4 Beğeni

Şişman-zayıf testini yaptım. Yüzde yetmiş zayıflara yönelik olduğumu söyledi :smiley: Beklenmedik değildi tabii. Biraz rahatsız edici şeyler de söyledi. Diğer testlere yarın bakacağım. Teşekkürler link için bu arada.

3 Beğeni

Cinsiyet ile Fen Bilimleri/İnsan Bilimleri testini yaptım birkaç saat önce, sonuca göre cinsiyet ile seçilen dalın hiçbir ortak noktası olmadığını veya ortak noktası varsa da çok silik noktalar olduğunu savunan kesimdenmişim. Doğru bilgi, savunduğum şey aynen bu.

Silik olarak bahsetiği nokta da, yetiştirilme ve yöneltilme olarak ailelerin kız çocuklarını genellikle insan bilimlerine doğru itmesinden gelen bir problem olması. Onun dışında hiçbir bağlantı kurmadım sanıyorum. :smile:

5 Beğeni

Ben de “Ten Rengi” testini yaptım. Beyaz tenlilere karşı zayıf yanlılık çıktı. Büyük ihtimalle maruz kalma oranıyla bağlantılıdır. Ancak test esnasında neyi nasıl ölçtüğünü tahmin ettiğim için sonuç pek sağlıklı da değil. Çünkü bilince testi, yapım esnasında ister istemez etkiye sahip olabiliyor ve bu da sonucu tabii ki etkiliyor.

6 Beğeni

Film ekimi başlıyor beyler bayanlar. Kimler hangi filmlere bilet aldı, kimler hangi filmlere bilet almak istiyor? Var mı heyecan? Ben Le Livre D’image’a bilet alabildim şimdilik sadece, zaten aylardır beklediğim film… Godard takıntılısı olduğumu bilen bilir. Sonrasında da Suspiria’ya gitmek istiyorum fakat uyuşmayabilir işlerimle. Umarım ayarlayabilirim.

Edit: Suspiria ile yalan olduk biletler kapış kapış gitmiş

3 Beğeni

Yıllardır kullandığınız uçlu kalemleriniz varsa yıllarca kullanmaya devam edin. Yeni fiyatlar böbreklerimi kasada mı unuttum acaba dedirtiyor ://

3 Beğeni

Ailem bazen ehliyet kursuna gitmem için beni teşvik etmeye çalışıyor ama benim hevesim yok. Hiç bir zaman da somut adım atmadım. Tamam, bu zamanda araba kullanabilmek gerekli ama içimden gelmiyor. Asıl mesele şu, ben mi abartıyorum bilmiyorum ama, mesela bir aracın ön koltuğuna oturduğumda araçların yanından geçiyorken diğer araçlarla olan mesafeyi algılamakta zorlanıyorum. Yani en uygun mesafede mi gidiliyor, az daha yaklaşılsa riskli mesafe mi olur anlamıyorum. Bu, hiç araç kullanmadığım için tecrübesizlikten mi kaynaklı acaba? Benim gibi hisseden var mı?

İlginç şekilde bazen geceleri az ışıklı yerde karşıdan karşıya geçerken gelen araçların mesafesini de tam algılayamıyorum. Önemli bir sıkıntı değil de örneğin aracı normalden daha yakında gibi hissedip beklediğimde algıladığımdan daha uzakta olduğunu fark ediyorum.

7 Beğeni

Karşıdan karşıya geçerken değil de, arabada önde otururken hissettiğin şeyi ben de hissediyordum bir zamanlar. Arabalar yan yana geçerken, öndeki bir arabaya yaklaşırken mesafe nasıl ayarlanır kestiremiyordum. Ehliyet kursuna gittiğim zaman o kadar da zor olmadığını keşfettim daha sonra. Mesafe algısı matematiksel bir mantıktan ziyade hisleri de devreye sokuyor biraz. Araba kullanmadığın zaman kararı alan kişi olmadığın için o mesafenin ne olduğunu anlayamıyorsun. Karar merkezi sen olduğunda oldukça ufak bir risk alarak deneme yanılma yöntemiyle mesafe algını kafanda oturtmuş oluyorsun.

4 Beğeni

Anlıyorum, teşekkürler yanıt için. Dediğiniz gibi olabilir o zaman, belki denemeden bilemem. Biraz takıntılı biri olunca bu detaya da takılmıştım. :slight_smile:

4 Beğeni

Bence çok doğal. Özellikle arabaya dair ilgin yoksa bu hissettiğin kesinlikle takıntılı bir hâl değil. @OrlandoFurioso yazmış ben de benzer şeyler söyleyecektim. İlk kullanmaya başladığımda çok benzer şeyler hissetmiştim. Alışkanlık kazanınca kullanmaya daha hâkim oluyorsun ve rahatlıyorsun. Benim de senin gibi çocukluktan gelen özel bir ilgim ve deneyimim yoktu.

Ehliyetim var ama arabam yok o ayrı. :smiley:

7 Beğeni

Anlıyorum, rahatladım şimdi. Tek ben sıkıntı yapıyorum sanmıştım. İleride belki deneyebilirim. :slight_smile:

5 Beğeni

Arkadaşların hepsi de demiş ben de yaşamıştım zaten. Hatta ilk öğrenirken babamla öğrenmiştim (tavsiye etmiyorum) ve ilk trafiğe çıkışımda karşıdan gelen araba benim üstüme sürüyormuş gibi hissettiğimden hızlanıp ilk vuran olmak istiyordum daha az hasar alayım diye -ki mantıksız galiba basit fiziğe göre- her neyse böyle saçma şeyler de gelebilir aklınıza. :d İnşallah gelmez :d

5 Beğeni

Benim hayal gücüm de feci olduğu için korktum şu an. :scream: Bir de trafikte kararsız kalmak en kötüsü sanırım.

3 Beğeni

Arkadaşlar Netflix Türkiye’ye bağlanıp yeni hesap alamıyorum maalesef bulunduğum yerden Netflix’e port olmuyor. Burada banka hesabımda yok, kısa bir süreliğine üyeliğe ihtiyacım var paylaşabilecek birisi var mıdır aranızda?

2 Beğeni

Ayrı bir konu açmak istemedim de öyle aklıma takılan bir şeyi buraya yazıyorum isteyen olursa sohbet döner belki diye.

Birbirleriyle iyi ve ahlaklı geçiniyor izlenimi için sahteliğe bürünen insanlara kızıp başkalarıyla iletişimde olmanın doğal yolu asabi ve agresif olmaktır diye düşünenler gösteriyor ki bir şeyin doğrusu her zaman yanlışın tersi değildir.

O zaman sizlere sormak istediğim bir sorum oluyor şimdi. İnsan davranışlarının rotasını belirken yönünü neyden alırsa en sağlıklısını yapmış olur sizlere göre?

4 Beğeni

Cevabını bulamadım her yolu denedim. Sürekli dışlanan kişi oluyorum veya takıldığım insanlar çok üstün olsam bile onlara ayak uyduramıyorum. Avrupa’ya ilk adım attığım ilk iki gün çok sağlıklı, ruh halim iyi ve mükemmel hissediyordum. Her şey yeniden başladı felan sandım tekrar aynı durumları yaşıyorum şuan. Şu an tekrar içime kapanma dönemine geçtim bu sefer de dışardaki hayat akıp gidiyor ona üzülüyorum. Bana kötü davranan insanlara bile iyilik yapıyorum ama insanlar çok basit anlaşamıyorum bir türlü. Sanırım psikoterapiye ihtiyacım var.

2 Beğeni

Biri, hiçbiri, binlercesi diye bir kitabın incelemesini okumuştum. Orada insan kimdir? Gördüğü mü göründüğümü diye bir soruya yönelmiş diyordu kitap. Ben sanıyorum ki insanların asıl oldukları kişi ve bizim onları zihnimizde gördüğümüz halleri arasında fark oluşunca nasıl davranmamız gerektiğini kestiremiyoruz. Bu belirsizlik halide bence bunalım ve depresyon yapıyor bünyede.

Yani demem o belkide anlaşamadığını düşündüğün insanları aslında oldukları hallerinden farklı tanımladıysan bünyende bu açmaz iletişimini baltalıyordur. Aynı şey kendimiz içinde geçerli tabii çoğumuz kendinide tanımıyor. Tüm bu tanım koyulmamış veya eksik tanımlarla iletişim başlatınca da sağlıksız bir dünya şey gelişebilir pek tabii diye düşünüyorum.

Bu arada geçmiş olsun böylesi de zor bir durum. Tekrar iyi hissetmek için destek gerekli görünüyorsa senin gözünden bence hiç gecikme.

4 Beğeni