Rıhtım Kamarası

Yarın akşam 7’de olacak sanırım ama hangi aralıklarla oluyor bir fikrim yok.

Ece Temelkuran’ın son kitabında bir tespiti var, çok doğru. Herkes bir kahraman çıksın, cesaret göstersin diye bekliyor. Kahraman cesaret gösteriyor, bu sefer kahramandan sürekli cesaret göstermesi bekleniyor. Debord’un Gösteri Toplumundaki gibi herkes seyirci. Az biraz geride kalsan seni taşlamaya başlıyorlar. Kahramanlar yoruluyor, yılıyor. “Kahraman” , kahraman olma derdinde değil, yaptığını doğal olarak yapıyor, öyle olması gerektiğini düşündüğü için yapıyor, bir kıvılcım yaratırım derdinde ama kıvılcımdan tek başına dev bir alaz olması bekleniyor.

3 Beğeni

Ülkede hukuk ve adalet gibi kavramlar yerlerde gezindiği için ne yazık ki herkes “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın.” diyor.

2 Beğeni

Keşke aynı hassasiyet kitaplara da gösterilse.
Bu arada benim rakı da 415 oldu :confused:

3 Beğeni

Nasrettin Hocayı hatırlayın. Timur’un huzurun da yalnız kalan o değil mi?

2 Beğeni

Bilge Karasu 91 yaşında. Işıklar içinde uyusun.

2 Beğeni

Evet, bu sene İzmir Kitap Fuarı’nın (@Agape 'nin bu duruma çok memnun olacağını düşünerek) Gaziemir fuar alanında düzenleneceği tüyosunu sağlam bir yerden aldım. Sebebi muhtemelen yoğunluktan artacak vaka riskini minimuma indirmek. Mâlum Enternasyonal Fuar Alanı çok uğrak bir yer olduğu için ziyaretçi sayısı çok rahatlıkla yüksek sayılara çıkabiliyor. Gaziemir Fuar alanı ise otoban kenarı, sadece toplu taşıma ve araç ile ulaşım yapılabilen bir yer olduğu için kesinlikle aynı ziyaret sayılarını yakalayamayacaktır. Eğer toplu taşımalarda sık seferler koymazlarsa alacakları önlemler boşa gitmiş olacak bana kalırsa.

3 Beğeni

İyi de fuarların amacı çok sayıda ziyaretçi almak değil mi? Merkezde olması gerekir diye düşünüyorum. Uzakta olan fuara sadece meraklıları gider, yakında veya merkezde olursa kitaba az bir şey merakı olanları da kendisine çeker. Bu sayede daha fazla kişi yayınevleriyle ve kitaplarla tanışır.

1 Beğeni

İşte bu sene amaç o ziyaretçiyi sosyal mesafe açısından uygun seviyeye indirmek. Malum vaka sayıları ortada.

Gaziemirdeki mekanı bilmiyorum ama Fuardaki yer oldukça geniş. Üstelik Fuar alanına pek çok okuldan öğretmenleri başlarında olmak suretiyle öğrenci guruplarının geldiklerini de biliyorum. Unutulmaması gereken bir başka nokta kitap fuarını ziyaret edecekler belli bir kültürü ve eğitim seviyesini almış kişiler olacağı için Covid tedbirlerini uygulamak konusunda daha hassas davranacaklardır.

1 Beğeni

Kesinlikle çok doğru karar olmuş, Covid öncesi dönemde bile çekilecek bir yer gibi değildi. Alan kesinlikle yetmiyor, boğulacak gibi hissediyorsunuz. Gaziemir’e ulaşım da hiç zor değil, katılımcı sayısını azaltacağını düşünmüyorum.

1 Beğeni

Ben yine de bir miktar düşeceği kanaatindeyim. Malum Basmanedeki fuar alanının kapısından rasgele geçen bile ne varmış içerde diyip girebiliyordu. Gaziemir o konuda o kadar rahat bir konum değil.

2 Beğeni

Aslında memnun olmadım. Basmane’deki açık hava diye biliyorum. Bir ruhu, doğası var. Kovid için de açık hava daha iyi değil miydi? Şu devirde hangisi sağlıklıysa o olsun. Gaziemir’dekinin ulaşımı biraz sıkıntılı. Hatta nasıl giderim bilmiyorum bile.

1 Beğeni

Ev yakın diye demiştim ama şimdi üzüldüm ne yalan söyleyim :frowning:
Sanırım artık Basmane’deki fuar pavyonunu da Büyükşehir Belediye hizmet binası olarak kullanıyormuş.

Yakınlık bana göre biraz göreceli. Eğer kolay ulaştığımı düşünüyorsam bana yakın geliyor. Otobüs kesinlikle kullanmayan insanım. Çok zorda kalmam lazım. Öyle böyle değil yani. Aşırı zorda kalmam lazım otobüse binmem için. Basmane’ye inmek bana çok nostaljik geliyor. Aslında zor ulaşım denilebilir. Minübüse biniyorum, İzban’a geçiyorum sonra da tramvay kullanıyorum. Bunu çözmem çok zor oldu. :joy: Gaziemir’deki alan çok ters bana kalırsa. Araçla ulaşım en mantıklısı ama o da imkansız benim için. Gerçekten beton yığını orası ve ters. Muhtemelen Optimum önünden minübüs geçiyordur. Oraya gidip biraz sorup soruşturmam lazım.

Optimum’dan kesin vasıta vardır. Yalnız fuar çıkışları beni daha da düşündürüyor. Sadece otobüs ile ulaşım olan tek yön bir yerin kalabalığını nasıl eritirler bilemedim.

Kapalı alanların daha güvensiz olduğunu düşünüyorum. Hava sirkülasyonu olmuyor.

Muhtemelen azaltacağı konusunda @erdo ya katılıyorum. Yeni fuar alanı maalesef özel aracı olanlar için düşünülmüş bir yer. Belediyenin az sayıdaki hat ile ulaşımı destekleme çabası geçen yıllarda çok yetersiz kalmıştı. Belli yerlerde oturanlar hariç 2 hâttâ 3 vesait ile mümkün ulaşım. Karşıyaka ve Bornova da uzak kalıyor. Ben Kültürparķ ile devam edilmesini tercih ederdim.

1 Beğeni

Bence sergi alanı olarak Basmane’deki fuarın havalandırması Gaziemir’e göre daha vasat. Senelerdir 9 gün sabahtan akşama çalışan olarak çok rahat söyleyebilirim bunu.

En iyisi gitmemek sanırım sağlık açısından.