Rıhtım Kamarası

Bu aralar forum çok sessiz. Memleketin karamsar havası herkesi vuruyor galiba. :no_mouth:

1 Beğeni

Bence artık kitap okuyacak fırsat ayırabildiler kendilerine. Gömülmüşlerdir şimdi diyarlarına.

1 Beğeni

Şu adamın mazbatasını bir verseler belki forum yine aktif olur da.

3 Beğeni

Uzun zamandır aklımda olan bir konu var paylaşmak istiyorum, belki bilgi sahibi birisi vardır ve aydınlatır.

Kitapların satış rakamlarını neden net olarak öğrenemiyoruz?

Kitapyurdu haricinde kitap satış siteleri bile bu bilgiyi paylaşmıyorlar ve bunun sebebini çok merak ediyorum doğrusu.

Acaba teknik bir yetersizlikten mi kaynaklanıyor bu durum, yoksa yayınevleri bu bilgileri paylaşmak istemiyor mu?

Mesela DK kitaplarının künyesinde “Her baskı 2.000 adettir” gibi bir bilgilendirme oluyor ve örneğin kitap 15. baskıyı yaptıysa aşağı yukarı 30.000 satmış şimdiye kadar şeklinde bir çıkarımda bulunabiliyoruz.

Gelgelelim DK dışında böyle bir bilgilendirme yapan bir yayınevine rastladım.Mesela İthaki her baskıyı kaç adet yapıyor?Bir standart var mı yoksa kitaptan kitaba göre değişiyor mu?

Bazı kitapların kapağında “1. baskı 150.000 adet” yazıyor mesela, örneğin İskender Pala ve Ahmet Ümit’in kitaplarında genelde bu şekilde etiket oluyor.Aklıma gelen başka bir örnek ise Soner Yalçın’ın Saklı Seçilmişler kitabı, kitabın kapağında "1. baskı 250.000 adet " yazıyor ve kitap şu an 5. baskıda.

Mesela tüm Türkiye çapında satış rakamlarının da olduğu ilk 100 çok satan kitap açıklansa çok güzel olmaz mı?

Yayınevleri neden şeffaf değil, bu gizliliğin sebebi nedir çok merak ediyorum açıkcası.
Bu konu hakkında bilgi sahibi birisi varsa ve bizi aydınlatmak isterse çok sevinirim.

3 Beğeni

İş Bankası baskısındaki çevirmen Celal Üster. Fikir vermek açısından, kendisinin -herhalde- en bilindik çevirileri George Orwell’ın 1984 ve Hayvan Çiftliği eserleri.
Kısaca söylemek gerekirse, kendisi çok çok değerli bir çevirmendir. O yüzden hem çeviri kalitesi hem de fiyat politikası bakımından İş Bankası baskısını öneririm.

2 Beğeni

Konu yoruma kapalı olduğu için buraya yazıyorum. IGN listesi “The Top 25” derken bunun “En Güçlü” diye çevrilmesi mantıksız olmuş. Yani sizin listenize göre Kingpin, Galactus’dan daha güçlü.

1 Beğeni

Oh kaçın kaçın. Bizimkiler cahillikten sıkılınca ülkeyi terk ediyor, beyin göçü felan yapıyor. Bunlar da öyle sıkılmış ki dünya göçü yapıyor, bir gün koloni kursalar hiç dönüp bakmazlar bize. ):

2 Beğeni

Allah’in beklentilerimizi astigina yonelik site ici reklamla karsilastim. Kafam biraz karisti. :thinking:

6 Beğeni

Bir an atarlanacaktım, “Temel din felsefesindeki ilahın konumuna ters. Kim bu cahiller?” diye. Sondaki "Godlife"ı fark ettim, anladım ki Google Translate türü bir program kullanmışlar :joy:

2 Beğeni

HAY Klasikleri’nde ciltli ve ciltsiz ayrımı var. Yavaş yavaş tüm külliyatı toplamak istiyordum da iki arasında kaldım. Hangisi daha iyidir?

Tabi ki ciltli ama çok ciddi fiyat farkı var.

5 liraya bir dünya klasiği görünce afallamıştım. Ciltsizlerde böyle bir durum var galiba. O yüzden sordum.

Kimler mitoloji seviyordu? Kimler cüzdanlarına ateş etmek istiyordu? Eğer sızıp kalmazsak birkaç saate geliyor… (Biraz fazla uzun olacağını belirtmekte fayda var.)

3 Beğeni

Daha yeni kitap alışverişi yapmıştım! :scream:
Neyse, bakalım ne çıkacak?

Neyseki tam tamına on iki kitap ve ben ikincideyim henüz. :sweat_smile:

1 Beğeni

Bak meraklandım şimdi. Meraklı emoji

1 Beğeni

Merak iyidir. Herhalde, galiba, belki, yani… :smiley:

1 Beğeni

Genelde iyidir ya. Sanırım, sanki, falan filan. :joy:

1 Beğeni

İçimde gece geç saatlere kadar sürecek gibi bir his oluştu bir anda. :smiley: Daha dördüncüyü ancak bitirdim. :rofl:

1 Beğeni

Çay koydum. Bebiş de uyudu… Sendeyiz… :wink:

1 Beğeni