Rıhtım Kamarası

Vay be, hepsi var sizde :slight_smile: Kitap çıkarmayalı, hadi onu geçtim, hikâye yazmayalı 10 sene olmuş. Bunu fark ettim o vesileyle. Çevirmen olmayın :sweat_smile:

10 Beğeni

Mehmet Eroğlu’nun yeni kitabı aynı zamanda bir serinin ilk kitabı. Yazar bu kez de bildiğimiz Eroğlu romanları dışında bir bilimkurgu serisi yazmış. Mehmet Eroğlu 2014’de başlamış roman üzerinde çalışmaya.

Hikayenin bilim tarafında mantık ve tutarlılık için Dr Deniz Ertaş’ın yardımını almış.
Varlıklar serisinin geçtiği evrenle ilgili bilgileri romana ya da dipnotlara sıkıştırmak mümkün olamayacağı düşüncesi ile şöyle bir blog da hazırlamışlar.

4 Beğeni

Yağmur nedeniyle hiç yapmadığım birşey yapıp işe geç kaldım. Tamam olabilir ama sorun kapıda beni kimin karşıladığı. :face_with_raised_eyebrow: Bakan :slightly_smiling_face: O bana bakıyor ben ona. Tam çöldeki bahtsız Bedevi vakası. Hayatımda ilk defa işe geç kaldım o da zorunluluktan kim karşılıyor.
Not:tabi ki birşey olmadı.

3 Beğeni

Doğru mu anladım “Bakan” mı dediniz… Nazır anlamında. Arkadaş siz nerede çalışıyorsunuz…

1 Beğeni

Doğru anlamışsınız ama kurumu söylemeyeyim. :wink: Bizim burası için bu tarz şeyler pek nadir değil.

2 Beğeni

Aa çok iyi haber bu. Bir bakayım çıkmış mı?

Evet, sitede gözüküyor. Üstelik karakter isimleri de tam istediğim şekilde sanırım. Bilimci BAel diye bir karakter var, örneğin. Ben henüz uzay yolcusu Rıdvan, Ayşe, ne bileyim, Şeniz gibi isimlere alışamadım hep yabancı karakter okumaktan. Neymiş, Dr. Melahat uzaylılarla temas ediyormuş… Gülesim çıkıyor, aklıma komşum geliyor.

Şöyle Steven Erikson’ın Yakınlaşmalar eseri tadında bir şey olsa keşke. Bir bakacağım ben, merak ettim.

1 Beğeni

Kitap çıktı. Benim bildiğim üçleme olacak. Muhtemelen her yıl ocak ayında bir kitap.

Son iki sayfa da “Varlık Uygarlığı” tarihinden önemli tarihler var ve bu iki sayfalık tarih için Mehmet hoca romanın özeti sayılabilir demiş.

Bölüm bölüm bir iki sayfa okudum ama Dostoyevski Delikanlı okuyorum, o bitmeden başlamak istemedim.

Dr Deniz Ertaş Mehmet hocanın akrabasıymış ve anladığım kadarıyla bilim yönü için üzerinde çok düşünmüşler.
ilk sayfalarda şöyle iki sayfalık sözlük var.

3 Beğeni

Çok iyi duruyor. Ben de en yakın zamanda alacağım. Teşekkür ederim.

2 Beğeni

Kitabın sırt kısmı bu şekilde. Okurken bir sorunla karşılaşır mıyım? Dağılma vs. Elinde olan arkadaşlarda da bu şekilde mi bakabilir mi acaba?

Bir sorum daha var. Bütün Romanlar ve Bütün Hikayeler kitaplarının kapak kalitesi birbirinden farklı. Yeni alan ve elinde olan arkadaşlarda da bu şekilde mi?

3 Beğeni

Benim kitabın sırtı da bu şekilde idi. Ben öyküleri okurken kitabı kucağıma koyup fazla aralamadan okudum, sırt kısmında bir sorun olmadı bu şekilde okurken. Dağılmadı da. Fazla açmaya cesaret de edemedim açıkçası.

Ben kitap ilk çıktığı zamanlarda aldığım için şimdiki cilt kalitesi ile ilgili bir şey diyemeyeceğim. Ama benim iki kitap da aynı kalitede.

2 Beğeni

Teşekkür ederim. Romanlar 2020 Hikayeler 2022 basım olarak gözüküyor. Yeni basımda kapak kalitesini değiştirdiler sanırım. Şu şekilde anlatabilirim. Romanlar kitabının üstünde elimi gezdirince kayma olmuyor. Hikayelerde kayma oluyor.

2 Beğeni

Bence değişim veya iade edin. Bir kitap olmuş dünyanın parası birde bir zahmet böyle göndermesinler.

3 Beğeni

14 Beğeni

Haklısınız. Değişim isteyecektim fakat uğraşmak istemediğim için vazgeçtim. Dikkatli davranırsam bir sorun olacağını sanmıyorum.

2 Beğeni

Son kalemiz Amazon. Bezos abim bizi unuttu galiba.

3 Beğeni

Aynı kitaplara ben de sahibim. Özellikle bu iki kitabın baskısından memnun değilim, ğst yüzeylerindeki kabartmalar ve kitabın mat rengi deformasyona çok açık. Sanırım genel bir problem bu.

2 Beğeni

Arkadaşlar, sizce Taht Oyunlarını son kitap çıkana kadar okumayı erteleyim mi yoksa direkt okumaya başlayım mı?

1 Beğeni

Gerçek siyasi komiser bu değil. :slight_smile: :slight_smile:

3 Beğeni

Bir kaç sene olsa kesinlikle okumayın, sonunu merak ederek insan çıldırır derdim. Ama şuan için tavsiyem bence okuyun. Son kitaplar çıkar mı çıkmaz mı belli değil. Bu yüzden şimdiki kitaplardan alacağınız zevkten mahrum bırakmayın kendinizi.

3 Beğeni

Herkese selamlar.

Araştırma yazıları yazıp paylaşacağım bir blog sayfası açmaya karar verdim. İçerisinde mitolojiler, tabloların ve ressamların hikâyeleri gibi konular hakkında yazılar yer alacak. En azından şimdilik bu konuları belirledim diyebilirim.

Ancak site açarken hosting, domain ve site tasarımı gibi birçok dikkat edilmesi gereken detay var. İnternetten araştırma yaptım ancak aramızda bu konularda bilgi sahibi olan biri varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim.

Hazır siteler üzerinde bir üyelik açıp bir şeyler paylaşmayı da düşündüm ancak tamamen bana ait olan bir yerde dediklerimi yapmak daha mantıklı geliyor.

Bu konuda farklı önerileriniz varsa da mutlaka yazın lütfen. Fikirleriniz benim için çok önemli. Şimdiden teşekkür ederim.

2 Beğeni