Rıhtım Kamarası

Arkadaşlar tanrıça-tanrı kelimeleri yazılırken büyük harfle mi yoksa küçük harfle mi yazılır? Yani TDK’ da

Din ve mitoloji ile ilgili özel adlar büyük harfle başlar: Tanrı, Allah, İlah, Cebrail, Zeus, Osiris, Kibele vb. UYARI:“Tanrı, Allah, İlah” sözleri özel ad olarak kullanılmadıklarında küçük harfle başlar: Eski Yunan tanrıları. Müzik dünyasının ilahı.

bu şekilde yazıyor ama emin olamadım. Kullanım şeklinden bir örnek verecek olursam

“O tanrıça şu anda karşımda duruyordu…” burada bahsedilen kişi aslında Afrodit. Birde şöyle bir cümle var

“Tanrıçalardan yalnızca birisi diğerlerinden çok daha eskiymiş ve gerçeklikle olan bağı çok karmaşık, anlaması oldukça güçmüş.”

Burada da kullanım “Tanrıçalar’ dan” mı olmalı yoksa bu şekilde doğru mu? Kusura bakmayın dil bilgisinde çok kötüyüm buraya yazmamın bir sorun olmayacağını düşündüm. İlgili bir başlık varsa oraya taşınması veyahut yoksa açılması benim gibi böyle basit dil bilgisi soruları olanlar için güzel olabilir aslında :sweat_smile:

1 Beğeni

Her iki cümlede de küçük yazılır.

“Hepimizi yaratan Tanrı seni kutsasın.” :white_check_mark:
“O tanrıça şu anda karşımdaydı.” :white_check_mark:

Tanrı kelimesini cins isim olarak kullanırsanız küçük yazılır, ayrılmaz. Özel isim olarak kullanırsanız (yani Allah, God, Yhwh, Gott vs. tekabül edecek şekilde) büyük yazılır.

4 Beğeni

Çok teşekkür ederim bununla ilgili bir şeyler yazıyordum da yazarken aklıma takıldı emin olmak istedim :grinning:

2 Beğeni

En ucuz hali 1.544,40 TL.

1 Beğeni

Peki “O zamanlar Allah’tan (allahtan) başıma bir şey gelmedi.” cümlesindeki hangi kullanım doğru? Hep karşıma çıkar bu sorun, emin olmadığımdan ikame olarak bereket kelimesini kullanırım hep.

3 Beğeni

Allah kelimesi cins isim olmadığı için büyük harfle başlar ve ekleri kesme işaretiyle ayrılır.

Ancak deyimleşmiş “allahaısmarladık”, aldığı yapım ekleriyle başka bir anlam ifade eden “allahlık” “allahsız” gibi kelimeler küçük harfle yazılır.

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi “Allah’tan”, “Allah’a şükür” vs. ise hal ekleri almıştır ve kelimenin anlamını değiştirmez. Bu yüzden de büyük harfle başlar ve ekler kesme işaretiyle ayrılır.

3 Beğeni

Kitabinabak.com kapanmış sanırım. Alternatif site önerileriniz var mı acaba?

1 Beğeni

Herkese merhaba.

Arkadaşlarımla birlikte sanat ve kültür üzerine paylaşımlar yapıp sohbet edebileceğimiz bir discord sunucusu açtık bir süre önce. Kitaplar, tablolar, filmler ve diziler ile ilgili sohbet edip bilgilendirici içerikler paylaşıyoruz. Siz de bu konularla ilgileniyorsanız ve sohbet etmek isterseniz sunucumuzu mutlaka bir inceleyin derim.

Sunucumuz: Virtu Cultura

1 Beğeni

3 Beğeni

Şu an aktif hocam, kısa süreli gitti geldi herhalde. Bende seviyorum bu siteyi fiyat karşılaştırmaları için çok işlevsel.

2 Beğeni

@Blackheart Nadir de ciltli baskıları için istenen fiyatlar. :slight_smile:

YKY bugün bu sert kapak baskıları basıyor olsaydı muhtemelen 4 kitabın liste fiyatı 1600 TL civarı olur, biz de internet kitapçılarından 1000 -1100 TL civarına satın alabilirdik.

2 Beğeni

1k’da beğendiğinizi gördüm hocam, paylaştığınız kısım da ilgi çekici.
2. ve 3. kitap ciltli olarak hâlâ bulunuyor sanırım, idefixte uygulamaya özel %10 indirimle 367 tl oluyor. İlgilisine söyleyeyim dedim.

2 Beğeni

Fiyatlar güzelmiş :slight_smile: .

3 Beğeni

26 adet gönderi şu konuya taşındı: Gündem

Depremle ilgili mesajları Gündem başlığına taşıdım arkadaşlar, oradan devam etmek daha mantıklı olacak.

4 Beğeni

@alper günlerdir yazmıyorsun. sohbetin kapalı. iyisin dimi abi?

3 Beğeni

İyiydiler en son. Akrabaları vardı bölgede Alperlere ulaştılar en son. Onlarla ilgileniyordur.

4 Beğeni

Akrabaları getirdik, pek foruma vakit ayıramadım.

7 Beğeni

Yağma videoları veya linç videolarından, nefret-şiddet içeren içeriklerden bağımsız sizin söylediklerinize istinaden tam da RTE öncesinde OHAL için olan yağmaları engelleyebilme gerekçesini sunmuştu. Atışıyor amcalar herhalde. Süslü vs. Reis

2 Beğeni

Artık olay yağmayı geçmiş eşkiyalık boyutuna ulaşmış.
2 adet görüntü var şu an birinde arabayı kurşunlamışlar. Diğerinde aşağıda.

Benim şahsi görüşüm ki bana çok kızanlar olacaktır eminim.
Yağma, hırsızlık ve eşkiyalık yapanların (sadece gıda ve ihtiyaç malzemesi ve ihtiyacı kadar alanlar hariç olmak üzere.) yakalandıktan sonra her iki elininde balyoz veya çekiç marifetiyle ezilip bütün el ve parmak kemiklerinin kırılması.

Güncelleme: Tırın yolunu kesenleri Özel harekat paketlemiş.

https://twitter.com/lordsinov/status/1624003998448492545?s=46&t=9AnZ1ADhiDAQsclsiuXRIg

5 Beğeni