Savaşkıran | Brandon Sanderson

Devamı geliyor yani çok teşekkürler.

Devamı çok sonradan gelecek, yani öyle hadi gelsin diye beklememek lazım. Çıkınca okuruz tarzı bekleyin. Daha Fırtınaışığı 5, Mistborn 2. çağ 4. kitap var. Ondan sonra Belki Elantris devam veya Nightblood gelebilir.

Elantris’in devamı da biraz farklı olacak. Hem zaman atlaması olacak(10 yıldı galiba), hem de büyük ihtimalle gezegendeki farklı kıtalara odaklanılacak. Yani onu da klasik bir üçleme olarak görmeyin.

3 Beğeni

Elantrisin Dunyasi Sel gezegeninde gecen baska bir kitap var zaten. Emperor’s Soul.

1 Beğeni

Savaşkıran, Kralların Yolu’ndan önce mi okunmalı sonra mı? Bu konuda farklı yorumlar gördüm. Ben Elantris-Savaşkıran-Fırtına Işığı Serisi sıralamasıyla okumayı düşünüyorum bu şekil uygun mudur?

1 Beğeni

Krallar yolundan sonra Parlayan sözlerden önce.

En alttaki resim epey yardımcı olur yeni başlıyorsanız.

1 Beğeni

Teşekkürler cevap için. Spoiler yememek için korka korka baktım ama linkte her şey çok güzel açıklanmış. Sıralamam değişti: Elantris-Kralların Yolu-Savaşkıran-Parlayan Sözler-Oathbringer.

İlk mesajında da konunun devamında da spoiler yok. Ben de sevmiyorum spoilerı (:smiley:

Aslında biraz kafanızı karıştırmak gibi olacak sanırım, bu yüzden özür dilerim ama Savaşkıran kendi dünyası ve hikayesine sahip bir kitap olduğu için bence Fırtınaışığı serisine başlamadan okunmalı. Ayrıca Kralların Yolu’ndan önce okursanız da iki dünya arasındaki birkaç ufak tefek benzerliği de görebilirsiniz.

1 Beğeni

Zaten Fırtınaışığı serisini daha almadım. 4 numara miyopum o baskıları okursam 5’e 6’ya çıkacak diye korkuyorum :nerd_face: Elantris’le Savaşkıran’ı Amazon’dan aldım önce onları bitireyim eğer beğenirsem Fırtınaışığı’na başlıycam.

Fırtınaışığı’ndan önce Sissoylu’yu da ekleyebilirsin.

Sissoylu serisinin genç yetişkinlere göre olduğunu belirtmiş yazar. Bana uymayacağını az çok tahmin edebiliyorum. Ama Fırtınaışığı’na aşık olursam adamın bütün kitaplarını okumak zorunda kalacağımı biliyorum.

2 Beğeni

Sissoylu önemli Kozmer serilerinden biri. Genç yetişkin romanlarına ne tür romanları dahil ediyorsunuz bilmiyorum ama Sissoylu serisi de kurgusu ve dünyası oldukça güzel yaratılmış bir seridir, basit değildir yani. Karar vermeden inceleyin derim.

3 Beğeni

Elantris, Savaşkıran, Fırtınaışığı gibi Sissoylu da Cosmere evreninde geçiyor ve birbirine bağlı hikayeler. İlerde tüm bu öyküler bir araya gelecek. O nedenle ilerleyen yıllarda nereden çıktı bu sissoylular dememek için okumak lazım. Bunun dışında zaten çok güzel bir seri. İlk 3lemeyi okuyup siz de karar verebilirsiniz. Daha ilk kitaptan sizi saracağını düşünüyorum.

1 Beğeni

Genc yetiskinlere “de” gore daha iyi bir ifade olabilir. Sandersonun sirf o tur icin yazdigi baska kitaplar var ve Kozmere dahil degil. Sissoylu bayaa bi klasik fantazidir. Saglam kurgulu ve uzun bir uclemedir. Genc yetiskin kategorisine sokusturulmasi tamamen hedef kitleyi genisletmek icin sanirim.

2 Beğeni

Yukarıda Ozgurce paylaşmıştı Sanderson Okuma Rehberini, orada Sanderson şöyle tanımlamış: ‘‘Genç yetişkinlere yönelik kitapları okumak istiyorsanız Steelheart , Sissoylu veya Ritmatist ’e gözatabilirsiniz’’.
Bunu görünce biraz mesafelenmiştim Sissoylu’ya karşı ama sizin gibi okuyucuların uyarısını dikkate alacağım. Fırtınaışığından sonra Sissoylu serisini de okuma listeme aldım.

Eh belki ana karakterin yaşı ve gelişimi açısından bakarsak genç yetişkin kategorisine ucundan köşesinden sokulabilir fakat akla piyasada “genç yetişkin” olarak satılan kitaplar gibi bir kitap getirilmemesi lazım.

3 Beğeni

Kitaplar geldi. Boyutu,yazı puntosu filan her şeyi dört dörtlük. Keşke Fırtınaışığı Arşivi serisi de böyle büyük boyda devam etseydi ya da sınırlı sayıda özel baskı yapsalar o da olur.

3 Beğeni

Hoid yukarı baktı ve iki elindeki yanmış kömürleri havaya savurdu. "Fakat zaman ardımızda yanıp gitti, bize sadece küller ve anılar bıraktı. Bu anılar bir zihinden diğerine aktarıldı ve nihayet benim dudaklarıma ulaştı. Hepsi doğru ve hepsi yalanken birilerinin kraliyet ailesinin Cansız ordusu yaratmak istediğini söylemesi gerçekten fark eder mi? Herkesin inancı kendine. "

Kitabın sonunun muhteşemliği dışında Hoid’in (sanırım Cosmere evrenindeki tüm kitaplarda görünen bir karaktermiş) Hallandren tarihini anlattığı bölüm harikaydı.

4 Beğeni