Savaşkıran | Brandon Sanderson

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: Brandon Sanderson'ın Beklenen Kitabı "Savaşkıran" Ön Siparişte! – Kayıp Rıhtım

image

Brandon Sanderson hayranlarına müjde! Uzun zamandır merakla beklediğimiz Savaşkıran (Warbreaker) sadece birkaç gün sonra raflarda! (DEVAMI…)

5 Beğeni

Şükür kavuşturana :dancer:t2::dancer:t2::dancer:t2:!

O zaman sorumu burada da sormak istiyorum :slight_smile: Çünkü bu sorunun cevabı her şeyi etkileyecek.

3 Beğeni

Savaşkıran’ın Brandon Sanderson isimli kitabı nihayet çıktı. :face_with_raised_eyebrow:

4 Beğeni

Sonunda Nightblood görebileceğiz

Valla Lejyon’da gayet başarılı bir iş konmuştu ortaya bence. Burada da eğer Nightblood kapaktaki gibi Gecekanı diye çevrilmişse müthiş olur bence, ayrıca Işıktını ne güzel bir uyarlamadır arkadaşlar, aman aman yani! :slight_smile: Almak için sabırsızlanıyorum! Ha yakın zamanda bayağı büyük bir kitap alışverişine girmiştim bir arkadaşımla ama bakalım…

1 Beğeni

Alip okudunuz mu dostlar. Ceviri falan nasil? Karakterleri hikayeyi begendiniz mi?

Yorumlar nerede ahali!

@cankutpotter den özel bir başlık bekliyoruz ama bilemedim şimdi …

Okuyali yillar oldu. Taze olsa ben acardim. Cevirinin elime gecmesini bekliyorum.

Bu kitap yazarın diğer kitaplarından bağımsız mı? Yeni bir seri mi?

Bence konunun başlığı değiştirilip burada konuşulabilir, konu kalabalığına gerek yok diye düşünüyorum.
Kitaba gelince, bence oldukça güzel bir kitaptı, çevirisi de diğer kitaplara göre çok çok daha başarılıydı diye düşünüyorum, özellikle isimlerin çevirisine hayran kaldığımı söyleyebilirim.
Kitabı daha yeni okudum ama bugün biraz yorgunum o yüzden ne desem bilemiyorum, yine de neler yazabiirim bir bakalım:

Özet

Siri ve Vivenna karakterlerinin gerçekten başarılı işlendiğini düşünüyorum. Sanderson bu kitapta zıtların birliği temasını diğer kitaplarına nazaran çok daha fazla öne çıkarmışsa da kızların içinde bulundukları durumlara verdiği tepkiler çok doğal. Siri’nin derslerden ve sorumluluklardan kaçarken birden bire tanrı krala eş olması, bununla ilgili yaşadığı korkular, fakat durumu kontrol altına alabilmesi ve hafif uçarı tavırları çok hoşuma gitti.
Diğer taraftan hayatını politikaya ve derslerine vermiş, hayatını eğitimle harcayan Vivenna’nın gerçeklerle içine düştüğü şaşkınlık, idealleriyle gerçekleri arasında kaldığında yaşadığı iç çatışma da oldukça başarılıydı.
Dünya da oldukça egzotikti bence.
Nefesle oluşturulan büyü sistemi bence başlı başına ayrı bir durum. Belli nefes sayılarıyla belli tekamüllere ulaşıyorsunuz ve renk tonlarını ayırabiliyorsunuz, cansız eşyaları hareketlendirebiliyorsunuz (ki buna uyandırma deniyor), sesleri bile daha rahat ayırteder hâle geliyorsunuz. Biyokroma denen bu büyü sistemi aslında herkesçe yapılabilir ama herkeste bir sadece bir nefes bulunuyor ve gerisini satın almanız ya da karşınızdakinin size rızasıyla vermesi gerekiyor.
Bu sistem de kitapta çok güzel anlatılmış. Başta biraz karışık gelse de işler gittikçe anlam kazanıyor.
Kitabın tek sıkıntısı, tıpkı Elantris gibi, sonuna bir yirmi sayfa falan daha ister bence. Örneğin Siri ve Vivenna’yı doğru düzgün bir arada görmedik, ikisinin oturup uzun uzun konuştuğu bir sahne okumayı çok isterdim açıkçası.

Sonuç olarak okuyun derim, Sanderson yine yapmış yapacağını. :slight_smile:

2 Beğeni

Diğer kitaplardan bağımsız sayılır. Kozmer evreninde geçiyor ama ayrı bir macera anlatıyor. Tek kitap.

3 Beğeni

Sonunda kitap elime gecti. Taze taze okumaya baslayacagim. Cok bekliyordum, cok istiyordum cikmasini. Cevirisi de cok iyi diyorsunuz. tadindan yenmez.

3 Beğeni

sonunda savaşkıran da hoid abim göründü <3 her çıktığında kalbi bi saniye durup hafif çığlık atan ben miyim ya? bide şu dialog da ne demek istedi acep

“Teşekkürler,” dedi Siri yavaşça. "Bundan bahsetmen iyi oldu. Söylesene, böyle… sıra dışı şekilde hikaye anlatmayı nereden öğrendin?
Hoid başını kaldırıp gülümsedi. “Yıllar,yıllar önce, kim olduğunu bilmeyen bir adamdan öğrendim majesteler. İki diyarın kavuştuğu ve tanrıların öldüğü uzak bir yerdi. Ama bunun bir önemi yok tabii.” Başka bir gezegenden filan mı bahsediyor acaba?

1 Beğeni

Sanirim orda kendi ana gezegeni Yolenden bahsediyor. Orasi hakkinda canon sayilmasa da yazilmis bir kac bolumluk kucuk yazi var kitap baslangici olarak. Liars of Parthinel. Yazar sonra bu kitaptan vazgecip baska serilere odaklanmisti.

1 Beğeni

Yazarın elimde Elantris kitabı var. En kısa sürede okumayı planlıyorum. Başlangıç kitabım olacak. Fakat takıldığım bir nokta var. Yazar koskoca evren dururken genç yetişkin serilerine yöneliyor. Tamam yazım hızı çok iyi, hele hele Pat ve GRRM’ye göre. Ama ne bileyim Fırtınaışığı Arsivi’nin yedi kitabı yazılacak, Elantris ve Savaşkıran’ın devamı, Sissoylu’nun devamı ve devamı ve devamı, başka birkaç seri daha aynı gezegende geçen. Hangi ara yazmayı düşünüyor bunları acaba. Benim sitemim biraz da sanırım şuna. Sen koskoca bir evren kurmuşsun gidip ergen kitaplarıyla ne uğraşıyorsun abi. Yani illa ki Skyward’da iyidir vs. Ama keşke Cosmere’e ağırlık verse.

O genç yetişkin serilerini “kafasını dağıtmak için” iki Kozmer romanı arasında yazıyor :slight_smile: Yani ağırlık vermeme gibi bir durumu yok.

Elantris’le başlamıştım ben de Sanderson’a. Başlarda biraz acemiliğini hissettirse de sonra gayet akıcı bir şekilde ilerliyor. İyi bir tercih bence.

3 Beğeni

Cevap için teşekkürler. Yazarı okumadım hiç ve diline baktığımda bayılacağım bir yazar olacak diyemesemde oluşturduğu evren, seriler arasındaki bağlantılar kendisine çektikçe çekiyor beni. Hayırlısı bakalım :smiley:

Skyward konusunda bir şey diyemem ama Sanderson’un genç yetişkin kitapları pek çok yazara taş çıkartır diye düşünüyorum, Steelheard ve Ritmatist’i de okuyup öyle karar verin bence.
Hem zaten @mit’in de söylediği gibi kafasını boşaltmak için yazıyor o kitapları ve hayli ilginç kurguları var onların da. Tavsiye ederim.

1 Beğeni

benim de aklıma ora gelmişti ama kendini bilmeyen bir adam diyince burda kimi kast edebilir ki acep diyip başka şekillere de yormuştum kafamda kimden bahsediyor merak ettim şu an. İlerde bu tür şeyler açıklanırsa tadını almak için tüm kitapları tekrar okumak gerekcek belli

Mit cevabi vermis ama sunu eklyeyeim, o yazdigi genc yetistik kitaplari cok iyi. Son cikan Skyward da oyle. Bilimkurguyu da cok iyi goturuyor adam

1 Beğeni