'Seri Olmayan' FANTASTİK Kitap Önerileri

Merhabalar, uzun zamandır çoğunuz gibi Fantastik serilere dalmış durumdayım.

Biraz da bu kadar detaylı evrenlerden çıkıp, daha net olayları okumak isterim.

Tek kitap olarak önereceğiniz fantastik kitap önerilerinize açığım.

(Fantastik dışı okumalısın dediğiniz keskin ve tek bilimkurgu veya Stephen King tarzı kitapları da bekliyorum)

5 Beğeni

Savaşkıran olabilir aslında.

2 Beğeni

Brandon Sanderson-Elantris

8 Beğeni

Yerli efsanemiz Puslu Kıtalar Atlası ve Suskunlar

9 Beğeni

Un Lun Dun
Kıyamet Gösterisi
Mezarlık Kitabi
Yıldız Tozu
Yokyer
Usta ile Margarita
Dracula
Biz Gayet İyiyiz
Charles Dexter Ward Vakası
Goblin Kral
Ölümsüz Aile
Anansi Çocukları (tekil olarak okunabilir)
Darwinya
Alice Harikalar Diyarında

14 Beğeni

Ötekiler Arasında - Jo Walton.

Kitap aynı zamanda fantazya ve bilimkurgu türlerine bir saygı geçidi niteliğinde.

(@mit bu kitabı önerdiğimi görmesin, okumayın der. :smiley: )

6 Beğeni

Seri beklerken ciğerimiz soldu :crazy_face:
Yedikuleli Mansur
Istrancalı Abdülharis Paşa
Ihsan Oktay Anar’ın tüm kitapları şimdilik aklıma gelenler.

3 Beğeni

Darwinya yı 1 senedir falan kovalıyorum heralde. Bir türlü baskısını bulamadım.

1 Beğeni

Gök Cennetin Altında (Guy Gavriel Kay) olabilir, ben daha başlardayım iyi yani şimdilik.

3 Beğeni

Şahane kitap, goodreads’de puanı nedense çok düşük.

Cidden merak ediyorum, baskı beklemeye devam.

İthaki duy sesimizi…

1 Beğeni

Adı geçen Ötekiler Arasında için -1, Gök Cennetin Altında için +1. Ama Gök Cennetin Altında’yı biraz farklı yorumlamak gerekiyor diyebilirim.

1 Beğeni

Ötekiler arasındaya bendende -1 yazın. Kitap tamamen fantastik ve bilim-kurgu yazarları fihristi. Ben yüzde 60ını okudum. Vasat geldi. Devam etmedim.

2 Beğeni

Darwinya’yı arıyorsanız Amazon da 1 adet var
Satıcı Amazon değil.

1 Beğeni

Ötekiler Arasında bir açıdan güzel bir kitap aslında. Nasıl yaklaştığınıza göre değişir bu. Kaynakça olarak yaklaşırsanız gerçekten çok kaynak var içinde. Ben hep ödülü de bu kaynakça sebebiyle aldığını düşündüm… Ayrıca ana karakterin insan üstü okuma yeteneği de sinirimi bozmuştur.

Brandon Sanderson konusunda ise katılmıyorum. Her kitabının belli bir bağı var kendi evreninde. Tekil olan kitapların da devamlarının olacağı düşünülürse tekil diyemeyiz. Tekil kitaplarının hepsinin evrende bir yeri var. Bir açıdan Sanderson’un yarattığı evreni Marwel evreni gibi düşünebiliriz aslında. Ben bütün bu kitapların son noktada tek bir çatı altında toplanacağını düşünüyorum. Kendisinin Kozmer açıklamaları da buna işaret eder nitelikte. O yüzden yan gençlik serileri hariç geri kalanları tekil düşünmemek lazım.

Sanırım üç milyonuncu kez Bitmeyecek Öykü diyeceğim. :slight_smile:

Not: Darwinya’yı ben de arıyorum ama hem uygun hem de temiz bir türlü rastlayamadım. Bir gün alınır elbet…

7 Beğeni

Suskunlar çok iyi Efrasiyab Hikayeleri en az onun kadar iyi Bir de tabiki Hobbit, Buz Ejderhası ve Oz Büyücüsü

Hocam oz büyücüsü de seri hatta 14kitaplik bir seri ama nedense ülkemizde devamı basılmiyor.

Usta ile Margarita kitabını okuyorum beklediğimden güzel çıktı kitap.

5 Beğeni

Diana Wynne Jones - Yürüyen Şato kitabını eklemek istiyorum. Belki saf fantastik değil ama okuması keyifli bir hikayeydi.

Seri bu kitap. Hatta ithaki basmıştı.

1 Beğeni