Sherlock Holmes Hangi Yayınevi Daha İyi?

Ben beğenmiştim ama ışık vurunca belki kameradan olduğu içindir bilemiyorum ama parıl parıl parlıyordu :smiley:

1 Beğeni

estetik olarak cildi kutusu çok hoş bir bütünlükte ama Sherlock konseptine uygun değil bence.sarı sarı yaldızlı bir kitap ama cinayet öyküsü okuyorsun :grinning:

1 Beğeni

İlk önce daha çocuksu gözüken, migrosta karşılaşıp aldığım “Sherlock, Lüpen ve Ben” serisi hoşuma gidince “Neden orjinal Sherlock kitabını okumayayım ki?” düşüncesiyle google’a girdim ve yaklaşık 3 saatir hangi set hangi kitap araşrırıyorum ama o kadar fazla fikir, yayınevi ve kitap var ki içlerinde boğulmaya başlamıştım ama şanslıymışım belli ki çünkü bu forumla karşılaştım. Everest, Cem ve Martı yayınları arasında kaldım.

Martı yayınlarının okuduğum yorumlarına göre başta ona karşıydım çünkü öneren kişiler çok azdı ama Martı yayınlarını öven @NicholaiHel kafamı daha da karıştırdı.

Everest yayınları güzel duruyor, ben detay seven biriyim ama kırmızı yazılarla gözümün ortasında duran uzunca detayların arasında dikkatimin dağılmasından korkmuyor değilim. Belki sayfanın daha ayrı bir yerine yazılsaydı (neresine onu düşünmedim sadece “belki” diyorum) veya son sayfalara detayların olduğu yerler eklenseydi benim için göze daha hoş gelebilirdi. Ayrıca orjinalinden alınmış görsellerin de eklenmesi oldukça ilgimi çeken bir detay.

Cem yayınlarını da öneren ve hoşnut olan var göze de hoş geliyor ama hepsi hakkında tam bir bilgi birikimi olan birisi var ise öğrenmeyi çok isterim detaylı bir cevap veren olursa sevinirim :confused:
(sırf bunun hakkında yazmak için hesap açtım umarım cevap veren olur.)

Not: @alper kitaplığı yapabildiniz mi merak ettim :thinking:

(Düzeltme:Everest yayınlarının fiyatını araştırınca ondan tamamen vazgeçtim. Çalışmayan bir öğrenci olarak o kitapların maliyetini karşılayamam. Cem veya Martı ikisinden birini seçmeyi düşünüyorum.)

Öncelikle hoş geldiniz :slight_smile: Ben de 2 yıldır kararsızdım ama sonunda; hem forumda hem kitap sitelerinde alanlar memnun olduğu ve fiyat olarak da makul olduğu için geçenlerde Cem baskıları aldım.

1 Beğeni

Martı’nın 5 ciltlik Sherlock Holmes Bütün Öyküler serisinin ilk basımı sanırım 1998-99 olmalı, hatta bu kitap Martı Yayınevi’nin ilk kitabı bile olabilir. İlk iki ciltten sonra Ren ile devam etti seri. İlk hali 4 cilt idi, ki bende 4 ciltte öykülerin tamamı var. Sonra Martı tekrar 5 cilt halinde bastı. Seri çeviri olarak aynı mıdır bilemem ama ben zamanında (20’li yaşların başında) keyifle okumuştum. Aynı ise tavsiye ederim. Ama kitaplığımda özel bir yer edinsin derseniz Everest’in 3 ciltlik serisini almanızı tavsiye ederim. Sherkock sonrası yazılan Sherlock kitaplarını da kaçırmamaya çalışıyorum. Hemen hemen 50 kadar olmuşlardır herhalde. Birçoğu hayal kırıklığı ve kısa bir yazarlık atölyesi eğitimi ürünü kalitesini aşmıyor maalesef. Ama hala merakla alıyorumve okumaya çalışıyorum pek çoğunu.

1 Beğeni

Bu konuda son bir karşılaştırma yapıyorum - kendi fikrime göre-

Öncelikle Kardeş bana dağ bayır gezdirecek kitap lazım arka cebime sığsın diyorsanız gerisini okumayın bile. Direkt 9 setlik Cem Yayınları diyor sizi uğurluyoruz.:grinning:

EVEREST Sherlock seti
1.Bu set Sherlock’a özel ilgisi olan,daha önce hikayeleri romanları okumuş,evrene karakterlere hakim ama daha fazla detay isteyenler için mükemmel.Atıyorum Baskerville’lerin Köpeği’ni okudunuz,izlediniz hatta belki birkaç kere.Bir kere de şöyle detaylı dipnotlu vs. sindire sindire okusam dediniz bu set tam size göre.-tam hatırlayamadım bu kısımda dipnot var mıydı ama fikir açısından örnek verdim-Sherlock tutkunları için adeta ansiklopedi niteliğinde bir set.
2.Fiyatı bence gereksiz pahalı.Ama 3 kitaplık bir set ve cildi kağıdı çok kaliteli.
3.Çeviri konusunda çok başarılı.
4.Okuması rahat,ancak dışarıda taşınacak kadar değil.
5.Yazı fontu normal ama bir sayfada çok farklı fontlarda renklerde dipnot detay vs. var göz yorucu olabiliyor akıcı okuma beklemeyin.Hikayelerin de hikayesini okurken bazen ben ne okuyordum ya diyebilirsiniz.
6.Cilt,kağıt kalitesi,tasarım olarak 7/10.
3 puanı fiyat yüksekliği kutusuz olması ve şömizlerin dayanıksız olmasından kırdım o fiyata daha kaliteli olabilirdi belki.

MARTI Sherlock ÖZEL CİLTLİ BASIM
1.Bu kitap yine Sherlock’a ilgi duyan ama şöyle parça parça değil de bir başladığımda hepsini okusam,hepsi birarada olsa aklıma vurduğunda arayıp hemen bulsam diyenler için harika.Öyle dipnot detay vs. yok. Dümdüz Sherlock okuyorsunuz.
2.Fiyatı kalitesine göre uygun bile. Hatta indirimle yakalarsanız bu fiyata bunu nasıl aldım bile diyebilirsiniz-ben dedim-
3.Çeviri konusunda başarılı.İmla/noktalama hatası hiç yok diyebilirim.Cümle cümle Everest le karşılaştırmadım ama arada dağlar kadar fark asla yok.Özel baskı olduğu için ekstra özenilmiş olabilir.
4.Okuması rahat,ancak dışarıda taşınamaz.Ama ağır değil mesela yatarken Murakami 1Q84 tek cildi okumak daha yorucuydu kıyas isteyenler için.
5.Yazı fontu küçük değil,YKY deltalardan büyük,göz yormuyor -ki gözlük kullanan ben her kitabı okuyamam-
6.Cilt,kağıt kalitesi,cilt ve kutu tasarımı olarak 9/10.
1 puanı sarı yaldızından kırdım bence anlamsız olmuş.

Ren için de benim için kıyaslama bile söz konusu değil.Bedava verseler almam.

diyeceklerim bu kadar :grinning:

9 Beğeni

Ren baskısı bütün öyküler ve bütün romanlar şeklinde 2 cilt, ama problem şu: Bir o kitaba bir bu kitaba geçmek zorundasınız ve hangi romandan sonra hangi hikayeleri okuyacağınız sıralı olmadığı için ve bir o kitap bir bu kitap şeklinde ilerleteceği için kitabı okumaktan kişiyi soğutabilir.

Şöyle söyleyeyim Ren Sherlock u beyine çiple yüklemeli bassa yine olmaz :grinning:.

1 Beğeni

Çeviri olarak pek bir şey bulamadım ama forumda Ren’in çevirileri ile ilgili yorumları okuyunca çoğunlukla olumsuzdu.

Sherlock sonrası ile kastınız conan doyle’un yazmadıkları ise benim hobi ve koleksiyon konum oldu sayılır. Bende 30 tane var sakıncası yoksa listenizi görmek isterim.

1 Beğeni

Şimdi gördüm de benim Cem Yayınlarından aldığım kutulu sete güzel zam gelmiş.

2 Beğeni

Sen ne kadara almıştın?

2 Beğeni

Ben 91 liradan almıştım. Şimdi 113 olmuş. Etiket fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 140 TL idi, şimdi 175 olmuş.

1 Beğeni

İndirim oranı değişmiştir muhtemelen. Ben de almayı düşünüyorum. Amazonda 79 Liradan 2 tane var. Birini alıyım, diğerini almak isteyen çıkar belki forumdan. :slight_smile:

2 Beğeni

Etiket fiyatı ben aldığımda 140’tı hocam sanırım. Şimdi 175 olmuş. Ucuza bulmuşken al bence de :slight_smile:

Ekleme: Şimdi faturaya baktım 140’mış. Doğru hatırlamışım.

2 Beğeni

Aynen kaçırmadım aldım hemen. Arttıysa fiyatı Amazon daha yansıtmamış sanırım. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Ben de yakın bir zamanda hemen başlayacağım, bitsin bu hasret :smiley: Keyifli okumalar :slight_smile:

2 Beğeni

Arkadaşlar Cem Yayınevi’nin kendi sitesinde 70 TL kaçırmayın.
Bonus olarak Jack London Vahşetin Çağrısı kitabını da hediye ediyorlar.

2 Beğeni

Merhaba, çeviriler konusunda orjinal dil ile karşılaştırma ve çeviriye esas alınan baskıyı bilmediğim için yorum yapamıyorum.

Doğrudan Everest’in üç ciltlik açıklamalar ve notlar ile içeriği zenginleştirilmiş, ciltli ve kağıdı güzel olan çevirilerini önerirdim ama fiyat yüksek olduğu için bir şey diyemiyorum…

Alfa baskılarını da bir bakın isterseniz. Hem tekli baskıları var hem de üç ciltlik karton ve ciltli baskıları var.

Kendi sitesinde yüzde 50 indirimle bulunabilen Cem’in kutulu seti maliyet olarak daha uygun olabilir.

Martı ve Ren konusunda alternatifi olan hiç bir kitabı onlardan okumadım. Sherlock baskıları konusunda çeviri ve editörlük ile olumsuz çok yorum okudum. Martı Sherlock çevirmeni Cumhur Mısırlıoğlu genel anlamda tüm çevirileri beğenilmediği için ben onun çevirilerinden uzak duruyorum.

Kısmi bir çözüm ile iki adet 80x237 cam kapaklı bir adet 40x237 kapaksız ikea billy modellinden aldım. Kitaplığı aldığım dönemde marangoz yerine bu çözüm maliyet olarak daha uygun olmuştu. Duvara sabitlenmesi ve cam kapaklı olması benim hoşuma gitti ama elbette marangoza tam istenilen ölçülerde yaptırılacak kitaplıklar kadar iyi olmuyor.