Sissoylu

Ana kötü karakter olacağına emin misin? :roll_eyes: O kısım belli oldu mu ki, ayrıca 3.kitapi bekle bence detaylar için. Secret historyde de ben çok yüklemiştim. Kelsier karakteri, o azim, irade muazzam.

2 Beğeni

Forum sayfalarında bu konuşuluyor sık sık. 3. Çağ Allomanserleri avlayan bir seri katil üzerine olacak malum karakter olma ihtimalli çok fazla. Ama kesin bir şey yok.

Birde anlamayan var mı bilmiyorum ana Matem Bandlarindaki tapınaktaki heykel Lord Hükümdara değil Kelsiere ait. Ben bunu Secret History okuyunca anladım. Kelsier bildiğin uzun bir süre Lord hükümdar gibi takılmış

3 Beğeni

Matem Bantları son bölümü okuyunca direkt anlaşılıyor zaten. Wax Hoid’un ona verdiği madalyona ulaşınca oradaki ipuçlarından çok rahat anlaman gerekirdi.

1 Beğeni

Ahenk/Harmony bundan rahatsız olduğu için Allomansi için Kopma eşik değerini azaltıyor. Tamamen kaldıramaz, çünkü Kozmerde büyü zayıflamış ruhun boşluklarının dolması ile elde ediliyor, Roshar’da da benzer bir mekanik işliyor mesela. Bunlar soru cevaplarda yazara soruldu. Kitaplarda geçmedi ama.

3 Beğeni

Ben hem lord hükümdar hem de kelsier yaşıyor sanıyordum.

Onun ana kötü karakter olacağını nerden duydunuz. Kaynak neresi tam olarak

1 Beğeni

Bunlar hep teori. Ancak Sanderson’un dediklerine bakarsanız kötü olma ihtimali çok fazla.

Yanılmıyorsam Sanderson Kelsier başka bir evrende kesinlikle kötü olur demiş. Bu yüzden bu teoriler var. Ben yanlışlıkla teoriyi kesin gibi yazmışım o yüzde bu karmaşa oldu.

Sizin yorumu okuduktan sonra arcanumda o karakteri aradım. Bu tip birsey yok ama ancak 3. Çağ hep onla ilgili olacak demiş.

1 Beğeni

Son canlı yayında Sanderson uyarlama konusundaki görüşmelerin bayağı ciddiye ulaştığını söyledi. “Tabi ki kesin bir şey yok ama gelecek yıl bu zamanlar sette olmazsak çok şaşırırım” gibi bir şey dedi ve gelecek birkaç ayda duyuru gelebilir bekleyin diye de ekledi.

3 Beğeni

Sissoylu dizi ve oyun tasarımı için mükemmel hazır konsept senaryo. Her yönüyle çok ellenmeden aslına sadık kalınarak her 2 platform içinde kitleleri peşinde sürükler. Umarım Bs bu işi sırf para için yapmaz. Kendi eserlerini görsel dünyaya kendi çizgisinden uyarlatir.

1 Beğeni
  1. Çağ tam anlamıyla geçiş çağı denilebilir.
    BS’nin özenmemesi gibi bir durum görmüyorum.
    Özellikle 7. kitabi ( BS de cosmere anlatisi olarak en yoğun kitap demişti yazdıkları arasından) okuduktan sonra ilerdeki çağları ve cosmere’i ilgilendirecek çokça unsur göreceğiz gibi geliyor.

Kanun Alasimi olsun Benligin Golgeleri olsun (ozellikle Matem Bantlari’nı Benligin Golgelerinden once yazması da buna büyük bir gerekçe olur) tam gecis kitaplarıdır. Matem Bantlari ve The Lost Metal bunu kıracak ve kırdı da diyebiliriz…

Era 2, BS’nin yazdığı diğer kitaplardaki gibi daha destansı bir hikaye yerine daha polisiye ilerlediği icin ( ilk iki kitap özelinde) öyle hissettirmiş olabilir ama en farklı ve özel uğraştığı kitaplar da bence bunlardı.

2 Beğeni

O hikayenin her anını gülerek/eğlenerek okudum.
Ve her anında " acaba kelsier cosmere’a salinsa ve oradaki sistemleri az az kavrasa ne gibi sıkıntılar verrirdi" mihvalinde düşünüp heycanlanmistim.

Bir de Bilicsel Alemde Kelsier ve Hoid kavga ederken Hoid hasar almazken Kelsier büyük hasarlar aliyordu bunun üzerine Hoid Kelsier’e her şey aklında bitiyor (sana tekmeyi atinca beynin canın acıması gerektiğini düşünüp ona göre reaksiyon verip canın acıyor diye söylemişti) mihvalinde bir şey demisti. Yani bu Bilicsel Alemde fiziksel hasar alınmıyor mu demek? (bazi aygitlar ya da Kusam harci soruyorum)

Ben hoid ile kelsierin dövüştüğü bir sahne hatırlamıyorum acaba hangi kitapta oldu bu? Umarım Fırtınaışığı dörten bir sahne değildir…

Sissoylu 2. Çağ bildiğim kadarıyla sonradan cosmer kitabına çevrildi. İlk başta üçlemenin üçlemesi olarak tasarlanmış(artık o ne demekse)

Birde spoiler içinde yazarsanız daha iyi olur. Daha seriyi okumayan insanalar var.

Gizli Hikaye de kuyuda Kelsier ile dovusen kisi. Hem de kendisi Cephandrius olarak tanıtılıyor (Muhafaza oyle diyor). Betimlemesi ( beyaz saç, köşeli yüz, sivri bir burun…) olsun konusma tarzi olsun tam Hoid.

Uzgunum spoiler kanali gibi dusundum.

1 Beğeni

Cok iyi teoriymis. Sevdim

Sizce bu Trell kim olabilir? Anladığım kadarıyla Beyaz Kum 2’de varmış. Sissoylu 1. Çağda da ismi geçiyormuş. Sizce bir pare mi yoksa Garaz’ın bir tür hizmetkarı mı? Ben yeni bir pare olduğunu düşünüyorum. Sonuçta 16 tane pare var Bu parelerin hepsini tek bir seride görmemiz imkansız. Sanderson diğer pareleride bize tanıtmak isteyecektir o yüzden ben pare olduğunu düşünüyorum.

Sissoylu serisinin ikinci dönemini içeren kitapların tamamı kısa boy olarak basıldı mı ? En son 2 kitap kısa boy 1 kitap hala uzun boy olarak satılıyordu. Bu yüzden seriye başlayamıyoruz. Bu kitapları uzun kısa muhabbeti kadar saçma bir şey yok yemin ediyorum.

Hepsi kisa boy oldu. Ben de 2 hafta once aldim

1 Beğeni

Çok şükür. Bende alayım ve seriye başlayayım. Hangi kitapçıdan aldınız ?