Stanislaw Lem Kitapları

Sevil Cerit cevirisi

İrem Kutluk Çevirisi

Ben okuyalı epey oldu ama alfa baskısından okudum. Genel alfa editörlüğü haricinde pek çeviri sorunu yok gibiydi. Douglas Adams hayranı olmama rağmen benim de çok sevdiğim bir kitap değil :sweat_smile:

2 Beğeni

Bende hem Sarmal hem Alfa baskısı var. Yıllar önce Sarmal baskısını okumuştum. Alfa baskısını alınca ilk on sayfayı karşılaştırmalı olarak okudum. Çeviri konusunda yorum yapmak istemem ama Sevil Cerit çevirisini okurken Douglas Adams okuyorum hissine daha çok kapılıyorum.

Londra ile başlayan paragraf duygularıma “tercüman” olmuş :smile:

1 Beğeni

Arkadaşlar İngilizce baskılarda şöyle bir kitaba denk geldim:
Memoirs of a Space Traveler
Further Reminiscences of Ijon Tichy
(the sequel to The Star Diaries)

Yıldız Güncesi’nin devam kitabıymış.

İçindekiler:

The Eighteenth Voyage
The Twenty-fourth Voyage
Further Reminiscences of Ijon Tichy
I
II
III
IV
V (The Washing Machine Tragedy)
Doctor Diagoras
Let Us Save the Universe (An Open Letter from Ijon Tichy)

Bu kitabın Türkçesi var mı? İlk mesajdaki listede devam kitabı olarak Küvette Bulunan Günce yazılmış. Maalesef o değil. O roman Ijon Tichy serisinden değil.

Memoirs of a Space Traveler, Star Diaries’in iki cilt basımındaki ikinci cilt. Tek baskı Star Diaries içerisinde de yer alıyor hikayeler çoğu baskıda. The Star Diaries - Wikipedia

Dzienniki gwiazdowe is a 1957 collection of short stories by Polish writer Stanislaw Lem, expanded in 1971 around the character of space traveller Ijon Tichy. The collection was published in English in two volumes, The Star Diaries (published New York, 1976) and Memoirs of a Space Traveller (published London, 1982).

55 sayfalık bir ek gibi bir şey. Genişletip Star Diaries içerisindeki bazı öykülrei de içerecek şekilde yeni bir kitaba dönüştürmüşler. Alfa baskısında bu öyküler yok bu arada onu soruyorsanız.

Alfa penguin baskılarını kullanıyor. https://www.amazon.co.uk/gp/product/0241240026 bunları yani.

2 Beğeni

Evet bu ek kısımlar Türkçe baskılarda yok. Örneğin biz Ijon Tichy’nin 24. yolculuğunu Türkçede okuyamıyoruz. Çok mu zor yahu bu kısımları da ekleyip Lehçe baskısındaki gibi tam metin yayınlamak? İletişim nasıl bastıysa aynen basılıyor.

Sağ olsun Alfa, bizi sahafların ellerinden kurtardı, Lem’e kavuştuk ama yeni baskılarda eksiklerin giderilmesi iyi olurdu. Neyse, belki Alfa bu devam kitabını da basar.

Çevirilerin İngilizceden yapıldığını düşününce ben pek ihtimal vermiyorum dürüst olursak, çünkü kimle anlaşırlar onlarda olanları alacaklar sadece. Şükür ki külliyatına kavuşuyoruz ama keşke dediğiniz gibi olsa. Hem Lem hem de PKD için teşekkür ediyorum Alfa’ya. Ama insan böyle güzel baskılarda tam olsun istiyor her şey.

1 Beğeni

İnsanın Bir Dakikası ve Kör Talih kitapları temmuzun kaçında çıkacak acaba? Sosyal medya kullanan arkadaşlar alfa’ya oradan sorabilirse çok sevinirim.

1 Beğeni

Bondroller alındı.

15 Beğeni

Gelecek bilim kongresi ve dünyada barış da kesin matbaaya girmiştir. :slight_smile: Alfa gayet başarılı bir şekilde seriyi devam ettiriyor (yalnız ilk iki kitap açısından yazım hatası çok fazlaymış sanırım, o bir eksi puan katıyor). Bir an önce çıksa da paraları döksek alfa’ya.

4 Beğeni

Arkadaşlar ne zaman çıkacak yeni kitaplar bilen var mı bekle bekle bir hal oldu artık :grinning:

2 kitap geçen ay çıkacaktı ama çıkmadı. Bu ay 4 kitap birden gelebilir diyemiyorum. :smiley: :smiley:

1 Beğeni

9 Beğeni

Her ne kadar sadece ilk ikisini okumuş olsam da çok güzel haber. Severiz Lem’i :star_struck:

2 Beğeni

Sondaki kitap SL6 diye gözüküyor. Onun üst taraflarında bir tane daha SL6 var. Acaba seri mi? Yoksa SL8 mi olacak?

1 Beğeni

SL8 olacak. Alfa Yayınları’nın haberi var.

2 Beğeni

9786254490187

10 Beğeni

14 Beğeni

9786054490668

Gözümüz aydın.

16 Beğeni

Gelecek Bilim Kongresi bir an önce çıksa da okusak. İjon Tichy’yi özledik. :blush:

4 Beğeni