Stefan Zweig'in popülerleşmesinin getirdiği sorunsal

Okurken de İngilizceyi yeni öğrenenlere de yardımcı olur. Sonuçta herkes bilmek zorunda değil ve herkes dil biliyor değil. Bana da gayet güzel geliyordu :slight_smile:

1 Beğeni

Nottingham’ın özelliği neymiş acaba? Hepsi türkçeleşmiş, ona dokunmamışlar.

1 Beğeni

Haklısınız sevgili yavanna :slight_smile: Hemfikir olduğumuza da sevindim. Hemfikir olmadığımız başka yerler de vardır elbet ama onları aramızda konuşuruz. Bu arada çok tatlışsınız. Indie insanı olduğunuz ne kadar da belli. Ah siz ah!

Ben de yavanna’ya katılıyorum. İmla gibi hatalarda başkalarına karşı daha bağışlayıcı olmalıyız. Hatta imlanın dışında herhangi bir konuda -bunu birçok kişi yapıyor- iğnelemeden de kaçınmalıyız bence.

Bu tarz ifadeleri kullanmana gerçekten gerek yok. Belki benim için kullanmadın bu lafı ama birileri için kullandın. Birisi dünyanın en cahilce şeyini yazsa bile yine de böyle bir lafa hakkın yok bence. Laf dalaşı inan işin en kolay kısmı. Genelde forumda bu tarz ifadeler de kullanılmıyor, ki edepli de değil bence. Eski forumda hiç yoktu ama burada nedense görüyorum bu tarz şeyler. Dediklerimize katılmayabilirsin, ben de seninkine katılmayabilirim ama edep bence önce gelmeli. Neticede birbirimizi tanımıyoruz bile. Bu forumda bugüne kadar sadece bir kişiyle özel mesaj yoluyla tartışmıştım ve sonrasında da onunla hiç yakın olmadık, ne o haklıydı ne de ben, sadece basit bir tartışmaydı ve keşke hiç yaşanmasaydı, bunun dışında da pek gerginlik yaşamadım. Bir başka konuda crusherma ile tartıştık ama hiç gücenmedik birbirimize, ikimiz için de güzel bir tartışma olmuştu. Yanlış anlama ben haklıyım demiyorum, sen de haklı değilsin, haklı olunacak bir durum da yok, sadece basit bir tartışma bu kadar. Birbirimizi üzmeyelim, dalga geçer ifadelerde bulunmayalım yeter.

Bu yorumun çok doğru. Her ne kadar bir önceki tartışmamızda pek anlaşamamış olsak da gayet düzgün cevaplar vermişti Görkem. Ben kalp Görkem ahah. Bu arada eski forumda da Görkem diye biri vardı o (bu soru crusherma için) sen misin? O zamanki takma adını -sensen tabii- hatırlayamadım.

2 Beğeni

Gelecekte;

ABD’li sunucu: Türkiye’de adınızı nasıl telaffuz ediyorlar Kubilay Bey?

Ben: Yazıldığı şekilde söyleniyor.

:joy:

Aynen, gayet eğlenceli bir tartışma olmuştu. Tartışmak zaten belli sınırlar korunarak yapıldığında bence güzel bir eylemdir. Böylece iki tarafında ilgili konu hakkında fikirleri gelişir. Tartışalım, kendimizi geliştirelim ama tartışırken görünmez sınırların dışına çıkmamaya özen gösterelim.

Kayıp Rıhtımı uzun zamandır yeni çıkan bilim kurgu ve fantastik kitapları öğrenmek için takip ediyordum ama üye olup forumlarına yazmaya başlamam yeni oldu. Yani o arkadaş değilim. Ayrıca samimiyetime inandığınız için de sizlere teşekkür ediyorum.

1 Beğeni