Tarihten Fotoğraflı Kesitler

Milli Mücadele yıllarında Çankaya’da Mustafa Kemal,İsmet Paşa,Giresunlu Topal Osman ile beraber.

4 Beğeni

3 Beğeni

31.03.1918.

5 Beğeni

Apartheid dönemi Güney Afrika.

2 Beğeni

Sait Faik Abasıyanık, Mahmut Makal, Orhan Kemal ve Yaşar Kemal bir arada. (1952, Burgazada)

Kayıp Rıhtım Twitter hesabı paylaşmış.

9 Beğeni

Masa ve ortam mütevazıymış ama kıyafetler imrenilecek kadar güzelmiş.

1 Beğeni

I.TBMM

10 Beğeni

İsmet paşanın çivileme atlayışı meşhurmuş.

İsmet paşa yüzmeyi bilmezmiş, öğrenmesiyle ilgili şöyle bir şey anlatılıyor.

Atatürk Florya’da yüzerken başbakan İsmet İnönü görür ve seslenerek İnönü’yle yarışmak ister. İnönü’nün yanıtı “Paşam, ben yüzme bilmem ki” olur. Atatürk bunun üzerine İnönü’den kısa sürede yüzme öğrenmesini ve kendiyle yarışa girmesini ister. İsmet İnönü bu konuşmanın üzerine Heybeliada’daki Deniz Askeri Lisesi Subayı Ulvi Tekeş’le tanışır. Kısa bir süre içinde ondan yüzme öğrenir. İnönü, ilk çivileme atlayışını bu eğitimleri sırasında yapar. Sonraki yıllarda bu atlayış İnönü ile bütünleşir.

15 Beğeni

1927 Solvay Konferansı. Dönemin en önemli bilim insanları ve tüm gücü ile aralarında parlayan tek kadın Marie Curie. Planck, Einstein, Lorentz, Bohr, Pauli, Heisenberg…
Çalışma masamda bulunan bir fotoğraf, bana göre kararlılığın, azmin ve bilimin sembolü.

13 Beğeni

Srebrenitsa Katliamı

Resimlerin Kaynağı

5 Beğeni

Yapay akciğer - Çocuk felci aşısı bulunasıya kadar binlerce çocuk, çocuk felci virüsü yüzünden hayatını kaybetmiştir. 1937 yılında ABD’de çekilen bu fotoğrafta ise virüsün beyin sapına yerleşip solumunu engellediği çocukları görüyorsunuz. Fırın benzeri devasa alet ise mekanik bir akciğer. Aylarca bu makine içinde yaşamak zorunda kalan bu çocuklarınsa hemen hepsi hayatını kaybetmiştir.

10 Beğeni

Bu çocukları yaşatma gayretini takdir mi etmeli yoksa çocukların maruz kaldığı duruma üzülmeli mi bilemedim

1 Beğeni

Hıtler eyfel önunde

İkinci Dünya Savaşı’nın bitişıyle, ülkesine dönen Amerikalı bir askerin New York’ta Times Meydanı’nda bir hemşireyi öpüşü.

7 Beğeni

Marilyn Monroe

James Dean

2 Beğeni

Nazilerin yargılandığı Nuremberg Mahkemeleri.

6 Beğeni

images (61)
images (60)

Mao zedung

2 Beğeni

Breslau - Midilli

Goeben - Yavuz Sultan Selim

27 Ekim 1914 günü Amiral Souchon komutasında Goeben , Breslau ve dokuz Osmanlı savaş gemisinden oluşan bir filo Karadeniz’e açıldı. Karadeniz Baskını olarak adlandırılan bu harekâtta filo 29 Ekim 1914 sabahı Rus liman ve gemileriyle temas kurdu. Odessa, Sivastopol, Novorossiysk ve Kefe (Feodosya) limanlarını bombaladı. Bir mayın gemisi ve on beş askerî nakliye gemisi batırıldı, bir torpido botuna ağır hasar verildi. Bir kömür gemisı 3’ü subay 75 personeliyle esir alındı. Novorossiysk’te buğday silolarıyla elli petrol deposu tahrip edildi. Bu gelişmeler bir dönüm noktası oldu ve 2 Kasım’da Rusya, 5 Kasım’da Birleşik Krallık sırasıyla Osmanlı İmparatorluğu’na karşı savaş ilan ettiler. Osmanlı İmparatorluğu’nun savaşa girmesi ile I. Dünya Savaşı nda çok sayıda yeni cephe açıldı

1 Beğeni

1900 'lü yıllarda ABD 'de kömür madeninde çalışan çocuklar

2 Beğeni

Kanlı Noel

1 Beğeni

There will be blood izledim tekrardan…Resim yüzünden. :grin:

1 Beğeni