Tartışma Köşesi

O zaman siz @Kote’nin dediğini de yalanlıyorsunuz. Habere göre milyonlarca insana test yapılmış, Finli, İspanyol, Uzaylı falan çıkmışız.

2 Beğeni

Milyonlarca test yapacak bir firma türkiye de yok. Yok Saf türk olan milyonlarca insan var diye havaya konuşuyorsunuz. Söylediklerinizin tutar yanı yok. Araştırma yapılırken belirli bir yüzdelik dilim dikkate alınır, her bölgeden yöreden bir insan alınır, her bölgenin o bölgenin boyutuna göre yüzdelik dilim sağlyacak insan sayısıyla katılımı sağlanır. Böylelikle ortalamalar bulunur. Bilimsel çalışma böyle yürütülür, milyonlarca dna testi yapmak 50 yıl sürerdi yoksa. Testlerde sizin dediğinizi destekleyen bir veri yok diye sordum siz farklı bir testten mi bahsediyorsunuz, sonuçlar açık diye sorguladım.

Kabul ettiğiniz din bile ırkçılık yapmamanızı söylerken, Yaratıcı söylerken bile dinlemiyorsunuz. Biz söyleyince niye dinleyesiniz ki. Daha da mesaj yazmam bu başlığa. Dont feed the troll başlığına döndü iyice.

4 Beğeni

Dinin kendisi zamanında ırkçılık yaptığını açıklıyor. Tevratta da ırkçılık vardır. Ben dinlerin gerçek olduğuna inanıyorum dedim ama o dine mensubum demedim ki nereden çıkarıyorsunuz?

2 Beğeni

Haberde “milyonlarca insana” test yapıldığını falan söylemiyor, 95 farklı yerden 523 kişiden alınan örnekten bahsediliyor. Yine haberdeki araştırmada bilimsel araştırma yöntemlerine uygun olarak coğrafi bölgelerden ve o bölgelerde yoğunlaşan genlerden bahsediliyor. Bu, bir ırka değil bir coğrafyaya işaret eder. Haberde harflerin ve bölgelerin kullanılması da bu yüzden. Anadolu coğrafyası tarihsel göç yolları üzerinde bulunan bir coğrafya, dolayısıyla yüzlerce yıllık bir süreç içerisinde farklı bölgelerden gelen insanların böylesi bir genetik çeşitlilik yaratması normal. Kaldı ki ki bu kaçınılması gereken bir durum, “karışmamış” olmak övünülmesi gereken bir meziyet değil.

7 Beğeni

Nereden biliyorsunuz karışmayanların olmadığını? Herkes ırksız olacak diye bir kaide mi var?

1 Beğeni

Irksız olmak diye bir şey yok, çünkü “ırk” diye bir kategori yok, bunu anlatmaya çalışıyorum. Siz “ırksız olmak” diye olumsuz bir durum tanımlayıp, nüfusun mümkün olan en büyük kısmını bu kötü kaderden kurtarmaya çalıştığınız için tartışmayı “karışanlar ve karışmayanlar” ekseninde yürütmeye çalışıyorsunuz. Olabilir, Anadolu’ya geldikten sonra sadece kendi içinde evlenen topluluklar da olabilir (bunun getireceği genetik sorunları bir kenara koyalım) Ama bu 80 milyonluk bir ülkeye genellenebilecek ve daha önemlisi - ve daha tehlikelisi- kimliği ırk üzerinden kurmaya zemin hazırlayacak bir durum değil.

7 Beğeni

karıştığıyla ilgili bir kanıtınız var mı? Irk olgusunun bilimsel bir gerçek olduğu ile alakalı çok çeşitli çalışmalar var.

Bunu siz söylediniz… Önemli olan karıştığını göstermek. Herkes karıştı diyen yok zaten.

50 milyon seçmen var ülkede ve seçim anketleri bile 2 bin kişiyle yapılıyor genelde.
İstatistik bilimi böyle çalışıyor.

5 Beğeni

@Agape Dünden beri başlık amacından fazlasıyla şaşıyor diye düşünüyorum. Konuşmaları taşımanız mümkün mü acaba?

1 Beğeni

Sonunda aklıselim bir yorum görmek güzel.

2 Beğeni

Arkadaşlar tartışmayı nihayete erdirirse taşıyacağım. :slight_smile:

1 Beğeni

Tartışmanın sonlanması için saldırı içeren yorumların gelmemesi lazım. Ben savunduğum şeyi savunurum ancak illa ki bazı insanlara dangalak, zevat diyen insanlar olduğu sürece tartışma bitmez zaten.

Atsız ırkçı da olsa bu ülkenin bir değeridir. Dikkat ederseniz ilk başta ben hiç kimseye Nazım Hikmet dahil hakaret etmedim ancak millete, milliyetçiliğe, Türk düşünürlerine hakaret devam etti.

3 Beğeni

Rahatsız olduğunuz bir mesaja karşılık rahatsız olduğunuz ve başkalarını da rahatsız edecek şekilde cevap verdiğinizi düşünüyorum. Karşınızdaki kişinin size hakaret ettiğini düşünüyorsanız aynı şekilde karşılık verdiğinizde başkaları da sizin hakaret ettiğinizi düşünür. Zincirleme bir kaza meydana geliyor ne yazık ki. Diğer yandan başlıktaki neredeyse tüm mesajlar raporlu. Aynı görüşü paylaşmayanlar aynı görüş sunmayan mesajı raporlarken karşıt görüşte olanlar da diğerini raporluyor. Sonsuz ve sonuçsuz bir döngü var. Sözüm tek size değil. Genel olarak baktığımda üstü kapalı veya açık herkes birbirine dokunduruyor. Bu şekilde inat içeren bir tartışmanın tamamını doğru sözler de edilse yanlış sözler de edilse faydalı bulmuyorum.

1 Beğeni

Bilimsel yaklaşım için;

4 Beğeni

Bu ayrışma ve gruplaşmanın müsebbibi ben değilim. Burası bir edebiyat forumu olduğu için, Atsız’da bir yazar olduğu için onun sözünü paylaştım. Buna tepki geldi ‘‘Sen nasıl ırkçı bir adamın, dangalağın sözünü paylaşırsın’’ diye. Sırf ideolojisi farklı olduğu için tepkiler geldi. Bu normal midir sizce?

Son zamanlarda forumdaki tartışmaların sorumlusu, insanları gruplaştıran kişi olarak mı görüyorsunuz beni bilmiyorum ama çirkin yorumlara değil bana tepki gösteriyorsunuz, benim fikirlerimin yanlış olduğunu belirtiyorsunuz.

2 Beğeni

Beni tartışmanızın içine dahil etmeyin lütfen. Ben sizi sorumlu tuttuğumu söylemedim. Fikirlerinizle alakalı tek bir cümle bile kurmadım. Benim bahsettiğim size rahatsız edici bir cevap geldi ve aynı şekilde karşılık verdiniz. Ne tartıştığınızla ne de birbirinize kabul ettirmek istediklerinizle ilgileniyorum. Tüm başlıkta yazan kişiler için kullanıyorum bunu. Farkındaysanız mesajım genelleme içeriyordu.

Sizi yanıtlamamın sebebi sizin beni yanıtlamanızdan dolayıdır.

Konuyla alakalı olmayan tartışmaları modların farklı bir konuya taşımaları, öyle bir konu yoksa açmaları gerekmiyor mu? Konu ile ne alakası var bu mesajların da ben beynimi yakıyorum saçma sapan argümanları okuyarak?

3 Beğeni

Tartışma sonuçlanmadan taşınınca yazmakta olan arkadaşların mesajları yine konuya ekleniyor. Böylece iki koldan tartışma sürüyor. Bitmesini bekliyorum ki başka konuya alayım. Yukarıda da yanıt verdim aynı soruya.

Demokraside çareler tükenmez. Konuyu kilitleyip taşıyacağım.

Kayıprıhtım’ı arıyordum da, sanırım Ekşisözlük’e falan geldim; halbuki forum.kayiprihtim.com yazdığıma da eminim. Bari edebiyat ağırlıklı, yazarların ideolojik ve siyasi meselelerinin değil de, edebi eserlerinin üzerinden tartışma dönen Kayıprıhtım’a bir uğrayayım.

9 Beğeni

Madem bazı insanlar güruh ve zevat sözcüklerini kullanmakta bir sakınca görmüyor, o zaman soralım kendileri hangi ‘güruha’ dahil acaba??
Forumda habire bu sözcüklerle hitap eden güruhtan gına geldi artık.

4 Beğeni

Rıhtım Kuralları vardı bir ara ya, hala geçerli mi? 2,3,5 ve 7. maddeler delik deşik olmuş. Rıhtım Halk Kurallarına hiç girmiyorum.

4 Beğeni