Tartışma Köşesi

Bence Kara Cuma kulağa uğursuz bir gün gibi geldiğinden kullanılmadı. Başka bir şeyle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Kültürlerin hiçbirinin birbirinden üstün olduğunu da düşünmüyorum. Kültürler toplumu bir arada tutan araçlardır. İnsan dostudur. Verilen örneklerin kültürle bir alakası yok.

3 Beğeni

Geçen sene kullanmışlardı sanırım. Millet çok tepki göstermişti. Hatta mağaza camlarınıfrlan kırmışlardı. Bu sene hiçbir yerde görmedim black friday yazısını. Ben abartıldığını düşünüyorum. Müslümanlara zarar vermek için özellikle yapılmış bişey değil sonuçta öyle denk gelmiş.

8 Beğeni

Herkes başkasını karalarken kendini çok üstün gördüğü için belki de bir arpa boyu yol alamıyoruz.

4 Beğeni

Şimdi senin savunduğun kapitalizmin bir adedi. Yerdiğin ise neredeyse 1000 yıllık bir kültür. Ne kadar sacmaladığın ortaya çıkmasın diye sansürlenmiştir.

6 Beğeni

bu yalanlara 2 tane kitap okuyan kimse inanmıyor artık. İmam hatiplerdekiler bile deist oluyor ama sen inanmaya devam et.

1 Beğeni

Yolun açık olsun güzel kardeşim.

1 Beğeni

Bence kara cumanın müslüman ülkelerde adının değişmesi normal bir durum. Hristiyanlıkta isanın göğe yükselişi -çok iyi bilmemekle birlikte- perşembe gününe geliyor ve yılın o günü kutsal sayılıyor. Müslümanlar o gün “kara perşembe” olarak herhangi bir etkinlik yapsa ve hristiyanlar bu etkinliği kendi toplumlarına uyarlasalardı, onlar da etkinliğin adını değiştirirlerdi. Belki örnekleri vardır ama bilmiyorum.

8 Beğeni

‘‘Herkesin dini inancı kendine’’ demeyi bir türlü beceremiyoruz. Sürekli İslam şöyle, Hristiyanlık böyle diyoruz. Medeni bir kişi olduğumuzu savunuyorsak herkesin inancını, dinini kendine bırakmalıyız.

5 Beğeni

Ben sizin derdinizi anlayamadım. Daha güzel bir üslupla konuyu toparlayabilir misiniz?

1 Beğeni

Event demenize gerek yok etkinlik diyebilirsiniz. Sürekli diyince belirtme gereği duydum.
Hepsini geçtim benzer etkinlikler bizde de var. 11.11 indirimi mesela. Bu dediğiniz mantıkla kendimize özgğ sevgililer günü, kendimize özgü anneler günü falan da üretmemiz gerek. Önemli olan ismi değil bize tüketiciye ne kattığı .
Hangi fen lisesi kapandı bu arada? Ben fen lisesi mezunuyum. Dershanelerin kapanmasının ardından sayısı 3e katlandı kapanma şöyle dursun.

2 Beğeni

Adamlar zamanında millet deliler gibi alışveriş yapsın diye bir gün uyduralım ama aynı zamanda islam düşmanlığımız belli olsun diye de Black Friday yapalım diye düşünmüşlerse takdir ettim.

4 Beğeni

Tam tersine Fen liseleri de İmam hatipler de ihtiyaç olmadığı kadar arttı. Ama İmam hatiplere hiç talep olmadı.

1 Beğeni

Nicelik olarak arttı ama proje okulları olduktan sonra nitelik düşecek.

1 Beğeni

Onu diyorum işte. Benim okuduğum yıllarda 2003-2006 50 küsürdü 30 tanesine müdür koşullarını taşıyan öğretmen olmadığı için geçici müdür bakıyordu. O sebeple yenisi açılmıyordu. Sonra koşulları indirdiler. Devlet fen liselerinin sayısı artmadı ama özel olanlar arttı. İmam hatipler anadolu imam hatiplere dönüştü.o yüzden sordum sayı nasıl azaldı diye.

1 Beğeni

Zamanında insanların okuması bile engellenmişti. Eğitim seviyesinin düşük olmasının tek sebebi belli kişiler gibi gösterilemez.

1 Beğeni

Katılıyorum. Devletlerin de sayısı arttı demek istedim. Küçük ilçelerde bile açıldı.

2 Beğeni

İsteyen inanır isteyen inanmaz hocam size ne oluyor. Siz kendinizi kurtardığınızı düşünüyorsanız bırakın uçun gidin buralardan. Baya misyoner dolmuş forum. @Agape

9 Beğeni

İsteyen istediğine inanır yahu. Bundan kimene? Siz okudunuz doğru yolu buldunuz. E başkası da okudu dini mantıklı buldu, sizin doğru onun yanlış olduğuna kim karar veriyor? Bu sayfaları, Dawkins kitaplarını bilmiyor değil mi hiç kimse? Bence siz de en az din bağnazları kadar körü körüne konuşuyorsunuz.
:sweat_smile:

5 Beğeni

Burası edebiyat forumu misyonerliğinizi başka yerde yapın lütfen.

5 Beğeni

Ama böyle yaparsanız İnsanları “aydınlatmaktan” çok onlarda antipati yaratırsınız. Kırılan insanlarda sizin “doğru” fikrinize karşı önyargı oluşabilir.

1 Beğeni