Tartışma Köşesi

Flood neydi, flood emekti.

Dışarıdan göz notu:

@Ozgur @Dvne ve diğer kardeşlerim, salın ya boşa kürek çekiyorsunuz.

13 Beğeni

Arkadaşın yaşı küçük belli ki, heyecanını ona vermek lazım :slight_smile:

Ama ben de aynı şekilde bitmemiş serilere (yazar düzenli olarak yazmıyorsa) girişilmemesi taraftarıyım. ASOIAF’ı da unuttum, Centilmen Piç’i de. Okuyup okuyup bir de hatırlamak için tekrar araştırıyoruz. Zamanımıza yazık oluyor.

1 Beğeni

O konuda Lynch’e ben de kızgınım. 3. kitabı tekrar okuyacağız artık Emberlain gelince ne yapalım. Üçü de okunmaz şimdi. Ben öyle yapıyorum. Ha Martin için ise hepsini baştan okuyacağız maalesef. Tabi teori falan izlemezsek yedi tanrı bizi aforoz etmez değil mi?

1 Beğeni

Yaşla ne alakası var konunun? Ya da heyacan? Tamam siz girmeyin bitmemiş serilere bu sizin kaybınız olur iki gündür size sadece benim gibi bir daha okuyun dedim herkes bana karşı bir taraf aldı boşa uğraşma demeler, bana çomar iması yapmalar, inatçı demeler, seriyi doğru dürüst bilmeyenlerin yorum yapması, kimsenin mesajımı düzgünce okuyup değerlendirmek yerine sadece cevap için cevap vermeler, yazacak bir şey bulamayınca saçmasapan mesajlar, sırf bilmediğiniz bir konuda yorum yapıp boş yapma dedim diye adminin bana saldırgansın diyerek ban atması :D? Böyle devam ederse asoiafın ismini bile duymayanlar konuya girip yorum yapacak.Asıl ben boşa kürek çekiyorum. Cidden boş verin. Bundan sonra bana ağır bir mesaj gelmediği sürece cevap vermeyeceğim.Bu kadar verip elimi yormama değmediyse bu saatten sonra da hiç değmez.

1 Beğeni

Vay be, benzer bir tartışma en son yapıldığında ASOIAF fanları tek bir hater’ı kıstırmıştı(!) Rıhtımda politik denge dalganın yönüyle değişiyor herhalde.
@ulu.taborlin.kvothe Hocam,fikirinizi dikte etmeye çalışıyor gibi görünüyorsunuz, böyle olunca da sağlıklı bir tartışma ortamı oluşacağı yerde Youtube yorumlarından alışık olduğumuz ‘‘hararetli’’ atışmalara dönmüş durum. Ben, pek çok forumdaşın dediklerini tekrar edip gereksiz yere can sıkmak istemiyorum. Hatta bu tür bir tartışmayı artık alıştığımız Aylık Haftalık İthaki’yi gömme şenliklerine veya çevirmen cadı avlarına tercih ederim.
Tartışmaya girdim çünkü benim de takıldığım bir yer var, iki paragraftır da onun girişini yapmaya çalışıyorum :laughing:. Bence herhangi bir fantastik edebiyat yazarının fanı olmakta hiçbir sıkıntı yok, sevdiğimiz bir yazarı savunma ihtiyacını çok derinden hissederiz, bunu ben de biliyorum. Herhangi bir fantastik edebiyat yazarının fanı olmak için öncelikle fantastik edebiyatın fanı olunmalıdır, bunda hemfikiriz herhalde? Benim sorunum da tam burada başlıyor. Bir seriyi alt türünün değil tüm fantastik edebiyatın en iyisi ilan etmek her ne kadar o yazarın fanı olduğumuzu herkese duyurmanın bir yolu olsa da diğer fantastik severlerle iletişimi engellemekle beraber fantastik edebiyatı da bir ölçüde diğer insanların gözünde değersizleştiriyor bence. ASOIAF için konuşacak olursam, bitmemiş bir seriyi en iyi olarak nitelendirmenizin dışında politik-epik alt türünde bir romanı niteliyorsunuz. Fantastiğe yabancı pek çok insan da haliyle türü sadece epiklikten ibaret zannediyor. Oysa muzipliğiyle fantastiği harmanlayan Terry Pratchett’lar, Ursula K. Le Guin, Peter S. Beagle gibi sürükleyici bir okumanın yanında sosyal çıkarımlarını da çok güzel sunan yazarlar; Gene Wolfe, Patricia A. McKillip gibi titanların yanında Susanne Clarke, Sofia Samatar ve Catherynne M. Valente gibi parlayan genç yetenekler var. Bence her kitapla ilgili övgümüzü her şekilde yapabiliriz ama bir kitabı överken, istemeden de olsa, ötekini yermek hem sizi hem de övdüğünüz seriyi olumsuz etkiler.

22 Beğeni

Ben röportajlarının yalancısıyım. İmza günlerine, Con ve davetlere gitmekten zaman bulamadığından şikayetçiydi. Gerçi bedava Dubai tatili olsa herkes kabul ederdi diye kendini savunmasında benim için sorun yok, ününün kaymağını yiyecek tabi en doğal hakkıdır.

1 Beğeni

Tartışmayı devam ettirme niyetinde değildim, zira ortada bir tartışmadan çok atışma dönüyor. Bildiğini okuyan, okuduğunu da anlamayan biriyle sağlıklı bir iletişim kurmaya çalışmak, zaten zaman kaybı.

Son bir mesaj atacağım çünkü anladığım kadarıyla söylediklerimizi kişisel algılamışsın.

Buna daha nasıl cevap vereyim bilmiyorum. Senin "benim gibi okuyun anlarsınız. " demekle ne kastettiğini de anlamıyorum. Kastettiğin eğer teori kovalamaksa, o zaten benim keyif aldığım bir şey. Ve büyük ihtimalle sen daha seriyi okumadan benim gibiler, Redditte veya burası gibi platformlarda o teorileri konuşuyorduk. Anlatabiliyor muyum? Başkası senin fikrine ters düşüyorsa bu onun seriyi “senin gibi okumadığı” veya “gerizekalı” olduğu anlamına gelmez. Örneğin, Galatasarayın UEFA kaldırdığı seneki kadrosunu bugün ezbere sayarım. Bunun için GSli olmam şart değil.

Herkes seninle aynı fikirde olmak zorunda değil, öncelikle bunu kabullen. “Bilmeden konuşuyorsunuz” dediğin insan, 1996’da kitabın ilk çıktığı sene okumuş bir insan bile olabilir. Korkarım bunu bilmek de senin için bir şey degistirmeyecek.

He bu arada karşındaki kişiyi tanımadan ithamda bulunduğun için doğal olarak taraf olan sensin. Yoksa burda kimsenin sana karşı taraf olduğu falan yok. Olayı buraya çekme lütfen.

Yukarıdaki mesajımda, münazara anlayışına sahip olmadığını söylemiştim. Beni haklı çıkardın. Aksi taktirde burada seninle “Euron’un lakabı neden crows eye?” yada “Patchface” kimdir onu tartışıyor olurduk, değil mi?

Lol, “Lotr’cu çomarlar” lafını sen kullandın :face_with_raised_eyebrow:. Sonra mesajını düzelttin. Ona istinaden seni uyardım, kullandığın kelimeleri doğru seç diye. Çarpıtma lütfen.

Anladığım kadarıyla seriyi senden başka anlayabilmiş kimse yok bu forumda.

Arkadaş, beni sevdiğim bir seriden soğuttu. Bunu başardın yani söyleyeceklerim bu kadar.

10 Beğeni

Ok hala ok ama artık zehirli değil :slight_smile:

İnsanlar seriden nefret etmesin diye Malazan hakkında hiçbir yorum yapmıyorum. Asoiaf’ı ise okumadım, o yüzden LOTR diyorum :slight_smile:

3 Beğeni

Tartışmaya “epic rap” ile dahil olayım. :slight_smile:

5 Beğeni

Ne olmuş burada ya…

1 Beğeni

3 adet gönderi şu konuya taşındı: Kara Sahaf Borsası: Vahim Bir Kısır Döngü

Ne olmuş burada ya akşam bir girdim. 50 tane yazı girilmiş :smiley:

1 Beğeni

Nasıl Asoiaf okumadınız ya. Sizin kadar çok fantastik okuyan bir kişi bu kadar popüler bir seriyi okumuştur diye düşünmüştüm. Cidden çok sevdiğim bir seridir ve okumanızı kesinlikle öneririm. Türkçe çevirisi başarılı sayılabilir. Ama bazı yerlerde çiçek ismi de olan karakter isminin çevrilmesi falan gibi saçmalıklar vardı. Ayrıca çevirmeni şarkıcı Sibel Alaş. :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Evet çeviride gerçekten de sinir bozucu şeyler var. En başta da belirttiğiniz çiçek ismi.

2 Beğeni

Bir zamanlar tamamlanmamış seri okumama prensibim vardı (sonradan değişti bu). O zamanlar ASOIAF tamamlansın diye bekliyordum. Baktım seri bitecek gibi değil, arkadaşların gazı ile diziye başladım. Okumak istediğim o kadar çok kitap vardı ki, diziyi izleyince kitapları okumak içimden gelmedi (kitapları okumuş saydım kendimi :slightly_smiling_face:).

Bir de nedense kitap olarak hiç ama hiç ilgimi çekmedi bu seri, dizi olarak beğenerek izledim ama :slight_smile: Çeviri de benim pek takıldığım bir husus değil, çeviri nefes aldığı sürece okurum :slight_smile:

1 Beğeni

Brandon Sanderson’ın meşhur sözü var “Life before death, journey before destination” diye. Yani varacağın yer değil yolculuk önemlidir. Benim de hayatımda önemli yer edinen eserlerin çoğunun bir finali yok. Bu bir sıkıntı yaratmış olsa bile, bana yaşattırdıklarıyla kalbimde ayrı bir yerdeler.

ASOIAF’ı bir kenara koyayım, Dune serisi de bir sonu olmasa bile (burası tartışılır) başıma taç ettiğim bir seri. Manga tarafında Vagabond ve Berserk serileri, büyük ihtimalle bir final göremeyecekler. İkisini de okuduğum için zerre pişman değilim.

Yine dizi tarafında bir iki sezon sonra devamı gelmeyen Firefly ve Utopia gibi örnekler var. Böyle eserleri, başka birine önermenin sizi ikileme düşürdüğünün de farkındayım :frowning:.

Utopia izleyin bu arada, çok iyi dizi hehe :clown_face:.

1 Beğeni

Bir konu da ben açayım burada. Bugün karşılaştığım ve üzücü bulduğum bir olayı paylaşmak istedim sadece. Çünkü sanırım linç yemeden bunu anlatabileceğim nadir yerlerden birindeyim.

Olay şu: YouTubeda dizi/filmlere yapılan editler hoşuma gidiyor. Çeviri bir videoya rastlayıp altına bayıldım yazmıştım. Hoş bir videoydu çünkü sahneler geçişler falan. (Feminen bir videoydu aynı zamanda bunun konuyla alakasını şimdi göreceksiniz). Altına bugün aldığım yorum:

Sadece bu da değil malesef:

Kadınlarla erkekler eşittir konuyu uzatmaya gerek yok diyen kişiye yorumu:

Sonrada arkadaş altına öl feminist öl ki dünya daha iyi bir yer olsun diye şarkı linki paylaşmış. Bunu paylaşan kanal da anladığım kadarı ile kadınların oy kullanmaması gerektiğini çünkü erkeklerin zamanında oy için savaştığını falan savunuyor.

Bilmiyorum. Üzücü açıkçası. Artık Instagram’da yorumlara girmiyorum cinsiyetçi, ırkçı kötü yorumlarla karşılaşmayayım diye. YouTubeda da aynı şekilde. Ama gel gör ki sosyal medyadan kaçış yok. Kötü, cinsiyetçi, ırkçı yorumlardan. Bir insan neden kavga çıkartmak için bu yorumları yazar ki? Gerçekten anlayamıyorum.

Feminizm ise apayrı bir konu. Linç yemekten o kadar korkuyorum ki en son ne zaman bu kelimeyi sesli söyledim onu dahi hatırlamıyorum. Sarı duvar kağıdını aldım. Çok merak ettiğim bir kitap. Nerdeyse 1 yıldır kütüphanemde öylece duruyor. Feminen bir kitap diye okuyamıyorum resmen şaka gibi. Biri metroda vs bir yerde görür sorar da anlatınca erkek düşmanı damgası yerim diye. -çünkü lütfen bir erkek arkadaşınıza anlattığınızı ve vereceği tepkiyi düşünün. Hak vereceksiniz- Damızlık kızın öyküsünü bile elim titreye titreye okumuştum. Geciktirmeden okumamın tek sebebi ise feminist kitap olduğunu bilmememdi. Sadece distopya sanıyordum tür olarak.

Ne düşünürsünüz bilmem. Sadece paylaşmak istedim çünkü forum diğer sosyal medya ortamları gibi herkesin birbirine ana avrat sövdüğü bir mekan değil. Burada insanlar sakin ve anlayışlı çok şükür. Anlatmak da biraz rahatlamamı sağladı açıkçası.

18 Beğeni

İsmi Adolf olan biriyle asla tartışmam :confused:

20 Beğeni