Tartışma Köşesi

Üzülüp kafanıza takılacak bir yorum göremedim. Hatta yorum göremedim. Anca gülüp geçilir. Bunlarla tartışmaya girmeye, cevap yazmaya bile değmez. Zamanınıza yazık :slight_smile:

9 Beğeni

Beni üzen ülkede böyle düşünen bir kitle olması. Ciddi ciddi “senin gücün benim dokunuşum” diye yorum yapılmış. Bazen diyorum damızlık kızın öyküsü ile aramızda gerçekten paralellikler var. Doğru diyorsunuz ama bu konuda. Tartışmaya girmeye değmezler.

2 Beğeni

Üzücü, hatta insanı fazlasıyla sinir eden bir durum. Ancak bir o kadar da komik.

Profil resmi ile ismi yazdıklarıyla ne kadar ironik duruyor şahısın.
Yılda öldürülen erkek sayısı ile kadın sayısını karşılaştırıp, erkeklerin öldürülmelerinden dert yanmış.

Ve diğer “hayatın gerçeklerini” savunan şahısın da, dünya tarihinden haberi yok.

Fıkra gibi olay :sweat_smile: :sweat_smile:

2 Beğeni

Böyle insanlar hep olacak hayatımızda. Benim de her gün karşıma farklı şekillerde çıkıyor.Kadını anlamayan, aşağılayan, erkeği üstün gören bir insandan(!) ne beklersin ki? Tek çare gülüp geçmek ki zaten yazdığı mesajlar cidden çok komik.

2 Beğeni

Belli ki genç birisi takmayın kafanıza. Filimlerdeki politik doğruculuk ve SWJ kültürü hep insanları bu hale getirdi.

3 Beğeni

Filmlerde “normalden fazla” kadın görmeye başlayınca ölmelerini istemek bana gayet hastalıklı görünüyor. Gençler diyip kenara atılacak bir şey değil bu.

4 Beğeni

“Kadın şeytandır ağa… eki eki” zihniyeti hep vardı, bu da o anlayışın bir örneği. Kadına yönelik şiddet, hatta cinayet haberinin altında bile aynı mantıkta mesajlar var. SJW, film içeriği, protestolar, talepler, vs. o türden mesajları sözde haklı çıkarmak için kullanılan kılıflar, işin bahanesi gibi.

Kız arkadaş edinemediği için suçu önce kadınlara sonra dünyaya atan, bunu gerekçe gösterip silahlı saldırıya teşebbüs edenler türedi.

9 Beğeni

@mephisto @Bay_Karamsar tabi ki sizinle aynı fikirdeyim. Ben sadece SWJ tarzı şeylerin bu tarz şeyleri daha da haraketlendirdiğini söylemek istemiştim. Sanırım kendimi yanlış ifade ettim.

2 Beğeni

Hareketlendirme kısmı doğru. Gündemimize daha sık gelmesinin sebebiyse internetin yaygınlaşması. O yaygınlaşınca türlü türlü insanın çeşit çeşit fikri daha rahat ve daha hızlı yayılır oldu.

3 Beğeni

Bir de isim belirtmeden anonim şekilde istediğini söyleyebilmenin rahatlığı da var sanırım. Birine küfür edip tehdit dahi edebilirsin nasıl olsa anonimsin.

1 Beğeni

Valla yine katılamayacağım. Şahsen benim birincil amacım aldığım kitabı okumaktır heralde. Bu arada sahafvari duruyor diyen arkadaşa ben de katılmıyorum. Sahaf değil direkt D&R gibi duruyor. Hiçbir kişiselliği kalmamış gibi, sahaf kitaplıklarında yine biraz daha kişiye özgülük, görmüş geçirmişlik olur. Sahaftan ziyade sıfır kitap satan kurumsal kitabevi gibi olmuş.

Yazdıklarımın tamamen kişisel fikrim olduğunu, bütün görüşlerimin beni bağladığını ayrıyeten belirtmeme gerek olduğunu düşünmüyorum fakat yine de darılma gücenme ihtimaline karşı yazma ihtiyacı hissettim. Elbette herkesin kendi tercihi bu konu, ben de şahsi düşüncelerimi paylaşıyorum. Kimseye bir art niyet söz konusu değil. Yarın bir gün kitap jelatinleme yasaklanırsa ben de jelatinci kardeşlerimle birlikte ilk tepkiyi gösterenlerden olurum yani problem yok :smile:

Edit: Bu mesaj şu iletiye cevaben yazılmıştı fakat buraya taşınmış.

9 Beğeni

Bu konuya dair bu ve önceki söylediğiniz her satıra katılıyorum. O kadar haklısınız ki. Bırakınız okunsun, bırakınız eskisin.

5 Beğeni

Toplum olarak diğer insanların tercihlerine saygı duymayı ne zaman öğreneceğiz çok merak ediyorum. Benim evim çok toz alıyor ve ben kitaplarımın aşırı tozlanmasını istemiyorum. Bu nedenle jelatinle kaplıyorum. Bunda anlaşılmayacak ne var? Hadi diyelim anlaşılmadı, saçma diye nitelemek yanlış. Kitapların tozlanmasını istemek zorunda mıyım? Hayır.
Ayrıca bana göre bu başlık kitaplarımızı nasıl koruyoruz başlığı, nasıl korumuyoruz değil.

2 Beğeni

Herkesin kendi tercihi olduğunun farkında olduğumu çok kez belirttim zaten. Kimseye bir şey dayatma durumu yok. Ayrıca her fikre saygı duymak zorunda olduğumuzu düşünmüyorum. Bir sürü saçma sapan fikir var internet çöplüğünde, hepsine ayrı ayrı saygı duymaya kalksak kendi karakterimizin kaça bölündüğünün bile farkına varamayabiliriz :smile: Zorunda olduğumuz şey saygı duymak değil, saygısızlık etmemek. Ben de kimseye saygısızlık etmedim zaten, bir durumla ilgili şahsi fikir paylaştım. Kamuya açık alanda bir düşüncesini paylaşan insanlar, kendi düşüncesiyle ilgili farklı görüş ve eleştirilere de (saygısızlık etmeme koşuluyla) açık olmalıdır diye düşünüyorum. Kimsenin kendi günlüğüne yazdığı şeyi gelip burda eleştirmedim :slightly_smiling_face: Konunun muhatabı olan arkadaş saygısızlık ettiğimi düşündüyse ya da alındıysa kusura bakmasın, öyle bir şey yok kesinlikle.

Bu arada tartışma başka konudaydı zaten ama buraya taşınmış.

3 Beğeni

Belki farkında değilsiniz ama “saçma” demek saygısızlık zaten. Ben burda kitaplarımın tozlanmasını istemediğim için jelatinle kapladığımı ifade ediyorsam bence buna saygı duymasanız bile saçma diyerek saygısızlık yapmamanız gerekir. Aksi halde bunun önüne geçemeyiz. Ben sizin bir tercihinize saçma derim, öbürü ötekininkine… Saygısızlık alır başını gider. Sizin bileceğiniz şey ama, insanların fikrine saygı duymazsanız, insanlar da sizinkine duymaz. Ha bu umurunuzda olmayabilir belki ama bizim umurumuzda.

Bu başlığa yazılması konusunu da dikkat ederseniz direkt size yazmadım. Genel olarak bu başlığa bu türden yorumlar yazılıyor.

1 Beğeni

Tartışmanın daha fazla uzaması konuyu saptıracağı için bu son olsun.

Hem konuştuğum kişinin düşüncelerimi sahiden anlaması hem de biraz kendi yapımdan dolayı söyleyeceklerimi mümkün olduğunca evirip çevirmeden, direkt söylerim genelde. Bir saygısızlık yaptığıma da katılmıyorum yine. “Bana saçma geldi” demek kimi nasıl rahatsız edebilir bilemiyorum. Kendisine saçma gelmemesi önemli olan ve ona öyle gelmiyor ki bu yaptığını paylaşabiliyor. Neden saçma olmadığını da kendince açıkladı zaten gayet doğal bir şekilde. Böyle ufak tefek “tartışmamsı” diyaloglar hayatın genel akışı içinde çok olağan şeyler. Bu kadarcık görüş ayrılığı ya da ucundan “tartışma” gibi görünen şeylerden çok rahatsız olunmamalı bana kalırsa, hele de bu sitede. Çünkü bildiğim kadarıyla burası bir forum ve forumun kelime anlamı:

1. isim, tarih Eski Romalılar zamanında, Roma’da ve diğer şehirlerde kamu işlerini konuşmak için halkın toplandığı alan.
2. isim Toplu tartışma.
3. isim Bazı sorunların görüşülerek karara bağlandığı genel toplantı.
4. isim, mecaz Tartışma alanı

Tabii ki görüşlerim bazı insanlara saçma gelecek, herkesin en doğal hakkı :smile: Daha sıradan bir şey düşünemiyorum. Biz kimiz ki sonuçta. Yüzüme karşı “saçma düşünüyorsun” denmesini de tercih ederim lafın dolandırılmasındansa. Kitapların açıkta durması fikrimin ne kadar aptalca olduğunu söyleseydiniz gayet mutlu olurdum bundan :smiley:

Neyse kendimi yeterince (hatta gereğinden fazla) açıkladım. Konuyu daha fazla saptırmak gereksiz.

2 Beğeni

Forumun ne anlama geldiğini merak etmeyin gayet iyi biliyorum, bunu neden yazdığınızı da anlamadım. Kimse burada tartışma olsun demedi zaten. Ben de demedim. Elbette tartışma olacak ama insanların tercihlerine saçma demek doğru değil. Ayrıca o iletiniz, kimsenin yorumunun altına yazılmış bir ileti değildi. Aslında şu an sizinle tartışmıyorum ben. Sadece saçma demenize takıldım. Doğru bulmuyorum deseniz daha anlaşılır olurdu. Neyse konu daha fazla uzamasın.

1 Beğeni
8 Beğeni

Hmm… Peki sana bu konuya dair kanıtlar sunsam savunduğun bu görüşü değiştirebilecek misin?

1 Beğeni

Benim savunduğum görüşün ne olduğunu biliyorsan yanlış olduğunu hakkında fikir beyan edebilirsin.

2 Beğeni