Tartışma Köşesi

Aşağı yukarı son on yılda bu hak kadınlara tanındı diye biliyorum. Benim hiç aklıma gelmemişti mesela evlenirken. Yeni yeni başlamıştı bu uygulama ve memurlar da hiç bu konudan bahsetmemişti. Asıl hoşuma gitmeyen ise kütük bilgilerinin değişmesi oldu. Kimliği elime aldığımda bir anda kendimi farklı bir coğrafyada yapayalnız uyanmış buldum. Hâlâ bu konuda hassasım ve içerlerim zaman zaman. Eşimle bu konuda çok konuştuk yıllar boyu. İnsan kendisini köle olarak verilmiş gibi hissediyor. Artık başka coğrafyaya ve başka bir isme sahip olmak bazen bu yabancılığı yaşatıyor. Bu uygulama bile kadınlara nasıl gözle bakıldığını gösteriyor bana.

5 Beğeni

Dava kazanıldı ve siz dava açınca o dava emsal teşkil ediyor. Yani kazanacağınız garanti oluyor ancak uğraşmak gerekiyor. Şu an eğer isterseniz kendi soyadınızı da tutmaya devam edebiliyorsunuz.

3 Beğeni

Konuyu dağıtmak istemem ama sanırım dağıtacağım. :slight_smile: Öncelikle “kızlık soyadı” değil, “evlenmeden önceki soyadı” denmesini tercih ve tavsiye ederim.

Ama ben şu anki bir duruma üzülmedim. Osmanlı dönemi kadın tarihini araştırırken bununla çok karşılaştık. Maalesef kadınların izini kaybediyorsunuz. Çünkü soyadı değişmiş, yazılarını başka isimle yazmaya başlamış ve hop! O yazar/çevirmen birden yok olmuş. Şu anda iki soyadı kullanma imkânı var, ama duyduğum kadarıyla başvuru aşamasında nikah dairesindeki insanlar bile laf sokuyormuş. Üstelik o doldurulan formda müstakbel eşin de imza atması gereken bir yer varmış. Yani, mesele çok çetrefilli. :frowning:

Burada da Hobbit’lerin hepsinin çevirmeni sanıyorum aynı Gamze hanım. Ama bandrolde ya da bir yerlerde devreye başka soyadı girmiş.

8 Beğeni

Daha ne kadar aşağılanabiliriz acaba? :thinking:

5 Beğeni

Doğru diyorsunuz işin birde kütük kısmı var. İşin detayına hakim değilim, kadının kütüğünün de erkeğin kütüğüne geçirilmesi gerçekten bir gereklilik midir teknik boyutta yorumlayamasam da bana da gereksiz geldiği doğrudur.
Eşimin de kütüğü hiç bilmediği memleketimden bir yere geçmişti. bazen memlekete gidince bak kütüğün burda işte diye o yeri gösteririm :slightly_smiling_face:

Bilgi için teşekkür ederim. Hassasiyetlere dikkat etmeye çalışırım. Aklımda tutmaya çalışacağım.

5 Beğeni

Hanımefendi burası Türkiye her şey olabilir burada.

Tarihsel boyutta kadınların aşağı görülmesini yorumlayacaksak burada sadece Türkiye demek bence haksızlık olur. Ülkemin pek çok eksiği var kabulumdür ancak kadın hakları konusunda tarihte yabancı ülkelerde de durum farklı değil.Dönem romanları okumak dahi bu çıkarımı yapabilmek için gayet yeterli.

1 Beğeni

Sadece Türkiye’ye özgü değil, bir çok ülkede cinsler arası eşitliğin erkeğin tarafına olduğu bir gerçek ama bu bunun normal ya da doğru olduğu anlamına gelmiyor.

Bir çoğumuzun - örneğin ben- bırakın davranışı dili bile eril, sorun sadece yasalar da değil kültür ve geleneklerde.

4 Beğeni

Bir noktadan sonra zaten espri konusu oluyor.

@kaankarakas Beyfendi, ben de farkındayım buranın Türkiye olduğunun ve her şey olabileceğinin fakat bu cehalet için bir bahane değil nezdimde. :slight_smile:

4 Beğeni

evet ama Türkiye bence onlardan önde bu konuda

Zaten bu eril yapı yüzünden yaşanıyor birçok şey. Dünyada da birçok örneği var.

Aslında çok eskiden kadınların da söz hakkı olurmuş. Şu an terimleri ve hangi Türk devleti olduğunu anımsayamadığım için bilgi veremiyorum ama yanlış değilsem kavimler göçü olmadan öncesiydi. :thinking:

1 Beğeni

Kesinlikle ama güzelim ülkemde cehalet insanların kaderi herhalde öğrenmemek için direniyor milletimiz maalesef.

Direnmek de bir cehalet örneği bana göre.

Not: Konu ile alakalı tartışmaları konu bitince taşıyacağım arkadaşlar.

It’s a city of dreams. And women are big dreamers.

Teşekkürler! :krs: Dilimiz ve kullandığımız kelimeler düşünceleri gerçekten etkiliyor. (Bkz. Sapir-Whorf hipotezi) O yüzden her kelimenin benim için önemi var, özellikle de konu toplumsal cinsiyet eşitliğiyse. Toplumun gelenekselleşmiş cinsiyetçi yapısından sıyrılmak için, o yapının ürünü tabirleri de ufak ufak geride bırakmak gerekiyor. :slight_smile:

7 Beğeni

Sadece kadınların hayalperest olduğu bir ülke… :thinking: Eh, en azından biz çılgınca hayalleri gerçekleştirmek uğruna yakıp yıkmıyoruz. Hayal kurmak güzeldir. En azından başkaları tarafından kirletilemezler.

3 Beğeni

Cyberpunk 2077 oyununun trailer kısmından bir cümle. Türkiye versiyonu da yapılmıştı sanırım. Bu konuya iyi gittiğini düşündüm :smiley:

1 Beğeni

Konuyu dağıtmak istemiyorum deyip ne de güzel dağıttım ama :slightly_smiling_face: Kendi adıma güzel bir bilgi akışı oldu.

2 Beğeni

Konular dağılır. Ben bunun için varım.:smirk:

3 Beğeni

Nikah başvurusunu yaparken memur arkadaş sordu eşime, eski soyadınıda kullanmak istiyor musun diye. Eşimde evet deyip basit bir dilekçe doldurdu ve çift soyadı ile yaşamaya devam ediyor.:sweat_smile: