Tartışma Köşesi

Çin içte komünist, dışta kapitalisttir… Yani bizim gibi kendi halkını değil, dış ülkeleri sömürmeye çalışır. Bunu da ekonomisiyle yapar…

2 Beğeni

Sözde doğru olsada özde öyle olmadağı kanaatindeyim .çin’deki çalışma şartları ortada. ( bizim koşullarımız iyi demiyorum yanlış anlaşılmasın)

2 Beğeni

Çin hiç bir zaman komünist olmadı, komünizm hedefi olan bir parti tarafından yönetiliyor. Çin de rejim pre sosyalist ya da daha dogru ifade ile demokratik halk iktidarı( her iktidar aynı zamanda diktatörlüktür demokratik halk diktatörlüğü adı da verilir)

Bir şeyi dogru yorumlamak için dogru kelimelerle ifade etmek gerekir.

2 Beğeni

Dostum herkes gibi ben de biliyorum dünyada hiç komünist yönetim olmadığını (ve olamayacağını). Ama herkes gibi sosyalizmi uç düzeylere taşımak isteyen (ya da öyle görünmek) sistemleri tanımlamak için kullanılan bir deyim olarak -başka birçok kişi gibi- kullandım komünizm sözcüğünü…

1 Beğeni

Kapitalizm de komünizm de aslında emek sömürüsüne dayanır. Kapitalizmde özel sektör (bazen devlet destekli olmak üzere) sömürürken komünizmde devlet/sistem eliyle sömürülme vardır. İki sistem de insanı köle gibi sömürüp dururlar.

Kapitalizm etkinliklerini “özgür girişim”, komünizm de “proletarya diktatörlüğü” yaftasıyla saklamaya çalışsa da halk katmanına modern köleliği sinsi bir biçimde yaşatmaktadırlar…

2 Beğeni

Bir dünya şey yazdım ama sildim. :slight_smile: Çok yanlış biliyorsunuz. Komünizm proletarya diktatörlüğü değildir. Proletarya diktatörlüğü sosyalizmdir.

Bir yanlış bilgi daha oldığu için şu ayrımı da koymak lazım. Bunu sadece Marksist sosyalistler yani kendi tanımlamaları ile Bilimsel sosyalistler söyler. Örnegin Feurbech sosyalizm söylemez. Sosyalistler sadece Marksistler den oluşmuyor.

4 Beğeni

Tanımıda yönetim biçimi farklı olsada pratikde hepsi halk sömürüsü üstene kurulu bir bir düzendeler. @Faust arksdaşın anlat ak istedigi bu sanırım

2 Beğeni

Tanımlar, kuramlar uygulamada kılık değiştirirler… Bunun en canlı örneğini ülkemizde yaşamıyor muyuz? :wink:

2 Beğeni

Kitap için toplatılma kararı alınmış. Ama asıl üzerinde durulması gereken birilerinin bu kitabı basmaya cüret emesi. Acaba yayınevine ve ilgili kişilere ceza verilecek mi, yoksa verilen cezalar ödül gibi mi olacak…?

4 Beğeni

Ne yazık ki benzer tüm durumlara toplum tepki verene kadar hep seyirci kalınıyor. Neyse ki millet var…

5 Beğeni

Bir de yayınevi yanıtında “Bile bile yaptık.” demiş… Dürüstlüklerini övgüyle karşılıyorum. Çünkü ben ve benim gibiler, yobazlardan başka bir tür davranış beklemiyoruz… Aynen devam etsinler…

3 Beğeni

@Faust @alper Atatürk’e hareket etmek moda oldu. Bu cesareti gösterebilecek ortamın hazırlanmasında emeği geçen herkese yazılar olsun.

Ayrıca anlamadığım konu n11’in boykot edilmesi. Satıcı şikayet edilmediği sürece n11’in bütün ilanları incelemesi olanaksız. Bence n11’e gösterilen tepki saçma. n11 gerekli işlemleri yapmış zaten.

Benzer bir boykot iş ayakkabısı üreten Mekap firması için de yapılmıştı. Neymiş terör örgütü bu ayakkabı firmasının ayakkabılarını kullanıyormuş. Şirket ne yapsın ayakkabıları kim alıyor diye tek tek kontrol mü etsin.

Bu ve benzeri konularda tepkimizi nereye göstereceğimizi şaşırıyoruz maalesef.

6 Beğeni

Bu terörisler sanki gidip mağazadan alıyormuş gibi konuşmuşsun. Bu mekaplardan 1-2 tane almıyorlar toplu halde alınıyor. En az 3-4 bin tane bunuda hiç bir mağazada toplu halde bulamazsın. Birileri destek olup hepsini tek yerden alıyor muhtemelen

2 Beğeni

Öncelikle benimle senli/benli konuşmayın. Beni tanımıyorsunuz.

Mekap konusuna gelirsek. Bu iş ticarettir. Örneğin Mekap bir terör destekçisi mağazaya toptanciya vs. bunları satar. Mekap bunu (terör destekçisi olduğunu) bilemez. Mağazada bunları isteği gibi dağıtır. Gerekirse başka destekçi bulur naylon fatura da keser işi kılifına uydurur. Mekapsa sattığı mala bakar.

Edit:

Bknz. Kaçak tütün ve sigara. Bunda ise çoğu sigara içenin bu işin gelirinin büyük bir kısmının terör destekçilerine gittiğinden haberi bile olmaz. Ucuz diye içer cebini düşünür. Yani mekap konusunun tam tersi sigara içen cebinden cikan paraya bakar. Bunun geliri nereye gidiyor diye düşünmez.

3 Beğeni

Aslında N11 konusunda haklısınız ama geçen yıl 10 Kasım’da attıkları 11.11 mesajı nedeniyle mimli N11. Orada da ben kötü niyetli olduklarını düşünmemiştim ama bu kadar büyük firmaysan dikkat edeceksin.

4 Beğeni

Benim bu 11.11 konusundan şimdi haberim oldu. Haklısınız dikkat etmeleri lazım. Özür de dilemişler zaten. Ben kasti olarak bir şey amaçladıklarını düşünmüyorum. Belki de işgüzar birkaç bilisimci n11 çalışanın marifeti olabilir.

3 Beğeni

Yahu döndüm dündüm tekrar okudum neresinde senli benli konuşmuşum diye ama bulamadım.

Ve diyelim ki konuştum bu beni size karşı kabamı yapar yada sizi rencide mi eder? Ufak tefek şeyleri büyütmeyin lütfen

Mekap meseleside açık ve ortada. Mekap bilmiyor mu bunların teröristlere satıldığını? İstese engel olamaz mı? Bal gibi de olur

Emin ol hepside biliyor. Ama bilmek istemiyorlar. Söylediğin zaman ise inkar ediyorlar

2 Beğeni

Konuyu değiştirmek istemem ama kadınlar talep ediyorlarsa soyadlarını değiştirmeyebilirler. Buna anlayış göstermeyecek biriyle evlenmeyebilirler. Seçenekler varken o kadarda ciddi bir şey değil bana kalırsa.

2 Beğeni

Bu bir seçenek olarak sunulmuyor hâlâ. Dava açmak gerekiyor bunun için.

1 Beğeni

Ben bu konuda dava kazanıldı artık kadınlar isterlerse kızlık soyadını seçebiliyorlar diye haberler okumuştum. Ona istinaden seçenek var olduğunu düşünerek yazdım.
Eğer yanlış biliyorsam kusura bakmayın. Bence bir eksikliktir. Bu seçenek sunulmalı kadınlar kendi karar vermelidir.

2 Beğeni