Tartışma Köşesi

Oh bee sonunda, olay bu. Birileri kirilacak, birileri bozulacak, sonuna gülümseme koymazsak yanlis anlasilacagiz diye yorum yapamaz olduk.

4 Beğeni

Kötü niyetli olunmadığından eminim. Zaten yaptığınız yanlış falan demedim. 5-6 kişi şurası yanlış derse orayı düzeltsem sonra burası yanlış falan dese alınmam ya da küsmem, sinirlenmem de sadece bunalırım, sıkıntı basar :smiley: Bunalırım dediğim de şeyden dolayı 6-7 kişinin aynı anda düzeltmeye çalışması, yoksa yanlışın düzeltilmesi değil :slight_smile:

Sizce tasarruf nedir? Çok geniş kapsamlı, üzerine saatlerce konuşulabilecek bir konu değil tabi ama bence tasarruf para harcamamaktan çok harcamaktır. Şöyle, tasarruf yapabilmek için paranın bir süre sizde kalması gerekir ve tasarruf yapabilmek için bize daha fazla para harcatabilecek durumları önceden saptayıp oraya para harcamak zamanla para harcamamaktan daha fazla kâr getirecektir. Birde para harcamamanın asla kemerleri sonuna kadar sıkıştırmak olduğunu düşünmüyorum çünkü uzun süreli bir tasarruf için kişinin kendisininde zamanla sıkılıp “yansın bu dünya” deyip har vurup harman savurmayacağı şartları sağlamalıdır. Mesela araba alınacaksa istediğiniz aracın boş paketindense temel ihtiyaçları barındıran ve hobilerinizide göz önünde bulundurarak ona göre bir araç alınmalıdır diye düşünüyorum araç satın alacak yaşta olmasamda. Sizde fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim forumda fikir alışverişi bi hayli verimli oluyor.

6 Beğeni

Hocam öncelikle belirtmeliyim. “Sizce nasıl… ?” gibi başlayan sorularınızı çok seviyorum. Gerçekten de güzel sorular yöneltiyorsunuz. Ben kendimi bu kadar düşündürecek soru soramıyorum kendime.

Ekonomi, işletme gibi dallarda bu gibi kavramları başlık başlık incelediklerini biliyorum. Tasarrufu tek tanımla sınırlandırmak yeterince açıklayıcı olmayacaktır. Alt başlıkları olan bir konu tasarruf. Eğitimini görmedim ama kesin başlıklar altında ayrılıyordur. Sonuçta çeşit çeşit tasarruf var. Bir bilirkişimiz varsa daha detaylı açıklar kesin.

Gereksiz, keyfi harcamayı kesersiniz, tasarruf olur. Uzun vadede gideri azaltacak ampule geçersiniz, tasarruf olur. Gelecek ihtiyaçları gözeterek harcama litmini erken dönemde bir seferliğine genişletirsiniz, tasarruf olur.

Belki de bunlar için adı tasarruf olmayan tanımlar bile vardır.
Konuştukça kendi kafam karıştı. Benden bu kadar :sweat_smile:

3 Beğeni

Harcamayı azaltacak yönündeki tutum, davranış vb.

Buradaki temel amaç harcamayı azaltmak dolayısıyla cepten çıkan/cebe giren oranını düşürmek.

3 Beğeni

Benim için tasarruf keyfi harcamayı kesmek yerine o harcamayı nasıl gerçekleştirdiğimdir. Mesela kitap alacağım zaten en ucuz olduğu anı(klavyemde şapkalı a yok) kollarım ve öyle alırım bu benim için tasarruftur.

2 Beğeni

Ekonomik anlamda tasarruf salt cepteki parayı azaltmak değildir. Bunu bir amaçla + disiplinle yapmaktır.

Mesela bir araba almak için, ev için maaşınızdan keser , kendinizi sıkarsanız bu bir çeşit birikimdir. Bir hedef vardır ama tasarruf değildir.Genelde bir şey almak üzerine para biriktirmek böyle görünüyor ama hatalıdır.

Tasarrufta amaç hayatı yada eldeki kaynağı dengelemektir. Misal 4000 TL kazanıyorum 30 yaşındayım 30 yıl çalışacağım. Şayet 30 yıl boyunca 2000 lira ile yaşar 2000 kenara atarsam ve buna göre yaşamaya alışırsam 60 yaşında emekli olduğumda bir 30 yıl daha 2000 TL lik hayat surebilirim. Gördüğün gibi burada hem bir yaşam biçimi, bir disiplin var hemde amaç daha sürdürülebilir daha kapsamlı bir nitelikte.

Su tasarrufu da böyledir. Daha dikkatli kullanım, daha pahalı ama daha az tüketen makineler ile çocuğunun içeceği ve yikanacagi suyu geleceğe atmaya çalışırsın.

Dediğin gibi illa saklamak değil bazen harcamak da tasarruf olabilir. Mesela 70 yaş sonrası bacaklar tutmuyor diye baston kullanmamak, tekerlekli sandalyede olmamak için spor yapmak. Bir çok yere yuryerek gitmek gibi. Özü gene bir hayat değişimi. Burada hassas nokta şu bir hayat standardı belirliyorsun ve hedefinden sonra da o standart devam ediyor.

Araba için 3 yıl et yemeyip sonra artık arabayı aldık diye paranla et almaya baslayacaksan bu tasarruf değil işte…

Bundan sonrası iç dökme çok gerekli değil;

Türkiye’de mevcut ücretlerle örneklediğim gibi bir tasarruf zordur. Zaten insanlar ele geçen gelirin fazlasını borclanirlar. Bir devlet memuru kabaca 8.000 / 10.000 brüt ücret alır. Ama bunun en az 5000 i vergiye gider. Bu oran yüksektir ama bir işe yaramaz. Mesela sosyal devlet gibi tamamen ücretsiz bir eğitim ve sağlık sistemi sunmaz. Bu vergiden geriye kalanı da kira eğitim ve gıdaya harcarsin. Komik olan mesela 1000 liralık gıdanın da 180 lirasının gene vergi oluşudur. Kalmaz ama, bütün bu harcamalardan geriye köşeye atacak 500 ila 1000 lira arası bir paran kalsın. Teknik olarak bu da tasarruf olur ama bu para hayatını devam ettirmene yetmez. Senin dediğin şey ise tasarruf değil doğrudan bir mal almaya yönelik eldeki parayı harcamak :grin:

3 Beğeni

Çok doğru söylediniz bende şimdi farkettim ki aradaki ayrımı yapmayıp öğrenci beyniyle düşünerek bir mal almak için harcamalardan kısmayı ele almışım ve bir kez daha verimli bir fikir alışverişi oldu.
@Kehribar çok teşekkürler. Genelde birşeyi çok düşünüp hafriyatı boşaltamamış şoför gibi gezinirken forumda buluyorum kendimi böyle düşünmeniz beni mutlu etti.

4 Beğeni

Tasarruf, fayda beklentisi gelecekte olan halihazırda elde bulunan kaynak alokasyonudur hocam.

Burada iki nüanslı nokta var: birincisi bunun sadece bir alokasyon olduğu. Şu anki bütçenizin bir kısmını faydasını gelecekte görmek üzere ayırırsınız. Ayırdıktan sonra da bu kaynağın değerini muhafaza etmesini umduğunuz bir şekilde yatırırsınız, tasarruf yatırıma dönüşmüş olur.

İkincisi sözkonusu kaynağın halihazırda elinizde bulunması gerektiği. Kredi çekip tasarruf yapamazsınız.

Bu muhtemelen doğrudur ama tasarruf değildir, yakılan kaynak/elde edilen fayda optimizasyonudur. (300k’lık arabaya 8k’lık açılır cam tavan taktırmanın marjinal faydası baya yüksek mesela hahah).

Ülkemiz özelinde ise zamanın testinden geçmiş anadolu irfanının öğüdü (ev al, arsa al, altın biriktir, kredi çek) özünde her zaman lira shortlayıp emtia longlamaktır. Tasarruf da bu açıdan ele alınır; eline geçen liranın olabildiğince yüksek yüzdesini shortlaman gereklidir, harcarsan shortlayamamış, kazancını koruyamamış olursun aslında.

1 Beğeni

Sadece bu değildir hocam. Biz de çok garip bir şekilde ev almanın hayatı da save lemek gibi bir etkisi var. Böyle ruhani bir tatmin de söz konusu. Nedense birçok fakir ülkede ev almak bu kadar dert değil. Bizde ev apayrı bir nitelik taşıyor. Hani kirada oturmak bedava olsa yine kendine ait hissetme hissiyatı ile ev alırsın.

2 Beğeni

Buna katılmıyorum hocam şahsen, ama evet, tabii ki herkesin kendine göre bir sürü sebebi olabilir. Ama şurası kesin ki uzun vadede tl tutmaktansa ev tutmak daha mantıklı, bu da baya bi kişi için baya önemli sebeplerden biri gibi görünüyor.

1 Beğeni

Sağolsunlar konuda gerçek kampanyalardan çok ironiler, komiklikler, şakalar döndüğü için bu tür indirimleri kaçırıyoruz. Hepsiburada 100/50 TL indirimi.

İroni şaka vs yapılmasın diyen yok, ayrı konu açın veya eğlence konularında paylaşın. Burada 20 tane şaka mesajı olunca gerçek kampanyalar gözden kaçıyor. Fırsatları, kampanyaları kaçırmamıza sebep oluyorsunuz. Sepette 100/50 TL gibi veya %70 gibi asıl büyük indirimler maksimum 1 gün sürüyor zaten genelde. Onlar da şaka mesajlarının arasında gözden kaçıp gidiyor…

2 Beğeni

Burası, fırsat yakalama sitesi değil. Okurların birbirleriyle her konuda bilgi alışverişinde bulunduğu, eğlendiği, güzel vakit geçirdiği serbest bir platform. Bu sebeple üyelerin, her konuda saygı sınırları içerisinde fikir belirtmeye ve bir şeyler yazmaya hakkı vardır.

24 Beğeni

Bluepoint isimli arkadaşın tepkisini biraz fazla buldum ama haksız da sayılmaz. Burası bir forum, elbette insanlar şakalaşabilir, eğlenebilir ayrıca bir şeyler hakkında aşırıya kaçmamak şartıyla konuşulabilir. Ancak yeri bu konu değil gibi, eğer bunların yeri bu konuysa yeni bir konu da açılabilir

Çoğu kişinin bildiği bir forum sitesinde kampanya, indirim ve fırsatlar diye 2 tane ana başlık/konu var.
Bir konuda hem bu kampanya, indirim ve fırsatlar paylaşılıyor hem de konuşuluyor ve sohbet ediliyor. Bir konuda ise sohbet, konuşmak yasak sadece link paylaşımı var.

Eğer moderatörler/yöneticiler de uygun görürse yukarıda belirttiğim gibi başka bir kampanya, indirim ve fırsatlar diye konu açıp o konuda “sadece link paylaşımı” yapılabilir.

3 Beğeni

Burasının bir forum olduğu aşikar ancak konu başlığı da bu konunun bir amacı olduğunu belli eden cinsten. Ben de Bluepointe hak veriyorum bu açıdan.

2 Beğeni

Ben her zaman çok fazla kasmanın bir anlamı olmadığını söylüyorum. Sonuçta burada aşırı ciddi bir iş yapmıyoruz, fikir alışverişinde bulunup hoş vakit geçiriyoruz. O an paylaşılan bir fırsatla veya konuyla ilgili komik bir durum varsa, o durumu başka bir konuya taşıyıp nasıl devam edebiliriz ki? Zaten en fazla 3-5 mesaj sürecektir ve unutulacaktır. Yine kampanya haberleri verilmeye devam edilecektir. Yani kısacası, bazılarımız fazla kasıyor.

17 Beğeni

Paylaşılan bir kampanya/fırsat ile ilgili sorular, yorumlar ve bunları takip eden şakalar anlık gelişir. Ve tabi ki bunlar olacaktır. Hiç kimsenin “falanca kitapla ilgili yorumu veya espriyi gidip öbür başlığa yazayım” diyerek başka bir başlığa yazacağını sanmıyorum. Zaten yazıldığı zaman kopukluk oluyor. Sana katılıyorum yani. Sırf yorum ve esprilerin yapılması nedeniyle hiçbir kampanyayı kaçırdığımı hatırlamıyorum. Olsa olsa foruma geç girdiğim için saat olarak kaçırdığım olmuştur. Herhangi bir kampanya veya fırsatı yakalamak isteyen, tüm iletilere şöyle göz ucuyla baksa bile yakalayabilir bence.

13 Beğeni

Fırsatları,kampanyaları kaçırmamıza sebep oluyorsunuz sizce de biraz fazla suçlayıcı değil mi? Konunun neredeyse %20sini bile kaplamaz espriler vesaire. Sıkça kampanya haberi alıyorum ki gördükçe bahsedilen bir şey. Atan kişi indirimi görmese çoğumuzun haberi bile olmayacaktı belki. Güzel fikirler, sohbetler dönen bir ortam, atılan yorumları tekrar gözden geçirebilirsiniz şahsen ben öyle yapıyorum:)

10 Beğeni

Aynen öyle, benim anlatmaya çalıştığım da buydu.

2 Beğeni

O kadar yanılıyorsunuz ki. Kimse kampanya paylaşmak gibi karşılığı olmayan, kar amacı güdülmeyen bir eylemi robotsu bir görev bilinciyle yapmaz. Birisinin kampanyadan yaptığı tasarruf, o kampanyayı paylaşan üyenin cebine gitmiyor. E babamızın oğlu da değil buradaki üyeler, indirim yakalamanı umursaması için kimsenin bir nedeni yok. Peki niye paylaşılıyor bu indirimler? Çünkü üyeler paylaşımı yaptığı ortamın muhabbetini sevdiği için, insanlarla konuşacak konusu olsun diye, kısacası bir nebze sosyalleşmek için yapar, yapıyoruz, yapıyorum. Yani dua edin de sizin istediğiniz şekilde gazetelerin ilan köşesiymiş gibi ruhsuzlaşmasın kampanya başlığı ve forumun geneli, çünkü öyle olduğu vakit kimsenin gönüllü indirim paylaşımı yapacak kadar umursadığı bir mecra olmaz burası. Sizin söyleminizle “indirim kaçırmayı” bırakın, haberiniz bile olmaz kimse paylaşmayı umursamayacağı için :slightly_smiling_face:

16 Beğeni