Tartışma: Ücretsiz Pdf, E-kitap Okumak Etik Mi?

Asıl soru şu; Baskısı bulunmayan bir kitap aşağıdaki görselde göründüğü gibi bir fiyata satılıyorsa, ücretsiz pdf okumak caiz midir, vicdanımız sızlamalı mı? Yoksa karaborsacılara, tefecilere para mı kazandırmalıyız? Ya da hiç mi kitap okumamalıyız? Ya da yayın evinin keyfini mi beklemeliyiz basmaları için?

5 Beğeni

Aynen burası Türkiye, size katılıyorum.

Az önce Dante’den “Cehennem” okuyordum. Yorumunuzu oradaki üslupla okudum. Misal:

"Şiir topluluğu olsa
Komuşmalar
Etkinlikler elbet
Gidilir kütüphaneye.

Giderim koşarak
Burası Türkiye ama
Etkinliği geç
Yaşadığım şehirde"

Böyle okudum yorumunuzu… Dante’yi devam ettirdim sanki :sweat_smile: :joy: Sizden değil, kesinlikle benden kaynaklanan bir çarpık okuma oluştu…

Dediğim gibi biraz da günümüz ülke şartları itiyor… Örneğin, Enformasyon Çağı’nı okumak istiyorum. Sosyoloji’de çokça atıf var bu kitaba ama yok, ikinci el 3 kitap için 300 lira istiyorlar. Baktım kütüphane’de de yok (Malum yetersizlikleri) ve mecburen pdf indirdim. Çıksa alırım ama çıkana kadar böyle idare etmem gerekiyor.

Benim çözümüm ütopik ve ne okura ne yayınevine ne de yazara bağlı daha çok devlete bağlı bir çözüm.

Atandığım ilçe kütüphanesi olsa olsa beş yüz kitap yoktu hani; kitap sordum ve görevli sistemden baktı! Nerede kitaplar ben bakayım, dedim. Varlıkla yokluk arasına sıkışmış raflardan bir küçük oda ve yalnızlığın terk edilmişliğin resmi gibiydi…

1 Beğeni

Hocam devlet yapmaz, kütüphaneye verilen destek yönetici ile bakım ücreti arasında erir gider. Şehirdeki kütüphaneyi bulamıyorum, gerisini siz düşünün…
Şiirde iyi olmuş:smile:

2 Beğeni

Ben size sorayım, bu kitaba verilen para helal mi?
Cevap hayır ise bu parayı veren harama bulaşmış olmuyor mu? İsraf değil mi? İsraf haram değil mi?
PDF yazara zarar vermiyorsa caiz olmasını engelleyen ne?

Not: Aziz efendinin muhayellatını arıyorum, elinde olan varsa pdf makbule geçer.

Bunu din kültürü hocalarımıza, televizyonlara çıkıp ‘‘Peygamber efendimiz fakirdi, hırkasından başka bir şeyi yoktu, fakirlik iyidir’’ diyen aynı zamanda 30.000 TL’lik takım elbiseyle gezen insanlara sorun.

Bana göre pdf imkanı olmayan ve okumak isteyen insanlar için tamamen caizdir, helaldir. İmkanı olduğu halde ücretsiz pdf indirilip okunmasını bende yanlış buluyorum ancak günümüz şartları gereği okumayı seven bir insan istediği kitapları okuyamıyor maalesef.

2 Beğeni

Herkes dil bilecek diye bir kaide yok. Yok efendim niye İngilizce okumuyorsunuz gibi sözleri kabul edemiyorum. Bu ülkede 12 saat çalışan, asgari ücretle ev geçindirmeye çalışan insanlar var. Yeri geliyor iş yerleri 16 saat çalıştırıyor. Şimdi diyeceksiniz ki işte kanunlarımıza göre 16 saat yasak. Yasak olsa ne olur işten çıkarmakla tehdit ediliyor. Nerede vakit bulacak da sizin dediğiniz gibi 10-15 dil öğrenecek?

Şu sözünüzle dahi yabancı dil bilmeyenleri aşağılamaya çalışıyorsunuz.

Bu tartışmayı nasıl kaçırmışım bilmiyorum ama bir kez daha, çok net bir biçimde, orta gelirlinin orta gelirliden başka düşmanı olmadığını örnekleyen bir tartışma olmuş. Tez konusu çıkar bundan.

5 Beğeni

Ben yaptım onlar da yapsın mantığıyla ancak ‘‘Başardım, başarılıyım egosu’’ kazanırsınız. Herkes sizin şartlarınıza sahip değil.

Bundan 3 yıl önce il halk kütüphanesine girerken çok iyi hatırlıyorum karton, plastik şişe, cam şişe vs toplayarak geçimini sağladığı belli olan genç bir kardeşimizi gördüm bahçede. El arabasını orada duran güvenlik müsveddesine yalvarsa da yakarsa da aldıramadı. Çocuk ‘‘Abi arabayı çalarlar, kitap okuyup çıkmak istiyorum biraz bahçede dursun’’ dediyse de nafile.

Ülkede bu durumda olan insanlar varken, siz bir şeyleri başarmışsınız diye illa onlar da başaracak diye bir kural yok. Ben bunu Yeşilçam filmlerindeki sahnelere benzetiyorum. Bir fabrikatör pahalı takım elbisesiyle, elinde viski kadehiyle yanında çalışan fakir işçilere nutuk çekiyor ‘‘Ben önceden çok fakirdim, dişimle tırnağımla geldim buralara. Bu fabrikayı kurdum, size ekmek veriyorum. Ben bu fabrikayı ne zorluklarla kurdum biliyor musunuz ulaaan!’’ İşte tam da bu sahneler sizin dedikleriniz.

Zor değil masraflı, kitaba verilecek paradan konuşuyoruz, git dil öğren diyorsun. Çok alakasız buldum. Bir dili ortalama öğrenmek için bile kaynagından kursuna kaç parayı gözden çıkarıyorsun. Zaman emek hepsini geçtim okulda verilen eğitimde belli. Ücretsiz verilen eğitimle öğrenilir elbet, aşırı bir ihtiyaç halinde. Bu zahmete girme gereği duyuluyorssa tabi.
Sadece orıjınal dilden kitap okumak için dil öğrenen var mıdır?bu
Ücretsiz sitelerden öğrenilen dil ile edebi metin okunacağını düşünmüyorum.
Dil bilmeyenlere hakarettır söylediğiniz, saygı çercevesinde tartışmaya özen gösterin.

Not tartışmalarda bizzat kendi başarınızdan bahsetme gereği yok. İnternette her bilgiye ulaşılır zira. İlgi alanınızdır öğrenmişsinizdır, size kalmış bir şey.

1 Beğeni

İnsanlara bizzat yaşadığın zorluğu nasıl aştığını anlatmak, böbürlenmek. İnsanlara “falanca böyle yapmış” demek doğru… Anladım… Böbürlendiğim ve dalga geçtiğim mesajları siliyor, size başarılar diliyorum :slightly_smiling_face:

Kitap özelinde bu durumu hiç yaşamadım ama benzer durumu korsan oyunlarda yaşıyordum. Çocukken korsan oynadığım oyunları şimdi yavaş yavaş satın alıp geç olsa da yanlışımı düzeltmeye çalışıyorum. Kitap içinde aynısı örnek olabilir.
İkinci bir husus, sırf kişisel zevklerim için okuyacağım kitabın baskısı ne sebeple olursa olsun yoksa pdf olarak okumam. Emeğe saygısızlık olarak düşünürüm. Eğitim için gerekli ise aynı söyleyemeyeceğim.

1 Beğeni

Öncelikle başlığın hatalı olduğunu düşünüyorum. Korsan PDF ve e-kitap okumak etik mi? olmalı. Yorumlardan korsan kitabın tartışıldığı anlaşılıyor ancak başlığı ilk okuduğumda ilk tepkim ne saçma ücretsiz sunulan bir kitabı okumak neden etik olmasın ki dedim ve kısa bir anın sonunda korsandan mı bahsediyorlar acaba diye düşündüm?

Bir şeyi çalmak neresinden bakarsanız bakın etik değildir ama pratikte bu böyle işlemiyor maalesef. Ancak ben kendim için bu konuda birkaç kural koydum.

• Özellikle akademik kitap ve makalelerde bilginin kısıtlanmasına ve parayla satılmasına karşıyım. Bu yayınların sahibi devlet veya kuruluşlar tarafından desteklenmek yerine Elsevier gibi kuruluşların pençesinde. Araştırma sahibine 1 verirken kendileri yüz binler kazanıyor. Bu sebeple ulaşamadığım bir makale veya kitap olursa korsana başvurmakta beis görmüyorum.

• Korsan kullandığım bir içerik için kimseye para sağlamamaya çalışıyorum. Direkt para kesinlikle vermemekle birlikte olabildiğince para kazandırmamaya çalışıyorum. Adblock bu konuda en büyük yardımcım.

• Elimde orijinal olan bir ürünün korsanını alırken daha bir vicdanım rahat oluyor. Aslında bu da doğru değil biliyorum. Korsan olarak bir ürünü edindiğimde onu kopyalamış oluyorum. kısacası elimde 2 kopya oluyor ve yine etik değil.

• Bence en önemlisi kimseyi korsan kullanıyor veya orijinalini alıyor diye aşağılamıyorum.

Olabildiğince orijinal ürün kullanmaktan yana olsam da bazen korsana yöneliyorum. Dijital ürünlere para vermek istemememin bir sebebi de o ürünlerin satın aldıktan sonra bile benim olmaması. Bir çok uygulamanın sözleşmesinde var sanırım ama emin değilim Dijital oyun, müzik ve kitap aldığımız hesaplar sadece bize özel ve bunları devredemiyoruz. Ya da amazondan aldığım kitap hesabımda duruyor ama yarın amazon batarsa ve siteyi kapatırsa o ürünlere erişemeyeceğim. Aynısı Steam için de geçerli. Bu sebeple Dijital ürüne para vermek istemiyorum.

Telifli bir ürünü korsan olarak edinmek teoride kesinlikle etik değildir ama bu etik bir çok kişi için benim yukarıda yazdığım kurallara bağlı olarak görmezden geliniyor. Buna ben de dahilim. Mesela kitapları sorgularken hepimiz youtube’dan kimin kim olduğu belli olmayana insanların yüklediği sevdiğimiz insanların şarkılarını dinliyoruz ve hiç birimizin aklına gelmiyor. Bu eserin sahibi var ve şuan onu hesabı yerine alakasız birine tık kazandırdım demiyoruz. Sanırım doğrudan çalmadığımız için içimiz daha rahat oluyor.

Elimde e kitap okuyucu olsaydı hiç kimse kusura bakmasın kitaplığımda olmasa da olur dediğim çerezlik kitapları epub indirip okurdum. Gerçi şimdi de az miktarda da olsa e kitap okuyorum. Kitabın baskısı yok yayın evine soruyorum baskı gelmeyecek diyor napayım şimdi ben? Sahalarda bulamıyorum bulduklarımda yav baskısı yok diyor yırtık kitaba bir sürü para istiyor. Memleketim Konya zaten adam akıllı sahafta yok. Baskısı olan kitaplara gelince de onları almaya çalışıyorum ama bakarım çok pahalıdır fahiş fiyat vardır seride yarım kalmıştır o anlık e kitap formatını bulursam indirir okurum sonrasında duruma göre kitaplığa eklerim. Bazende kitabı beğeneceğimden emin değilsem e kitap formatını bulup bir bakıp ondan sonra almak da mantıklı oluyor.

1 Beğeni

Epub okuyucum var ve ben de ücretsiz epub indirip okuyorum. Baskısı olmayan ya da yeni basılmış ama devamı gelmemiş kitapların eski baskılarını okuyordum genellikle ama bu gidişle yayınevleri hem pahalı hem de kalitesiz kağıtlara sahip ve saçma sapan hatalarla dolu kitaplar bastıkça bulabilirsem güncel kitapları da okumaya başlayacağım. Vicdanım da acayip rahat. Pahalı ve kötü hizmet sunan yayınevleri için vicdan yapamayacağım üzgünüm.

Etik, ahlak vicdan vs. bir yana “korsan kitap” savunusunun bu kadar “hararetle” ve hatta bazen “gururla” savunulmasını şaşkınlıkla okuyorum.

Devam kitapları veya yeni baskı beklediğimiz kitaplar oluyor, yayınevleri satmıyor diye basmıyor. Yayınevleri “tukaka” peki kabul ama o zaman satmadığı için para kazanmazsa bu yayınevleri kitapları neden bassınlar.

Bireysel olarak bir kaç yüz kişinin korsan mı ya da yasal baskıyı okuduğu, satın aldığı bir nebze de olsa önemli olmayabilir ama bunun bu şekilde gururlanarak, ateşli bir savunusunun yapılıyor olması bu ülke insanı için bu toplum için çok düşündürücü.

Çok uzun yıllardır baskısı olmayan bir kitabın dijital kopyasını edinmeyi, okumayı ve hatta ilgilisi ile paylaşılmasının meşru ( yasal demiyorum) olabileceğini kabul edebilirim, daha önce de yazdım, bu tarz benim de okuduğum kitaplar oldu, oluyor fakat yayınevleri tukaka, kitabın kağıdı kötü, fiyatı pahalı vb gerekçelerin arkasına saklanmak pek doğru gelmiyor bana.

10 Beğeni

Bugün twitter’da ithaki yayınları çalışanlarından birinin twitini rtledi. Twit de şu: https://twitter.com/eomerezer/status/1186291221083361281

Biz burada pdften kitap okumak etik mi değil mi diye tartışırken yayınevi çalışanı Watchmen dizisi illegal yollardan izlenebilir mi diye soruyor. :thinking:

Watchmen’i resmi olarak izleyebilecek bir platform şu an için Türkiye’de bulunmadığı için olabilir mi acaba !!!

Dizi netflix de mi olacak?

HBO dizisi. HBO Max ülkemizde olmadığı için maalesef sadece torrentten izlenebiliyor. Alırsa bir tek Digiturk alır.

1 Beğeni

Bak şimdi sen böyle diyince kendimi hiç kötü hissetmedim, acaba neden?
Savunuyorum pdf, şimdi ben Kemal Tahırı indirip okudum diye bilmem kaçıncı kuşaktan torunu para kazanamayacak diye dert de etmiyorum.

Korsan oyun da oynarım, sinemaya da gitmem internetten izlerim. Müzik desen hiç para vermedim. Beethoween paraya ihtiyacı olur mu acaba bu saaten sonra.

Param olsa verir miydim tam bir muamma.